Azərbaycan və Koreya alimləri informasiya texnologiyaları sahəsində birgə tədqiqatlar aparacaqlar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Koreyanın Qabaqcıl Elmlər və Texnologiyalar İnstitutunun (KAİST) Qlobal Kommersiyalaşdırma Mərkəzinin (The Global Commercialization Center - GCC) direktoru, professor Munki Çoy, GCC-nin baş meneceri, professor YanDuk Park, GCC-nin meneceri Hyuncanq Kvon, eləcə də, Elektronika və Telekommunikasiya Elmi-tədqiqat İnstitutunun Tədqiqat və İnkişaf Kommersiyalaşdırma Mərkəzinin icraçı direktoru, dr. CeonHeunq Park ilə görüş keçirilib. Əsas məqsəd texnologiyanın kommersiyalaşdırılması və əməkdaşlıq perspektivləri ilə bağlı müzakirələr aparmaq idi.
Görüşdə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov təmsil etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verib. Direktor müavini institutda informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılan elmi tədqiqatlardan, görülən işlərdən danışıb.
Alim qonaqlara institutun “AzScienceNet” kompüter şəbəkəsi barədə də məlumat verib. O, şəbəkənin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına yüksək səviyyədə internet xidməti göstərdiyini, elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator olaraq Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasında mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Görüşdə KAİST-in Qlobal Kommersiyalaşdırma Mərkəzinin direktoru, prof. Munki Çoy bildirib ki, Azərbaycana səfər etməkdə əsas məqsəd informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq əlaqələri qurmaq, kadr və təcrübə mübadiləsi aparmaqdır. M.Çoyun sözlərinə görə, onun təmsil etdiyi elmi qurum təkcə İKT sahəsində deyil, həm də digər sahələrdə araşdırmalar apararaq texnologiyanın kommersiyalaşdırılması istiqamətində layihələr həyata keçirir.
Sonra qonaqlar Koreyanın Qabaqcıl Elmlər və Texnologiyalar İnstitutu və Elektronika və Telekommunikasiya Elmi-tədqiqat İnstitutunun fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış ediblər.
Görüşdə, həmçinin Milli Elm və Texnologiya İnformasiya xidmətinin yaradılması, Əşyaların İnterneti, Big Data, Kibertəhlükəsizlik texnologiyaları və s. istiqamətlərdə birgə tədqiqatların aparılması məsələsi müzakirə olunub.

В Институте информационных технологий состоялась встреча с директором Центра глобальной коммерциализации (The Global Commercialization Center - GCC) Института передовых наук и технологий Кореи (KAİST), профессором Мунки Чоем, главным менеджером GCC, профессором Яном Дуком Парком, менеджером GCC Хьюнчангом Квоном, а также исполнительным директором Центра коммерциализации исследований и развития Научно-исследовательского института электроники и телекоммуникаций, Др. Джеоном Хьюнгом Парком. Основная цель заключалась в обсуждении вопросов коммерциализации технологий и перспектив сотрудничества.
На встрече заместитель директора института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов проинформировал об основных направлениях деятельности представляемой им структуры. Заместитель директора рассказал о научных исследованиях и работах, осуществляемых в институте по различным направлениям информационных технологий и информационного общества.
Ученый также рассказал гостям о компьютерной сети "AzScienceNet" института. Он отметил, что эта сеть на высоком уровне обеспечивает Интернетом научные учреждения и организации НАНА и, будучи национальным оператором по научно-образовательным сетям, играет важную роль в интеграции азербайджанской науки в мировую науку.
На встрече директор Центра глобальной коммерциализации KAİST, профессор Мунки Чой отметил, что основная цель визита в Азербайджан заключается в налаживании связей сотрудничества в области информационных технологий и проведении обмена опытом и кадрами. По словам М.Чоя, представляемая им научная структура осуществляет проекты по коммерциализации технологий не только в сфере ИКТ, но и в других направлениях.
Затем гости выступили с презентацией о деятельности Института передовых наук и технологий и Научно-исследовательского института электроники и телекоммуникаций Кореи.
На встрече также был обсужден вопрос касательно проведения совместных исследований в области создания Национальной информационной службы науки и технологий, Интернета вещей, Big Data, кибербезопасности и др.