AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) İdarə Heyətinin növbəti toplantısı keçirilib.
Geologiya və Geofizika İnstitutunda baş tutan tədbirdə əvvəlcə bu elmi müəssisəyə qəbul olan I kurs magistrlər şura üzvlərinə təqdim olunub.
Tədbirdə GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 15 sentyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017–2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı”nın önəmindən danışıb. Qeyd edib ki, Dövlət Proqramının əsas məqsədi Azərbaycan Respublikasında gənclər siyasətinin daha səmərəli həyata keçirilməsinə nail olmaq, cəmiyyətin bütün sahələrində gənclərin fəal iştirakına şərait yaratmaq, onların yaradıcı və innovativ potensialının üzə çıxarılmasını dəstəkləmək, gənclərin təhsil və məşğulluq məsələlərinə diqqəti artırmaq, müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından səmərəli istifadə etməkdir.
F.Salmanov Gənclər və İdman Nazirliyi qarşısında qaldırdıqları təkliflərin sözügedən sənəddə əksini tapdığını, Dövlət Proqramının yerinə yetirilməsində AMEA və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin yanında Elmin İnkişafı Fondunun yaxından iştirak edəcəyəni diqqətə çatdırıb.
Şura sədri, həmçinin bu ilin dekabr ayında Azərbaycanın gənc alimlərinin I Qurultayının keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Sonda Akademiyanın bəzi institutlarında Gənc Alim və Mütəxəsslər Şurasına yeni seçilən sədrlər İdarə Heyətinə təqdim olunub.

Состоялось очередное заседание Правления Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) НАНА.
В начале мероприятия, состоявшегося в Институте геологии и геофизики, магистранты I курса этого научного учреждения были представлены членам совета.
Выступив на мероприятии, председатель СМУС, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов рассказал о значении Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 гг», утвержденной Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 15 сентября 2017 года. Он отметил, что основная цель Государственной программы заключается в достижении более эффективного осуществления молодежной политики, создании условий для активного участия молодежи во всех сферах, выявлении их творческого и инновационного потенциала, повышении внимания к вопросам занятости и образования молодежи, эффективном использовании современных информационно-коммуникационных технологий.
Ф.Салманов довел до сведения, что в данном документе нашли отражение предложения, выдвинутые в Министерстве молодежи и спорта, а также НАНА и Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики примут непосредственное участие в исполнении Государственной программы.
Председатель совета отметил, что в декабре текущего года предусмотрено проведение Первого съезда молодых ученых Азербайджана.
В заключение новоизбранные председатели Советов молодых ученых и специалистов некоторых институтов академии были представлены Правлению.