"Xaraba Gilan" arxeoloji ekspedisiyasının yekunlarına həsr olunan tədbir keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində "Xaraba Gilan" arxeoloji ekspedisiyasının 2017-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində apardığı arxeoloji tədqiqatların nəticələrinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev on ildən artıqdır muxtar respublika ərazisində təşkil edilən arxeoloji ekspedisiyaların səmərəli fəaliyyətindən danışıb, tədqiqatlar zamanı bu diyarın qədim tarixi ilə bağlı mühüm faktların aşkar edildiyini bildirib. O, Ordubad ərazisində fəaliyyət göstərən "Xaraba Gilan" arxeoloji ekspedisiyasının tədqiqatlarını yekunlaşdırdığını diqqətə çatdırıb.
Sonra "Xaraba Gilan" arxeoloji ekspedisiyanın rəhbəri, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəhlul İbrahimli cari ildə ərazidə apardıqları qazıntı işlərinə dair hesabatını təqdim edib. Naxçıvan bölgəsinin arxeoloji abidələrinin zənginliyindən danışan alim Xaraba Gilan və onun ətrafında olan abidələrin Azərbaycan arxeologiyası üçün əhəmiyyətini qeyd edib. O, gələcəkdə bu abidədə tədqiqat işlərinin davam etdiriləcəyini deyib.
B.İbrahimli qazıntılar zamanı aşkar olunan maddi-mədəniyyət nümunələri barədə də ətraflı məlumat verərək, ərazidən tapılan 229 ədəd nümunənin yaxın günlərdə bölmənin Аrхeоlоgiyа və Etnоqrаfiyа Muzeyinə təqdim ediləcəyini bildirib.

В Нахчыванском отделении НАНА состоялось мероприятие, посвященное итогам археологических исследований, проведенных археологической экспедицией «Хараба Гилан» в 2017 году на территории Нахчыванской Автономной Республики.
Выступивший на мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о плодотворной деятельности археологических экспедиций, организованных на территории автономной республики уже более десяти лет, отметил, что в ходе исследований были обнаружены важные факты, в связи с древней истории этого края. Он довел до внимания, что функционирующая на территории Ордубада археологическая экспедиция «Хараба Гилан» завершила свои исследования.
Затем руководитель археологической экспедиции «Хараба Гилан», ведущий научный сотрудник Института археологии и этнографии НАНА, доктор философии по истории Бахлул Ибрагимли представил отчет о проводимых в текущем году раскопках на данной территории. Говоря о богатстве археологических памятников Нахчыванского региона, ученый отметил важность Хараба Гилана и памятников в его окрестностях для археологии Азербайджана. Он отметил, что исследовательские работы на этом памятнике будут продолжены в будущем.
Подробно проинформировав об образцах материальной культуры, обнаруженных во время раскопок, ученый сообщил, что обнаруженные на территории 229 образцов в ближайшие дни будут переданы в Музей археологии и этнографии отделения.