AMEA-da Əkrəm Rəhimlinin 85 illik yubileyi qeyd olunub
AMEA-nın akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda görkəmli Cənubi azərbaycanşünas alim, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəm Rəhimlinin 85 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək Əkrəm Rəhimlinin təcrübəli tədqiqatçı olduğunu bildirib və alimin şərqşünaslıq elmində yeri, Türkiyə iqtisadiyyatı və Cənubi Azərbaycan tarixi üzrə dəyərli araşdırmalarından danışıb.
Sessiyada institutun Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə Ə.Rəhimlinin həyatı və elmi fəaliyyətinə həsr olunan məruzə ilə çıxış edib. O, alimin 100-dən çox publisistik, elmi məqalənin, bir sıra kitabların müəllifi və tərtibatçısı olduğunu vurğulayıb.
Sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri Dünyamalı Vəliyev, aparıcı elmi işçisi Sübhan Talıblı, Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi İslam Qəribli, Esmira Şükürova, Tarix İnstitutunun şöbə müdiri Şahin Fərzəliyev, İranlı Mühacirlər Cəmiyyətinin sədri Rəhim Hüseynzadə, şair Tarıyel Ümid və digərləri çıxış edərək alimin elmi fəaliyyətindən və onunla bağlı xatirələrindən danışıblar.
Tədbir çərçivəsində alimin həyat və yaradıcılığına həsr edilən film nümayiş olunub, həmçinin kitablarından ibarət sərgi təşkil edilib.

Institute of Oriental Studies named after academician Z.M. Bunyadov held an academic session dedicated to the 85th anniversary of prominent South Azerbaijani scientist, PhD in economics Akram Rahimli.
Director of the Institute, academician Govhar Bakhshaliyeva said that Akram Rahimli was an experienced researcher and spoke about the scientist's place in oriental studies, valuable research on Turkey's economy and South Azerbaijan history.
Head of the South Azerbaijan branch of the Institute of Oriental Studies, PhD in history Samad Bayramzade made a report on the life and scientific activity of A.Rahimli. He emphasized that the scientist is the author and designer of more than 100 publicistic, scientific articles, a number of books.
Then Dunyamali Valiyev, chief of department of Oriental Studies Institute, leading researcher Subhan Talibli, leading scientific worker of the Institute of Literature Islam Garibli, Esmira Shukurova, department chief of the Institute of History Shahin Farzaliyev, chairman of Federation of Iranian Refugees
Rahim Huseynzadeh, poet Tariyel Umid and others spoke about scientific activities of the scientist and talked memories about him.
Within the event, a film about life and creativity of the scientist was demonstrated and an exhibition of books was also organized.