Sentyabrın 21-də AMEA Rəyasət Heyətində Azərbaycan-Çin əlaqələrinə həsr olunan “dəyirmi masa” keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Çin İctimai Elmlər Akademiyasının (ÇİEA) prezidenti, akademik Van Veyquanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, akademik-katib, akademik Rasim Əliquliyev, Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva iştirak ediblər.
Qonaqlara akademiyanın yaranma tarixi və əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən AMEA-nın prezidenti bildirib ki, 2015-ci ildə bu elm ocağının 70 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd olunmuşdur. Alim vurğulayıb ki, bu gün yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan AMEA-da prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır, dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzləri və ali məktəbləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurulur.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı haqqında məlumat verən akademik A.Əlizadə bildirib ki, məqsəd iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə dövlət dəstəyini daha da artırmaqdır.
A.Əlizadə akademiyada ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi barədə də məlumat verib. Qeyd edib ki, əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü artırmaqdır, akademiyanın magistratura pilləsində təhsil alan tələbələr bakalavr təhsilindən sonra elmi laboratoriyalarda təcrübə keçə biləcəklər.
AMEA-nın prezidenti rəhbərlik etdiyi qurumda Azərbaycan gənclərinin elmi-tədqiqat və təcrübə bacarıqlarının artırılması, peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsi üçün lazımi şəraitin yaradıldığını bildirib.
Sonra A.Əlizadə çinli qonaqlara azərbaycanlı mütəxəssislərin hazırladığı dünya palçıq vulkanlarının atlasını təqdim edib. Ölkəmizdə uzun illərdir ki, vulkanların öyrənilməsi ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını, bütün dünya üzrə 3000-dən artıq vulkanın siyahıya alındığını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Çin-Azərbaycan əlaqələrinin tarixindən söz açılıb, ölkələr arasında iqtisadi, siyasi, elmi və mədəni sahələri əhatə edən qarşılıqlı əməkdaşlığın bu gün də dinamik inkişaf etdiyi vurğulanıb. Hər iki ölkənin elmi mərkəzləri arasındakı mövcud münasibətlər və gələcək inkişaf prioritetləri müzakirə olunub.
Daha sonra AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının da iştirakı ilə "dəyirmi masa" işə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən akademik V.Veyquan təmsil etdiyi qurumda aparılan elmi tədqiqatlar, həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. AMEA ilə ÇİEA arasında əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirən qonaq müvafiq sahədə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu bildirib.
V.Veyquan əsas etibarilə humanitar elmlər, informasiya texnologiyaları, geologiya və arxeologiya istiqamətlərində əməkdaşlıq imkanlarından danışıb. O, AMEA-da müvafiq elm sahəsində Çin təcrübəsinin öyrənilməsi üçün lazımi köməklik göstərməyə hazır olduğunu deyib.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycanla Çin arasında uzun illərdən bəri mövcud olan tarixi əlaqələrdən danışıb. İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə qurulmuş əməkdaşlığın müsbət nəticələr verdiyini vurğulayan alim bu əlaqələrin davamı olaraq ölkəmizin təbliği məqsədilə ÇİEA-da Azərbaycan bölməsinin yaradılmasını təklif edib. Həmçinin AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun nəzdində olan Çin mərkəzinin fəaliyyətinin gücləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.

Состоялся «круглый стол», посвященный связям между Азербайджаном и Китаем
21 сентября в Президиуме НАНА состоялся «круглый стол», посвященный связям между Азербайджаном и Китаем.
Вначале президент НАНА, академик Акиф Ализаде принял делегацию во главе с президентом Академии общественных наук Китая (АОНК), академиком Ваном Вейгуангом.
Во встрече приняли участие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев, начальник Управления науки и образования аппарата Президиума, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов и начальник Управления международных связей, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева.
Проинформировав гостей об истории создания и основных направлениях деятельности академии, президент НАНА рассказал о торжественном праздновании в 2015 году 70-летнего юбилея этого очага науки. Ученый подчеркнул, что сегодня в Национальной академии наук, которая вступила в новый этап развития, ведутся исследованиях в приоритетных направлениях науки, налаживаются связи сотрудничества с авторитетными научными центрами и высшими учебными заведениями мира.
Дав информацию о созданном Распоряжением Президента страны Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года Парке высоких технологий НАНА, академик А.Ализаде сказал, что цель заключается в дальнейшем усилении государственной поддержки повышения устойчивого развития и конкурентоспособности экономики, а также расширения сфер инновации и высоких технологий, опирающихся на современные научные и технологические достижения.
А.Ализаде также рассказал об организации впервые с 2015 года в академии магистерского образования. Он отметил, что основной целью учреждения магистратуры в академии является привлечение молодежи в науку, повышение их научного мышления.
Президент НАНА сообщил, что в возглавляемой им структуре созданы все необходимые условия для повышения уровня профессиональной подготовки специалистов.
Затем А.Ализаде вручил гостю подготовленный азербайджанскими специалистами «Атлас грязевых вулканов мира».
На встрече говорилось об истории азербайджано-китайских связей, и было отмечено, что сегодня динамично развивается взаимное сотрудничество между двумя странами, которое охватывает экономическую, политическую, научную и культурную сферы. Были обсуждены существующие отношения между научными центрами двух стран и будущие приоритеты развития.
Затем с участием сотрудников Института экономики НАНА начал работу «круглый стол».
Выступивший на мероприятии академик В.Вейгуанг рассказал о проводимых научных исследованиях и осуществляемых проектах в представляемой им структуре. Гость, выразив заинтересованность в сотрудничестве между НАНА и АОНК, отметил целесообразность проведения обмена кадрами и опытом в соответствующей области.
В.Вейгуанг, в основном, проинформировал о возможностях сотрудничества в области гуманитарных наук, информационных технологий, геологии и археологии. Он выразил готовность оказать необходимую поддержку в изучении китайского опыта в соответствующей сфере науки.
Затем, выступив, академик Иса Габиббейли рассказал о многолетних исторических связях между Азербайджаном и Китаем. Подчеркнув, что сотрудничество, установленное между двумя странами в различных сферах, дают положительные результаты, ученый выдвинул предложение о создании отделения АОНК в Азербайджане с целью пропаганды нашей страны. Также отметил необходимость укрепления деятельности Китайского центра при Институте литературы НАНА.