Oktyabrın 9-da AMEA-nın Əsas binasında Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "İslam incəsənəti XXI əsrdə: Ənənə və müasirlik" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, İran və Qazaxıstandan olan tədqiqatçıların da iştirak etdikləri tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli cari ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi haqqında ölkə Prezidentinin 2017-ci il 10 yanvar tarixli Sərəncamını xatırladıb. Sərəncamın böyük siyasi, iqtisadi, mənəvi və ideoloji əhəmiyyətindən danışan akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan multikulturalizm, tolerantlıq mühitinin təşəkkül tapmasına, mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun qurulmasına, İslam mədəniyyətinin dünyada təbliğinə böyük töhfələr verib. O, bu gün keçirilən konfransın İslam mədəniyyətinin, İslam sivilizasiyasının öyrənilməsi istiqamətində bir başlanğıc olduğunu bildirib.
“İslam həmrəyliyi XXI əsrdə, Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra öyrənilməyə başlayıb” – deyən AMEA-nın vitse-prezidenti islami dəyərlərin düzgün təbliğ edilməsinin vacibliyini, eləcə də dinin siyasiləşdirilməsinin yolverilməz olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, müasir dünyamızda ən böyük problemlərdən biri terrorizmdir. Lakin din və terrorizm bir-birinə zidd anlayışlardır. Əsl dinin olduğu yerdə ekstremizmə və radikalizmə yer yoxdur. Bu cür xoşagəlməz hadisələr bütün dünyada islamofobiya meyillərini artırmaqla yanaşı, İslam dünyası əleyhinə kampaniyalara səbəb olur.
Akademik İ.Həbibbəyli konfransın əhəmiyyətini vurğulayaraq müsəlman ölkələri arasında elm, mədəniyyət sahələri üzrə həmrəyliyin daha da gücləndirilməsinin vacibliyini bildirib.
Sonra Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə "İslam mədəniyyəti kontekstində türk incəsənətinin dövrləşdirilməsi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Dövrləşmə probleminin türk dünyası sənət tarixinin yaradılması yolunda əsas məsələlərdən biri olduğunu söyləyən Ə.Salamzadə bilirib ki, dövrləşmə zamanın kvantlaşmasıdır. Yəni sənət tarixinin konkret bir dövrü məlum ərazi və ya xalqa məxsus bədii prosesin daha sonra bölünməz olan hissəsindən ibarətdir.
İnstitut direktoru qeyd edib ki, postsovet türk ölkələri içərisində ən çox inkişaf edən Azərbaycan milli sənətşünaslıq məktəbidir. Burada Azərbaycan sənəti və memarlığı tarixi üzərində iş hələ 1940-1950-ci illərdə başlanmışdır.
“Türk sənəti dövrləşməsinin milli modelləri özündə iki qeyri-bərabər təbəqəni birləşdirir. Onlardan birincisi bilavasitə ümumtürk sənətinin inkişaf xronologiyasını müəyyənləşdirir və əsasən qədim dövrü, qismən orta əsrləri əhatə edir. İkinci təbəqə isə müəyyən coğrafi ərazidə, yaxud türk dünyasının bir qolu – qıpçaq, oğuz, qarluq və s. hüdudlarında inkişaf edən, etnomədəni baxımdan ayrılmış, əlahiddə bədii prosesin tarixini əks etdirir. Bu təbəqə xronoloji baxımdan inkişaf etmiş orta əsrlər dövrünə aiddir” – deyə Ə.Salamzadə bildirib.
Daha sonra AR Mədəniyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzin direktoru siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Asif Usubəliyev çıxış edərək ölkəmizdəki tolerantlıq mühitinin dünyaya nümunə olduğunu, respublikamızda istər dini, istərsə də milli və irqi ayrı-seçkiliyin olmadığını vurğulayıb. O, Azərbaycanın dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsi baxımından da İslam dünyasında model ölkə olduğunu bildirib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə "Musiqi türkologiyasının mental modelləri", "İslam mədəniyyətində bədii üslublar", "Orta əsrlər Azərbaycan şəhərlərinin məhəllələri" və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

An international scientific conference titled "Islamic Art in the 21st Century: Tradition and Modernity" was held at the ANAS Institute of Architecture and Art on October 9.
Academician Isa Habibbeyli, vice-president of ANAS, opened the event with the participation of Azerbaijani scientists, as well as researchers from Iran and Kazakhstan, recalled the Presidential Decree dated 10 January 2017 on the declaration of the Year of Islamic Solidarity in our country. Speaking about the great political, economic, moral and ideological importance of the decree, academician I.Habibbayli said that Azerbaijan has made a great contribution to the establishment of multiculturalism, tolerance, intercultural and inter-civilizational dialogue. He said that today's conference is a beginning of Islamic culture and Islamic civilization study.
"Islamic solidarity began in the 21st century, when Azerbaijan gained its independence," said the vice-president of the ANAS, stressing the importance of proper propagation of Islamic values as well as politicization of religion. He noted that one of the biggest problems in our modern world is terrorism. But religion and terrorism are contradictory. There is no place for extremism and radicalism where true religion is.
Academician I.Habibbeyli underlined the importance of the conference and emphasized the importance of strengthening solidarity among the Muslim countries in the fields of science and culture.
Then Director of the Institute of Architecture and Art, correspondent member of ANAS Ertegin Salamzadeh made a report on "Circulation of Turkic Arts in the Context of Islamic Culture".
The director of the institute noted that Azerbaijan national art school is the most developed in the post-Soviet countries. The work on the history of Azerbaijan's art and architecture here began in the 1940s and 1950s.
Later, Director of the Scientific-Methodological Center for Cultural Studies of the Ministry of Culture and Tourism, Doctor of Philosophy in Political Sciences Asif Usubaliyev said that the tolerance environment in our country is an example for the world and that there is no religious or national or racial discrimination in our country. He said that Azerbaijan is a model country in the Islamic world in terms of regulation of state-religion relations and wished success to the conference.
The event was followed by lectures on "Intelligent models of music turkology", "Artistic styles in Islamic culture", "Quarters of medieval Azerbaijani cities" and other topics.