AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda “Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı əsir və girov götürülmüş, itkin düşmüş şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi beynəlxalq humanitar hüquq kontekstində” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbir Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və “Həsrət Yolu” Əsir və Girovlara Kömək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə baş tutub.
Konfransda Azərbaycanda akkreditə olunmuş səfirliklərin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, millət vəkilləri, işğal olunmuş ərazilərin icra hakimiyyətlərinin əməkdaşları, hüquqşünas alimlər, əsir-girov götürülmüş, itkin düşmüş şəxslərin ailə üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirdə institutun böyük elmi işçisi, ictimai birliyin sədri Esmira Orucova çıxış edərək Ermənistanın Azərbaycana qarşı etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti həyata keçirməsi nəticəsində 1 milyondan artıq həmyerlimizin hüquqlarının pozulduğunu deyib. E.Orucova 3868 nəfərin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı itkin düşdüyünü, şahidlərin ifadələrinə əsasən, 873 nəfərin qarşı tərəfdə saxlandığını və gizlədildiyini bildirib.
O, layihənin əsas məqsədinin Ermənistan tərəfindən əsir-girovluqda saxlanılan soydaşlarımızın qaytarılması, itkin düşmüş şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilməsi, əsir və girovluqdan azad edilmiş şəxslərin beynəlxalq səviyyədə hüquqlarının müdafiəsi, bu istiqamətdə genişmiqyaslı təbliğat işlərinin aparılması olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, layihə çərçivəsində qarşıya qoyulmuş məqsədə nail olmaq üçün ictimai birlik tərəfindən bir çox səfirliklərin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndəliklərində təbliğat xarakterli görüşlər keçirilib.
Sonra institutun direktoru, hüquq elmləri doktoru, professor Aytən Mustafazadə çıxış edərək Ermənistanın silahlı münaqişələr baş verən ərazilərdə insan həyatının müdafiəsini təmin edən Cenevrə Konvensiyasına qoşulduğunu, lakin buna baxmayaraq əsir götürdükləri hərbçilərimizə işgəncələr verdiklərini söyləyib. A.Mustafazadə, həmçinin müharibə ilə əlaqəsi olmayan dinc sakinlərin də girovluqda işgəncələrə, mənəvi, psixoloji təzyiqlərə məruz qaldığını, böyük bir qisminin hazırda əlil olduğunu diqqətə çatdırıb.
2014-cü ilin iyul ayında Kəlbəcərdə doğmalarının məzarını ziyarətə getmiş Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin girov götürüldüyünü xatırladan alim həmyerlilərimizin bu günə kimi işğal olunmuş Dağlıq Qarabağda hüquqları tapdanmış vəziyyətdə saxlandıqlarını bildirib.
Konfransda millət vəkilləri - Sevinc Fətəliyeva, Rövşən Rzayev, Fazil Mustafa, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil (Ombudsman) Təsisatının sektor müdiri Müqalib Mahmudov, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sektor müdiri Pərviz Əliyev, Milli QHT Forumunun prezidenti Rauf Zeyni və digərləri çıxış edərək tədbirin önəmindən, Ermənistanın xalqımıza qarşı soyqırımı, etnik təmizləmə siyasətindən, bu məsələdə beynəlxalq aləmin ölkəmizə qarşı apardığı ikili standartlardan danışıblar.

At the Institute of Law and Human Rights of ANAS an international conference "Protection of the Rights of Persons Captured and Hostage, missing during the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh Conflict, in the Context of International Humanitarian Law" was held.
The event was held with the joint organizational support of the Institute of Law and Human Rights and the Public Association for Assistance to Prisoners and Hostages "Hasret Yolu", as well as with the financial support of the Council of State Support of Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The conference was attended by representatives of embassies and international organizations accredited in Azerbaijan, deputies, scientists, employees of the executive power of the occupied territories, academic lawyers, family members of persons missing and taken hostage.
At the event, the senior scientific employee of the Institute, chairman of the public association Esmira Orujeva reported that, as a result of the policy of ethnic cleansing and genocides carried out by Armenia against Azerbaijan, the rights of more than 1 million of our compatriots were violated. E.Orujeva noted that, during the Nagorno-Karabakh conflict, 3868 people were missing, 873 people, according to testimony, were hidden by the opposite side.
The main objectives of the project are to return our compatriots captured in Armenia, clarify the fate of the missing persons, protect the rights of freed prisoners and hostages, at the international level, and carry out large-scale propaganda work in this direction. She noted that, in order to achieve the goals set in the framework of the project were held meetings of a public association of propaganda in the representations of a number of embassies and international organizations.
Further, Director of the Institute, Doctor of Law, Professor Ayten Mustafayeva said that, despite the fact that Armenia joined the Geneva Convention, it continues to torture and humiliate our compatriots in captivity in the territories where armed conflicts took place. A.Mustafazade brought to attention that even civilians, captured by Armenians and not having any relation to the war, are subjected to moral and psychological pressure, as well as various tortures. Currently, most of the hostages are disabled.
Recalling that, Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev, who went to Kelbajar in July 2014 to visit the graves of their relatives, were taken hostage, A.Mustafazadeh underlined that, at present the rights of our compatriots continue to be infringed.
MPs Sevinj Fataliyeva, Rovshan Rzayev, Fazil Mustafa, sector head of the Ombudsman Institute for Human Rights Mugalib Mahmudov, head of the State Committee for Family, Women and Children Parviz Aliyev, president of the National Forum of NGOs Rauf Zeyni and others told on the importance of the event, the policy of ethnic cleansing, the Armenian genocides against our people, the policy of double standards conducted by the international community against our country.