Məşhur Rotşildlər nəslinin nümayəndələri Əlyazmalar İnstitutunda olublar
Məşhur Rotşildlər nəslinin nümayəndələri - Endi, Barbara, Şarlotta, Barbra, Tibor, Daqmar, Attikus Rotşildlər - AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olublar.
Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli ilə görüşdə qonaqlara müəssisənin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, əldə olunmuş nailiyyətlər və burada qorunub saxlanılan əlyazmalar, onların toplanma, bərpa xüsusiyyətləri barədə məlumat verilib.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərli çıxış edərək əlyazmaların elektronlaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
Daha sonra qonaqlar institutun Sərgi salonunda nümayiş olunan eksponatlarla, o cümlədən Nizami Gəncəvinin “Xosrov və Şirin” poemasının ibri əlifbasındakı əlyazma nüsxəsi, farsca “İncil” və “Musa qoyun otarır” adlı nadir ilüstrasiya ilə tanış olublar.
Görüşün sonunda ibri əlifbasında olan bir sıra əlyazmaların elektron variantları qonaqlara hədiyyə edilib.

Представители известного рода Ротшильдов - Энди, Барбара, Шарлотта, Барбара, Тибор, Дагмар, Аттикус Ротшильды - посетили Институт рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА.
На встрече академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, директор института, академик Теймур Керимли рассказал гостям об истории создания учреждения, направлениях деятельности, достигнутых успехах и особенностях сбора и восстановления рукописей, хранящихся здесь.
Выступившая затем заместитель директора института по научной работе, доктор филологических наук Айбениз Алиева-Кенгерли рассказала о работе, проводимой в направлении электронизации рукописей.
Затем гости ознакомились с демонстрируемыми в Выставочном зале института экспонатами, в том числе рукописным экземпляром поэмы Низами Гянджеви «Хосров и Ширин» на алфавите ибри, уникальными иллюстрациями под названием «Библия» и «Муса пасет овец» на персидском.