AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli ədəbiyyatşünas alim, professor Qəzənfər Paşayevin 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Ölkənin tanınmış elm və mədəniyyət adamlarının, ictimai xadimlərin iştirak etdiyi yubiley tədbirini giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin elmi və bədii yaradıcılığından, Azərbaycan ədəbiyyatına verdiyi töhfələrdən danışıb. Qeyd edib ki, filoloji fikrimizin görkəmli nümayəndəsi Qəzənfər Paşayevin yaradıcılığının zirvəsi onun 1985-ci ildə bədii-publisist, elmi-memuar üslubda qələmə aldığı “Altı il Dəclə-Fərat sahillərində” əsəridir.
Akademik İ.Həbibbəyli Qəzənfər Paşayevin İraq, Türkiyə və İranda apardığı araşdırmalarından söz açaraq, onun həmin ölkələrdə də dilçi, ədəbiyyatşünas, folklorşünas alim kimi tanındığını, zəngin elmi fəaliyyəti ilə kərkükşünaslığın əsasını qoyduğunu söyləyib.
Sonra institutun şöbə müdiri, professor Şirindil Alışanov Azərbaycan ədəbiyyatı qarşısında böyük xidmətləri olan Qəzənfər Paşayevin yaradıcılığı barədə məruzə edib. Alimin türk dünyasında böyük hörmətə malik olduğunu bildirən Ş.Alışanov onun ziyalı, dost, vətəndaş kimi keyfiyyətlərindən danışıb.
Daha sonra Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədri, millət vəkili Fəttah Heydərov çıxış edərək Q.Paşayevin zəngin fəaliyyətindən bəhs edib və Respublika Ağsaqqallar Şurasının “Fəxri fərman”ını ona təqdim edib.
Tədbirdə akademiklər - Teymur Bünyadov, Nizami Cəfərov, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdənov, professor Buludxan Xəlilov, kərküklü qonaqlar Mustafa Ziya və Şəmsəddin Küzeçi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Rəşad Məcid və başqaları görkəmli alimin yaradıcılığından söz açıb, onunla bağlı xatirələrini danışıblar.
Sonda çıxış edən yubilyar Qəzənfər Paşayev tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

В Центральной научной библиотеке НАНА при организационной поддержке Института литературы им. Низами Гянджеви состоялось мероприятие, посвященное 80-летнему юбилею видного ученого-литературоведа, профессора Газанфара Пашаева.
Выступив на мероприятии, в котором приняли участие деятели науки, культуры и общественности, вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о научной и художественной деятельности видного ученого и его вкладах, внесенных в азербайджанскую науку. Отмечалось, что вершиной творчества видного представителя отечественной филологической мысли Газанфара Пашаева является произведение «6 лет на побережьях Даджла-Фарат», написанное в художественно-публицистическом и научно-мемуарном стиле.
Проинформировав об исследованиях ученого, проведенных в Ираке, Турции и Иране, академик И.Габиббейли подчеркнул, что Газанфар Пашаев прославился в этих странах как языковед, литературовед, фольклорист, заложивший основу киркуковедения своим богатым научным творчеством.
Затем заведующий отделом института, профессор Шириндил Алишанов выступил с докладом о творчестве Газанфара Пашаева, которому принадлежат большие заслуги перед азербайджанской литературой. Заявляя, что ученому относятся с большим уважением в тюркском мире, Ш.Алышанов рассказал о его гражданских качествах.
Далее выступил председатель Республиканского совета старейшин, депутат Фаттах Гейдаров, который рассказал о богатой деятельности Г.Пашаева и вручил ему «Почетную грамоту» Республиканского совета старейшин.
На мероприятии академики - Теймур Бунядов, Низами Джафаров, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов, профессор Булудхан Халилов, киркукские гости Мустафа Зия и Шамсаддин Кузечи, секретарь Союза писателей Азербайджана Рашад Маджид и другие говорили о творчестве выдающегося ученого.
Выступивший в заключение юбиляр Газанфар Пашаев поблагодарил организаторов и участников мероприятия.