Görkəmli kimyaçı alim Sultan Sultanovun 90 illiyinə həsr olunan konfrans keçirilib
AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) kimya elmləri doktoru, professor Sultan Sultanovun 90 illik yubileyinə həsr olunan “Yanacaqlar, yanacaq komponentləri, xüsusi təyinatlı mayelər, yağlar və aşqarlar” adlı respublika elmi-texniki konfransı keçirilib.
Tədbiri institutun direktoru, akademik Vaqif Abbasov açaraq S.Sultanovun zəngin elmi fəaliyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, kimyaçı alimin əsas elmi fəaliyyət istiqaməti reaktiv yanacağının keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq və yeni yanacaq növlərinin alınması olub. Onun apardığı tədqiqatlar nəticəsində Azərbaycan neftinin emalında yeni elmi istiqamətin əsası qoyulub.
Sonra Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, alimin tələbəsi Hamlet Məhərrəmov çıxış edərək S.Sultanovla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Daha sonra NKPİ-nin baş elmi işçisi, texnika elmləri doktoru Səyyarə Əliyevanın "Professor S.Ə.Sultanovun həyatı və yaradıcılığı" adlı məruzəsi dinlənilib.
Alimin ailəsi adından çıxış edən Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.

A conference dedicated to the 90th anniversary of outstanding scientist Sultan Sultanov
Scientific-technical conference "Fuel, fuel components, special purpose fluids, oils and additives" dedicated to the 90th anniversary of Sultan Sultanov was held at the Institute of Petrochemical Processes named after Academician Y.H.Mammadaliyev (IPP).
The event was opened by academician Vagif Abbasov and spoke about S.Sultanov's scientific activity. He noted that the main scientific direction of the scientist was to improve the quality of jet fuel and to purchase new types of fuel. Abbasov said that as a result of the research carried out by the professor, the foundation of the new scientific direction was laid in the processing of Azerbaijani oil.
The director of the Institute of Additives Chemistry, academician Vagif Farzaliyev, the scientist's family member, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, acad. Irada Huseynova and her student Hamlet Maharramov spoke about S.Sultanov's memories.
Senior scientific worker of IPP, doctor of technical sciences Sayyara Aliyeva made a report on "Professor S.A.Sultanov's life and creativity".