Sentyabrın 21-də AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, büro üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların rəhbərləri və Azərbaycan Tibb Universiteti Onkoloji Klinikasının nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Ə.Əmiraslanov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Sonra alim uzun illər xaricdə onkologiya sahəsində fundamental tədqiqatlar aparan, bir sıra aparıcı elmi jurnallarda məqalələrlə çıxış edən, ABŞ-ın Nebraska Universiteti nəzdindəki Tibb Mərkəzinin laboratoriya müdiri, professor Tahir Tahirovu tədbir iştirakçılarına təqdim edib.
Daha sonra professor T.Tahirov “İnsan genomunun transkripsiyası və replikasiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə elmə məlum olmayan tərəflərlə bağlı ilk dəfə tədqiqat işlərinin aparıldığı diqqətə çatdırılıb.
Məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb. T.Tahirovun bəzi institutlarla birgə əməkdaşlıq imkanlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə müzakirələr aparılması qərara alınıb.
İclasda, həmçinin AMEA Zoologiya İnstitutunun İnformasiya və innovasiya şöbəsinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinə birləşdirilməsi, AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi, AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Zəkəriyyə Məmmədovun 80 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

Next bureau assembly of the Division of Biological and Medical Sciences
Presidium of ANAS held a next bureau assembly of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) on September 21.
Event attended by Academician-Secretary of the Division, Academician Ahliman Amiraslanov, members of the bureau, heads of scientific institutions and organizations, members of the department, as well as representatives of the Oncological Clinic of the Azerbaijan Medical University.
In advance, Academician-Secretary of the Division Academician Ahliman Amirlaslanov informed on the issues of agenda.
The scientist presented to the participants of the event the head of the laboratory of the University of Nebraska Medical Center, Professor Tahir Tahirov, who for many years spent fundamental research in the field of oncology.
Then, Professor T.Tahirov delivered a paper on "Transcription and replication of the human genome".
There was a broad exchange of views on the report, were responded questions.
It was decided to hold discussions to develop opportunities for joint cooperation between T.Tahirov and some institutions.
At the meeting, were held discussions on the merger of the Information and Innovation Department of ANAS Institute of Zoology of and Department of Public Relations, introducing changes in the composition of the Academic Council of ANAS Institute of Physiology after Academician Abdulla Garayev, celebrating the 80th anniversary of the senior researcher of the Institute of Zoology, Doctor of Biological Sciences, Professor Zakaria Mamedov.