Görkəmli kimyaçı alim Sultan Sultanovun 90 illiyinə həsr olunan konfrans keçirilib
AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) kimya elmləri doktoru, professor Sultan Sultanovun 90 illik yubileyinə həsr olunan “Yanacaqlar, yanacaq komponentləri, xüsusi təyinatlı mayelər, yağlar və aşqarlar” adlı respublika elmi-texniki konfransı keçirilib.
Tədbiri institutun direktoru, akademik Vaqif Abbasov açaraq S.Sultanovun zəngin elmi fəaliyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, kimyaçı alimin əsas elmi fəaliyyət istiqaməti reaktiv yanacağının keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq və yeni yanacaq növlərinin alınması olub. Onun apardığı tədqiqatlar nəticəsində Azərbaycan neftinin emalında yeni elmi istiqamətin əsası qoyulub.
Sonra Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, alimin tələbəsi Hamlet Məhərrəmov çıxış edərək S.Sultanovla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Daha sonra NKPİ-nin baş elmi işçisi, texnika elmləri doktoru Səyyarə Əliyevanın "Professor S.Ə.Sultanovun həyatı və yaradıcılığı" adlı məruzəsi dinlənilib.
Alimin ailəsi adından çıxış edən Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.

В Институте нефтехимических процессов им. Ю.Мамедалиева состоялась посвященная 90-летнему юбилею видного ученого-химика Султана Султанова республиканская научно-техническая конференция на тему «Топлива, компоненты топлива, жидкости особого назначения, масла и присадки».
Открывая мероприятие, директор института, академик Вагиф Аббасов рассказал о научной деятельности С.Султанова. Было отмечено, что основное направление научной деятельности ученого составляло улучшение качества реактивного топлива и получение новых видов топлива. В.Аббасов добавил, что, в результате исследований, проведенных профессором, была заложена основа нового научного направления в переработке азербайджанской нефти.
Затем директор Института химии присадок, академик Вагиф Фарзалиев, член семьи ученого, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова и студент ученого Гамлет Магеррамов поделились своими воспоминаниями об ученом.
На мероприятии главный научный сотрудник Института нефтехимических проблем, доктор технических наук Саяра Алиева выступила с докладом о жизни и творчестве профессора С.А.Султанова.