"Xaraba Gilan" arxeoloji ekspedisiyasının yekunlarına həsr olunan tədbir keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində "Xaraba Gilan" arxeoloji ekspedisiyasının 2017-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində apardığı arxeoloji tədqiqatların nəticələrinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev on ildən artıqdır muxtar respublika ərazisində təşkil edilən arxeoloji ekspedisiyaların səmərəli fəaliyyətindən danışıb, tədqiqatlar zamanı bu diyarın qədim tarixi ilə bağlı mühüm faktların aşkar edildiyini bildirib. O, Ordubad ərazisində fəaliyyət göstərən "Xaraba Gilan" arxeoloji ekspedisiyasının tədqiqatlarını yekunlaşdırdığını diqqətə çatdırıb.
Sonra "Xaraba Gilan" arxeoloji ekspedisiyanın rəhbəri, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəhlul İbrahimli cari ildə ərazidə apardıqları qazıntı işlərinə dair hesabatını təqdim edib. Naxçıvan bölgəsinin arxeoloji abidələrinin zənginliyindən danışan alim Xaraba Gilan və onun ətrafında olan abidələrin Azərbaycan arxeologiyası üçün əhəmiyyətini qeyd edib. O, gələcəkdə bu abidədə tədqiqat işlərinin davam etdiriləcəyini deyib.
B.İbrahimli qazıntılar zamanı aşkar olunan maddi-mədəniyyət nümunələri barədə də ətraflı məlumat verərək, ərazidən tapılan 229 ədəd nümunənin yaxın günlərdə bölmənin Аrхeоlоgiyа və Etnоqrаfiyа Muzeyinə təqdim ediləcəyini bildirib.

The event dedicated to the results of archeological researches carried out by the " Ruined Gilan" archaeological expedition in Nakhchivan Autonomous Republic in 2017 was held in Nakhchivan Department of ANAS.
Chairman of the department, acad. Ismail Hajiyev spoke about the effectiveness of archaeological expeditions organized in the autonomous republic for more than a decade and said that important facts related to the ancient history of the region were revealed during the researches. He noted that the research of the Archaeological Expedition " Ruined Gilan" operating in the territory of Ordubad completed.
Then PhD in history Bahlul Ibrahimli, the leading scientific worker of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, the head of the " Ruined Gilan " archaeological expedition, presented his report on excavations in the current year. Speaking about the richness of Archeological monuments in Nakhchivan region, noted the importance of Gilan and its surrounding monuments for Azerbaijani archeology. He said that in the future, research work will be continued in this monument.
B. Ibrahimli also provided detailed information on the material and cultural samples found during the excavations and said that 229 samples found in the area will be presented to the Archeology and Ethnography Museum in the coming days.