AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının Ekspertlər Şurasının növbəti iclası keçirilib
Oktyabrın 5-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində AMEA Yüksәk Texnologiyalar Parkının Ekspertlər Şurasının iclası keçirilib.
Tədbirdə şuranın sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, şuranın katibi, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, AMEA İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev və şuranın üzvləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik İbrahim Quliyev iclasda AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkına (“YT Park”) rezidentllik statusu əldə etmək üçün müraciət edən tərəflərlə bağlı məsələlərin müzakirə olunacağını diqqətə çatdırıb. Şuranın keçən iclasında dörd hüquqi şəxsə YT Park-ın rezidenti statusu verilməsini və az bir müddət ərzində daha üç qurumun rezidentliyə iddia etməsini müsbət hal kimi qiymətləndirib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev iclasın gündəliyində duran əsas məsələnin rezidentlik almaq üçün müraciətlərin qiymətləndirilməsi olduğunu deyib. Bildirib ki, iclasda üç potensial rezident fəaliyyətləri barədə məlumat verəcəklər.
Daha sonra “Karfo Sənaye və Laboratoriya avadanlıqları” MMC-nin direktoru Loğman Nəsibov, “EPC Group” MMC-nin baş direktoru Mohammad Miabi və “DN TECHNOLOGİES” MMC-nin iqtisadi işlər üzrə direktor müavini Ceyhun Nabadov təmsil etdikləri qurumların fəaliyyətini əks etdirən təqdimatla çıxış ediblər.

5 октября в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось очередное заседание Экспертного совета Парка высоких технологий НАНА.
В мероприятии приняли участие председатель совета, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, секретарь совета, директор Института химии присадок НАНА, академик Вагиф Фарзалиев, начальник Управления делами, доктор политических наук Фатали Абдуллаев и члены совета.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Ибрагим Гулиев довел до внимания, что на заседании будут обсуждены вопросы в связи со сторонами, обратившимися в Парк высоких технологий («Парк ВТ») НАНА для получения статуса резидента. Предоставление в прошлом заседании совета статуса резидента Парка ВТ четырем юридическим лицам и за короткое время выдвижение кандидатуры на резидентство еще тремя структурами был расценен как положительный факт.
Выступивший на мероприятии директор Парка высоких технологий НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев заявил, что основным вопросом стоящим на повестки дня является оценка обращений для получения статуса резидента. Сообщил, что на заседании будет дана информация о деятельности трех потенциальных резидентов.
Затем директор ООО «Карфо - Промышленное и Лабораторное оборудование» Логман Насибов, генеральный директор ООО «EPC Group» Мохаммад Миаби и заместитель директора по экономическим делам ООО «DN TECHNOLOGİES» Джейхун Набадов выступили с презентациями, отражающими деятельность представляемых ими структур.