XIX əsrin sonu - XX əsrin birinci yarısında yaşamış, Qarabağ ədəbi mühitinin yetirməsi, zəngin bədii yaradıcılığa malik şair İbrahim Tahir Musayevin seçilmiş qəzəllər toplusu “Elm və təhsil” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Şairin nəvəsi Akif Quliyevin tərtib edib nəşrə hazırladığı bu kitabın elmi redaktoru və “Ön söz”ün müəllifi AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimovdur.
Qeyd edək ki, XIX əsr Qarabağ ədəbi mühitində böyük nüfuza malik olan Mir Möhsün Nəvvab “Təzkireyi-Nəvvab” əsərində şeir-sənət ocağı Şuşa şəhərində dünyaya gəlmiş şairi şəxsən tanıdığını, onun “Tahir” təxəllüsü ilə şeirlər yazdığını qeyd edib. Gəncliyində ticarətlə məşğul olan İ.Tahir XX əsrin əvvəllərində Bakıda nəşr olunan əksər qəzet və jurnallarda ardıcıl olaraq şeirləri və publisist məqalələri ilə çıxış edib.

"Science and Education" publishing house published selected ghazals by a literary poet of Karabagh, poet Ibrahim Tahir Musayev, who lived in the end of the XIX and had a rich artistic creativity.
The scientific editor and the author of the preface to the book, prepared for publication by the poet's grandson Akif Guliyev, is the Deputy Director for scientific work of ANAS Institute of Manuscripts after Muhammad Fizuli, Doctor of Philology Pasha Kerimov.
Noted that, Mir Mohsun Navvab, who had great authority in the Karabakh literary environment of the XIX century, in the work "Tezkireyi-Navvab" had written that he was personally familiar with the poet, who was born in the center of poetry and art –Shusha.
I.Takhir, consistently published the poems and publicistic articles on the journal and newspapers issued in Baku.