AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) İdarə Heyətinin növbəti toplantısı keçirilib.
Geologiya və Geofizika İnstitutunda baş tutan tədbirdə əvvəlcə bu elmi müəssisəyə qəbul olan I kurs magistrlər şura üzvlərinə təqdim olunub.
Tədbirdə GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 15 sentyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017–2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı”nın önəmindən danışıb. Qeyd edib ki, Dövlət Proqramının əsas məqsədi Azərbaycan Respublikasında gənclər siyasətinin daha səmərəli həyata keçirilməsinə nail olmaq, cəmiyyətin bütün sahələrində gənclərin fəal iştirakına şərait yaratmaq, onların yaradıcı və innovativ potensialının üzə çıxarılmasını dəstəkləmək, gənclərin təhsil və məşğulluq məsələlərinə diqqəti artırmaq, müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından səmərəli istifadə etməkdir.
F.Salmanov Gənclər və İdman Nazirliyi qarşısında qaldırdıqları təkliflərin sözügedən sənəddə əksini tapdığını, Dövlət Proqramının yerinə yetirilməsində AMEA və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin yanında Elmin İnkişafı Fondunun yaxından iştirak edəcəyəni diqqətə çatdırıb.
Şura sədri, həmçinin bu ilin dekabr ayında Azərbaycanın gənc alimlərinin I Qurultayının keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Sonda Akademiyanın bəzi institutlarında Gənc Alim və Mütəxəsslər Şurasına yeni seçilən sədrlər İdarə Heyətinə təqdim olunub.

Next meeting of the Executive board of ANAS Young Scientists and Specialists Council (YSSC) was held.
Opening the meeting chairman of YSSC PhD in Physics Famin Salmanov spoke about the significance of the State Program "Azerbaijani Youth in 2017-2021", approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 15, 2017.
He noted that, the main goal of the State Program is to achieve more effective implementation of youth policy, create conditions for active participation of young people in all spheres, identify their creative and innovative potential, increase attention to employment and youth education, efficient use of modern information and communication technologies .
F.Salmanov informed that, in this document the proposals put forward in the Ministry of Youth and Sports, as well as ANAS and the Fund for the Development of Science under the President of the Republic of Azerbaijan, will be directly involved in the implementation of the State Program.
The chairman of the council noted that, the first congress of young scientists of Azerbaijan is provided for December of this year.
In conclusion, the newly elected chairmen of the Councils of young scientists and specialists of some of the Academy's institutes were presented to the Board.