AMEA Naxçıvan Bölməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən seminar keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev rəhbərlik etdiyi qurumun əməkdaşlarının qrant layihələrdəki fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib, əldə edilən uğurları elmin inkişafına göstərilən dövlət qayğısının bəhrələri kimi dəyərləndirib.
Bölmə sədri bildirib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının yeraltı sərvətlərindən molibden (VI) oksidin, sürmə (III) sulfidin və farmaseptik təmiz natrium-xloridin yeni alınma metodlarının işlənməsi, bölmənin Batabat Astrofizika Rəsədxanası üçün spektrometrik cihazların düzəldilməsi, quraşdırılması, “Seyss-600” teleskopunda sınaq müşahidələrinin aparılması, ixtisaslı elmi-texniki kadrların hazırlanması və spektroskopik tədqiqatların həyata keçirilməsi üzrə qrantlar alıblar. Bundan başqa, Naxçıvan Muxtar Respublikasında rəsmi dərman bitkilərinin genofondunun müəyyənləşdirilməsi, təbii ehtiyatı bol olan həmin bitkilərdən səmərəli istifadə olunması və mühafizəsinin elmi əsasları, muxtar respublikanın yeraltı sərvətlərindən yüksək temperatura davamlı istilikizolyasiya materialların və seolitlərin alınma metodlarının işlənməsi, I Kültəpə və onun ətrafında araşdırmalar, Naxçıvan folklorunun toplanması, elmi-tədqiqi və nəşri, eləcə də digər layihələr üzrə qrantlar alınıb. Bölmə əməkdaşları bundan sonra da qrant müsabiqələrində uğurla iştirak etməyə çalışacaqlar.
Seminarda Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev çıxış edərək bildirib ki, ölkəmizdə elmin inkişafı istiqamətində görülən ən mühüm işlərdən biri də Prezident İlham Əliyevin 2009-cu il 21 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun yaradılmasıdır. Fondun təşkilində məqsəd ölkədə elmi-texniki potensialın qorunması, iqtisadiyyatın inkişafında bu potensialdan səmərəli istifadə edilməsi, mühüm sosial problemlərin həllində elm və texnikanın rolunun yüksəldilməsidir. Fond fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən qrant müsabiqələri yolu ilə ölkədə elmin inkişafını çevik şəkildə dəstəkləməyi, Azərbaycanda əldə olunan elmi nəticələri ölkə hüdudlarından kənarda tanıtmağı, elmi təşkilat və qurumlarda müxtəlif tədqiqatlarla bağlı maddi-texniki bazanı ən müasir səviyyədə yeniləməyi və digər məsələlərin həllini bir məqsəd kimi müəyyənləşdirib.
Müsabiqələrdə iştirak üçün internet resurslardan istifadə qaydaları haqqında ətraflı məlumat verən Elçin Babayev bildirib ki, qurumun şəffaflıq prinsipləri üzərində təşkil edilmiş fəaliyyəti rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilib və məlumatlar daim yenilənir. Müsabiqəyə daxil olmuş bütün layihələr yerli və lazım gəldikdə xarici müstəqil elmi ekspertlərin iştirakı ilə və konfidensiallıq şərti qorunmaqla elmi ekspertizadan keçirilir. Elmin İnkişafı Fondu ilk qrant layihələri müsabiqəsini 2010-cu il iyunun 30-da elan edib. Fondun maliyyələşdirdiyi layihələrin sayı ilbəil artır, format zənginləşir və müsabiqəyə təqdim olunan işlərin keyfiyyəti nəzərəçarpacaq dərəcədə yüksəlir. Fondun qrant müsabiqələri üzrə dövlət büdcəsindən maliyyə həcmi tədricən artır. Müsabiqələrin keçirilməsi qaydaları öz novatorluğu ilə seçilir və eyni zamanda fundamental, tətbiqi və axtarış-innovasiya xarakterli elmi-tədqiqat layihələrinin və xüsusi proqramların idarə olunmasını nəzərdə tutur.
Sonda slaydlar vasitəsilə müsabiqədə iştirakın qaydaları haqqında məlumat verilib, suallar cavablandırılıb.

В Нахчыванском отделении НАНА был проведен семинар Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
На мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев подробно проинформировал о деятельности сотрудников руководимой им структуры в грантовых проектах, оценил достигнутые успехи как результат государственной заботы о развитии науки.
Председатель отделения сообщил, что выделены гранты для разработки методов получения оксида молибдена(VI), сульфида сурьмы (III), натрия хлорида из подземные богатства Нахчыванской Автономной Республики, установки спектрометрических приборов для Батабатской астрофизической обсерватории, проведения испытательных наблюдений через телескоп “Seyss-600”, подготовки специализированных научно-технических кадров и реализации спектроскопических исследований. Кроме того, выделены гранты по таким проектам как, научные основы определения генофонда и эффективного использования и охраны официальных лекарственных растений в Нахчыванской Автономной Республике, разработки методов получения устойчивых к высокой температуре теплоизоляционных материалов и цеолитов из подземных богатств автономной республики, исследования в Кюльтепе I и его окрестностях, сбора, научного исследования и издания фольклора Нахчывана и др. Сотрудники отделения и впредь будут успешно участвовать в грантовых конкурсах.
На семинаре исполнительный директор Фонда развития науки Эльчин Бабаев отметил, что одним из важных работ, проделанных в области развития науки, является учреждение Фонда развития науки по Распоряжению Президента Ильхама Алиева от 21 октября 2009 года. Цель создания фонда заключается в сохранении научно-технического потенциала, эффективном использовании этого потенциала в развитии экономики, увеличении роли науки и техники в решении важных социальных проблем. С первого дня начала своей деятельности фонд поставил перед собой цель оказывать поддержку развитию науки в стране путем грантовых конкурсов, пропагандировать за пределами страны научные результаты, достигнутые в Азербайджане, на современном уровне обновлять связанную с различными исследованиями научно-техническую базу в научных организациях и структурах и решать другие вопросы.
Проинформировав о правилах использования Интернет-ресурсов для участия в конкурсах, Эльчин Бабаев отметил, что деятельность структуры, организованная на основе принципов прозрачности размещена в официальной веб-странице, информация в которой постоянно обновляется. Все проекты, поступившие в конкурс, проходят научную экспертизу с участием местных и, при необходимости, иностранных экспертов с условием сохранения конфиденциальности. Первый конкурс грантовых проектов был организован Фондом развития науки 30 июня 2010 года. Ежегодно увеличивается количество проектов, финансируемых фондом, обогащается формат и наглядно улучшается качество работ, представленных на конкурс. Постепенно растет финансовый объем государственного бюджета по грантовым конкурсам. Правила проведения конкурсов отличаются новаторством и предусмотрено управление фундаментальными, прикладными и поисково-инновационными научно-исследовательскими проектами, и специальными программами.
Далее посредством слайдов была дана информация о правилах участия в конкурсе, даны ответы на вопросы и внесена ясность в ряд вопросов.