AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli ədəbiyyatşünas alim, professor Qəzənfər Paşayevin 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Ölkənin tanınmış elm və mədəniyyət adamlarının, ictimai xadimlərin iştirak etdiyi yubiley tədbirini giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin elmi və bədii yaradıcılığından, Azərbaycan ədəbiyyatına verdiyi töhfələrdən danışıb. Qeyd edib ki, filoloji fikrimizin görkəmli nümayəndəsi Qəzənfər Paşayevin yaradıcılığının zirvəsi onun 1985-ci ildə bədii-publisist, elmi-memuar üslubda qələmə aldığı “Altı il Dəclə-Fərat sahillərində” əsəridir.
Akademik İ.Həbibbəyli Qəzənfər Paşayevin İraq, Türkiyə və İranda apardığı araşdırmalarından söz açaraq, onun həmin ölkələrdə də dilçi, ədəbiyyatşünas, folklorşünas alim kimi tanındığını, zəngin elmi fəaliyyəti ilə kərkükşünaslığın əsasını qoyduğunu söyləyib.
Sonra institutun şöbə müdiri, professor Şirindil Alışanov Azərbaycan ədəbiyyatı qarşısında böyük xidmətləri olan Qəzənfər Paşayevin yaradıcılığı barədə məruzə edib. Alimin türk dünyasında böyük hörmətə malik olduğunu bildirən Ş.Alışanov onun ziyalı, dost, vətəndaş kimi keyfiyyətlərindən danışıb.
Daha sonra Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədri, millət vəkili Fəttah Heydərov çıxış edərək Q.Paşayevin zəngin fəaliyyətindən bəhs edib və Respublika Ağsaqqallar Şurasının “Fəxri fərman”ını ona təqdim edib.
Tədbirdə akademiklər - Teymur Bünyadov, Nizami Cəfərov, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdənov, professor Buludxan Xəlilov, kərküklü qonaqlar Mustafa Ziya və Şəmsəddin Küzeçi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Rəşad Məcid və başqaları görkəmli alimin yaradıcılığından söz açıb, onunla bağlı xatirələrini danışıblar.
Sonda çıxış edən yubilyar Qəzənfər Paşayev tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

ANAS marked the 80th anniversary of the famous scientist-literary critic Gazanfar Pashayev
ANAS Central Scientific Library by support of ANAS Institute of Literature Nizami Ganjavi held event dedicated to the 80th anniversary of a prominent scientist and literary critic, Professor Gazanfar Pashayev.
Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbeyli spoke about the scientific and artistic activities of the prominent scientist and his contributions to the Azerbaijani science. It was noted that, product of "6 years on the coast of Dajla-Farat", written in an artistic-journalistic and scientific-memoir style, is the peak of the work of a prominent representative of the national philological thought of Gazanfar Pashayev.
Informing about the researches of the scientist, conducted in Iraq, Turkey and Iran, Academician I.Habibbeyli emphasized that, Gazanfar Pashayev became famous in these countries as a linguist, literary critic, and folklorist, who laid the foundation for Kirkuk study with his rich scientific work.
Then, head of the Department of the Institute, Professor Shirindil Alishanov made a report on the work of Gazanfar Pashayev, who has great merits in the literature of Azerbaijan. Declaring that, scientist is treated with great respect in the Turkic world, Sh. Alysanov spoke about his civic qualities.
Then, chairman of the Republican Council of Elders, MP Fattah Heydarov, spoke about the rich work of G. Pashayev and handed him the "Honor Certificate" of the Republican Council of Elders.
At the event Academicians Teymur Bunyadov, Nizami Jafarov, corresponding member of ANAS Misir Mardanov, Professor Buludkhan Khalilov, Kirkuk guests Mustafa Zia and Shamsaddin Kuzey, Secretary of the Writers' Union of Azerbaijan Rashad Majid and others spoke about the work of an outstanding scientist.