Oktyabrın 9-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində 2017-2018-ci tədris ilində AMEA-nın magistratura pilləsinə qəbul olunan tələbələrin dissertasiya mövzuları ilə bağlı görüş keçirilib.
Bir sıra elmi müəssisələrin direktorlarının və magistrantların elmi rəhbərlərinin iştirak etdikləri tədbirdə cari ildə akademiyaya qəbul olunan magistrantların dissertasiya mövzuları müzakirə edilib.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə hər bir dissertasiya işində problemin qoyuluşunun elmin aktual inkişaf meyilləri ilə əlaqəli olmasının vacibliyini vurğulayıb, mövzuların magistrantlara verilməzdən əvvəl institutlarda hərtərəfli müzakirə olunmasını tövsiyə edib.
Tədbirdə magistrantların dissertasiya işinin təşkili, onların tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi və digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər irəli sürülüb.

ANAS Presidium held a meeting with directors and undergraduates of a number of scientific institutions dedicated to the discussion of topics of student’s theses entered to the ANAS Masters in this year on October 9.
At the event, ANAS President, Academician Akif Alizadeh noted that, for training at a magistracy step up-to-date it is necessary to choose topics for dissertations that correspond to the priority tasks and requirements facing science.
Academician stressed that, it is important to link the formulation of the problem in the dissertation work with the current trends in the development of science. Also, ANAS President recommended to discuss the topics in institutions in detail before giving them to undergraduates.
At the meeting, an exchange of views took place and proposals were put forward on such issues as improvement of the educational process, methods of writing master's works, etc.