Sentyabrın 21-də AMEA Rəyasət Heyətində Azərbaycan-Çin əlaqələrinə həsr olunan “dəyirmi masa” keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Çin İctimai Elmlər Akademiyasının (ÇİEA) prezidenti, akademik Van Veyquanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, akademik-katib, akademik Rasim Əliquliyev, Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva iştirak ediblər.
Qonaqlara akademiyanın yaranma tarixi və əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən AMEA-nın prezidenti bildirib ki, 2015-ci ildə bu elm ocağının 70 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd olunmuşdur. Alim vurğulayıb ki, bu gün yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan AMEA-da prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır, dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzləri və ali məktəbləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurulur.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı haqqında məlumat verən akademik A.Əlizadə bildirib ki, məqsəd iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə dövlət dəstəyini daha da artırmaqdır.
A.Əlizadə akademiyada ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi barədə də məlumat verib. Qeyd edib ki, əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü artırmaqdır, akademiyanın magistratura pilləsində təhsil alan tələbələr bakalavr təhsilindən sonra elmi laboratoriyalarda təcrübə keçə biləcəklər.
AMEA-nın prezidenti rəhbərlik etdiyi qurumda Azərbaycan gənclərinin elmi-tədqiqat və təcrübə bacarıqlarının artırılması, peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsi üçün lazımi şəraitin yaradıldığını bildirib.
Sonra A.Əlizadə çinli qonaqlara azərbaycanlı mütəxəssislərin hazırladığı dünya palçıq vulkanlarının atlasını təqdim edib. Ölkəmizdə uzun illərdir ki, vulkanların öyrənilməsi ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını, bütün dünya üzrə 3000-dən artıq vulkanın siyahıya alındığını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Çin-Azərbaycan əlaqələrinin tarixindən söz açılıb, ölkələr arasında iqtisadi, siyasi, elmi və mədəni sahələri əhatə edən qarşılıqlı əməkdaşlığın bu gün də dinamik inkişaf etdiyi vurğulanıb. Hər iki ölkənin elmi mərkəzləri arasındakı mövcud münasibətlər və gələcək inkişaf prioritetləri müzakirə olunub.
Daha sonra AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının da iştirakı ilə "dəyirmi masa" işə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən akademik V.Veyquan təmsil etdiyi qurumda aparılan elmi tədqiqatlar, həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. AMEA ilə ÇİEA arasında əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirən qonaq müvafiq sahədə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu bildirib.
V.Veyquan əsas etibarilə humanitar elmlər, informasiya texnologiyaları, geologiya və arxeologiya istiqamətlərində əməkdaşlıq imkanlarından danışıb. O, AMEA-da müvafiq elm sahəsində Çin təcrübəsinin öyrənilməsi üçün lazımi köməklik göstərməyə hazır olduğunu deyib.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycanla Çin arasında uzun illərdən bəri mövcud olan tarixi əlaqələrdən danışıb. İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə qurulmuş əməkdaşlığın müsbət nəticələr verdiyini vurğulayan alim bu əlaqələrin davamı olaraq ölkəmizin təbliği məqsədilə ÇİEA-da Azərbaycan bölməsinin yaradılmasını təklif edib. Həmçinin AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun nəzdində olan Çin mərkəzinin fəaliyyətinin gücləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.

A roundtable on Azerbaijani-Chinese relations
Academician Akif Alizadeh, the President of ANAS, accepted the delegation led by academician Wang Weiguang, President of the Chinese Academy of Social Sciences (CASS).
Vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, academician-secretary, academician Rasim Alguliev, head of the Department of Science and Education, correspondent member of ANAS Aminaga Sadigov and head of International Relations Office of the Presidium of ANAS, PhD in biology Esmira Alirzayeva attended the meeting. .
Informing the guests about the history of the academy and its main directions of activity, president of ANAS said that the 70th anniversary of the academy was highly celebrated in 2015.
Academician A.Alizade, who informed about the ANAS High Technology Park established by President Ilham Aliyev's order dated November 8, 2016, said that the goal is to promote innovation and high technologies based on contemporary scientific and technological achievements and to promote sustainable development and competitiveness of the economy.
A.Alizadeh also informed about the master's degree organized for the first time in the Academy since 2015. The main goal is to attract young people to the scientific environment and to increase their scientific thinking, and those who study at the academy's Master's degree will be able to practice in scientific laboratories after bachelor's degree. The necessary conditions were created for raising the level of scientific and research skills of the Azerbaijani youth and training of professional specialists, President of ANAS noted.
Then A.Alizade presented to Chinese guests the atlas of world mud volcanoes prepared by Azerbaijani specialists. He noted that studies have been conducted for many years in our country to study volcanoes and more than 3,000 volcanoes have been categorized worldwide.
The sides spoke about the history of Chinese-Azerbaijani relations and stressed the importance of mutually beneficial cooperation between the two countries, which covers economic, political, scientific and cultural spheres. Existing relations between the scientific centers of the two countries and future development priorities were also discussed.
Then a round table with the participation of employees of the Institute of Economics of ANAS started.
Speaking at the event, academician Wang Weiguang informed about the carried out scientific researches and projects implemented in his organization. Noting that they are interested in cooperation between ANAS and CASS, and it is expedient to exchange staff and experience in the relevant field.
W.Weiguang spoke about the possibilities of cooperation in humanitarian sciences, information technology, geology and archeology. He said he was ready to render the necessary assistance to study the Chinese experience in the field of science.
Later, academician Isa Habibbeyli talked about historical relations between Azerbaijan and China for many years. Stressing that the cooperation between the two countries in various fields has yielded positive results, the scientist proposed the creation of the Azerbaijani division to the CASS for the promotion of our country as a continuation of these relations. He also stressed the need for strengthening the activity of the Chinese Center.