Məşhur Rotşildlər nəslinin nümayəndələri Əlyazmalar İnstitutunda olublar
Məşhur Rotşildlər nəslinin nümayəndələri - Endi, Barbara, Şarlotta, Barbra, Tibor, Daqmar, Attikus Rotşildlər - AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olublar.
Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli ilə görüşdə qonaqlara müəssisənin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, əldə olunmuş nailiyyətlər və burada qorunub saxlanılan əlyazmalar, onların toplanma, bərpa xüsusiyyətləri barədə məlumat verilib.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərli çıxış edərək əlyazmaların elektronlaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
Daha sonra qonaqlar institutun Sərgi salonunda nümayiş olunan eksponatlarla, o cümlədən Nizami Gəncəvinin “Xosrov və Şirin” poemasının ibri əlifbasındakı əlyazma nüsxəsi, farsca “İncil” və “Musa qoyun otarır” adlı nadir ilüstrasiya ilə tanış olublar.
Görüşün sonunda ibri əlifbasında olan bir sıra əlyazmaların elektron variantları qonaqlara hədiyyə edilib.

Representatives of the famous Rothschild family visited the Institute of Manuscripts
Representatives of the famous Rothschild family - Andy, Barbara, Charlotte, Barbara, Tibor, Dagmar and Atticus Rothschild - visited ANAS Institute of Manuscripts after Muhammad Fizuli.
At the meeting, Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences, Director of the Institute, Academician Teymur Kerimli told the guests about the history of the establishment of the institution, directions of activities, achieved successes and features of collecting and restoring manuscripts stored here.
Then, Deputy Director of the Institute for Scientific Work, Doctor of Philology, Aybeniz Aliyeva-Kangarli, spoke about the work carried out in the direction of electronisation of manuscripts.
Then, guests got acquainted with the exhibits displayed in the Exhibition Hall of the Institute, including a hand-written copy of Nizami Ganjavi's poem "Khosrov and Shirin" on the Ibra alphabet, unique illustrations called "The Bible" and "Musa Cows Sheep" in Persian.
At the end of the meeting, guests donated the electronic versions of a number of manuscripts on the Ibri alphabet.