AMEA-da Əkrəm Rəhimlinin 85 illik yubileyi qeyd olunub
AMEA-nın akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda görkəmli Cənubi azərbaycanşünas alim, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəm Rəhimlinin 85 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək Əkrəm Rəhimlinin təcrübəli tədqiqatçı olduğunu bildirib və alimin şərqşünaslıq elmində yeri, Türkiyə iqtisadiyyatı və Cənubi Azərbaycan tarixi üzrə dəyərli araşdırmalarından danışıb.
Sessiyada institutun Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə Ə.Rəhimlinin həyatı və elmi fəaliyyətinə həsr olunan məruzə ilə çıxış edib. O, alimin 100-dən çox publisistik, elmi məqalənin, bir sıra kitabların müəllifi və tərtibatçısı olduğunu vurğulayıb.
Sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri Dünyamalı Vəliyev, aparıcı elmi işçisi Sübhan Talıblı, Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi İslam Qəribli, Esmira Şükürova, Tarix İnstitutunun şöbə müdiri Şahin Fərzəliyev, İranlı Mühacirlər Cəmiyyətinin sədri Rəhim Hüseynzadə, şair Tarıyel Ümid və digərləri çıxış edərək alimin elmi fəaliyyətindən və onunla bağlı xatirələrindən danışıblar.
Tədbir çərçivəsində alimin həyat və yaradıcılığına həsr edilən film nümayiş olunub, həmçinin kitablarından ibarət sərgi təşkil edilib.

В Институте востоковедения имени З.М.Буниятова НАНА состоялась научная сессия, посвященная 85-летнему юбилею видного ученого, доктора философии по экономике Акрама Рагимли.
Выступившая на мероприятии директор института, академик Говхар Бахшалиева отметила, что Акрам Рагимли является опытным исследователем и рассказала о роли ученого в востоковедческой науке, о его ценных исследованиях по экономике Турции и истории Южного Азербайджана.
На сессии заведующий Отделом Южного Азербайджана института, доктор философии по истории Самед Байрамзаде выступил с докладом, посвященным жизни и научной деятельности Акрама Рагимли. В докладе было отмечено, что ученый является автором и составителем более 100 публицистических и научных статей, а также ряда книг.
Затем заведующий отделом Института востоковедения Дуньямалы Велиев, ведущий научный сотрудник Субхан Талыблы, ведущий научный сотрудник Института литературы Ислам Гарибли, Эсмира Шукюрова, заведующий отделом Института истории Шахин Фарзалиев, председатель Общества иранских эмигрантов Рагим Гусейнзаде, поэт Тариэль Умид и другие выступившие говорили о научной деятельности ученого.
В рамках мероприятия был продемонстрирован фильм, посвященный жизни и творчеству ученого, а также организована выставка книг.