Oktyabrın 24-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin anadan olmasının 300 illiyinə həsr olunan “Molla Pənah Vaqif: sələflər və xələflər – erkən yeni dövr əlyazmaları və Azərbaycan ədəbiyyatının tarixi problemləri” mövzusunda XV ənənəvi respublika elmi-nəzəri konfransı keçirilib.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Aybəniz Əliyeva-Kəngərli Prezident İlham Əliyevin “Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2017-ci il 12 yanvar tarixli Sərəncamını xatırladıb.
M.P.Vaqifin milli poeziyamızın və ana dilimizin inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən danışan alim realist poeziyanın və Azərbaycan ədəbiyyatının yeni mərhələsinin Vaqiflə başlandığını bildirib.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Paşa Kərimov çıxış edərək M.P.Vaqif yaradıcılığının ədəbiyyatımıza bəxş etdiyi zənginliklərdən söz açıb. Qeyd edib ki, Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin ədəbiyyatı tarixində silinməz izlər qoymuş bu qüdrətli söz ustası öz ənənələri ilə seçilən ədəbi məktəb yaradıb. O, əhəmiyyətini əsrlərdən bəri qoruyub saxlayan bənzərsiz poeziya nümunələri meydana gətirməklə milli ədəbiyyatın yeni istiqamətdə inkişafına təkan verib.
P.Kərimov Vaqif irsinin azərbaycançılıq məfkurəsi işığında daha dərindən araşdırılıb öyrənilməsinin bu gün də aktuallığını qoruyan və həllini gözləyən mühüm məsələlərdən olduğunu vurğulayıb.
Konfrans çərçivəsində keçirilən plenar iclasda P.Kərimov “XVII-XIX əsrlər Azərbaycan poeziyasında qocalıq mövzusu”, institutun şöbə müdiri, fil.ü.e.d., professor Azadə Musabəyli “Vaqifin iki türkiyəli sələfinin Bakı əlyazmaları”, Folklor İnstitutunun böyük elmi işçisi Sahilə Sədnikqızı “Molla Pənah Vaqif yaradıcılığına aşıq ədəbiyyatının təsiri”, Gəncə Dövlət Universitetinin dosenti, fil.ü.f.d. Afaq Yusifli “Könüldən könülə yollar görünür” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

ANAS Institute of Manuscripts held the XV traditional republican scientific and theoretical conference on "Molla Panah Vagif: predecessors and followers - early modern manuscripts and historical problems of Azerbaijani culture" dedicated to the 300th anniversary of the great Azerbaijani poet Molla Panah Vagif on October 24.
At the event, Deputy Director of the Institute for Scientific Work, Doctor of Philology Aybeniz Aliyeva-Kangarly spoke about the invaluable services of M.P.Vagif in the development of national poetry and native language. She stressed that, realistic poetry and a new stage of Azerbaijani literature began with Vagif.
Then, Deputy Director of the Institute for Scientific Work, Ph.D Pasha Kerimov in his speech reminded the order of the President of the Republic of Azerbaijan "On holding the 300th anniversary of the great Azerbaijani poet Molla Panah Vagif" and brought to the notice that this significant event is celebrated in the scientific and educational institutions of the country.
At the plenary session of the conference was listened reports of P.Kerimov on "The theme of old age in the Azerbaijani poetry of the XVII-XIX centuries", head of the Department of the Institute, Professor Azada Musabeyli on "Baku manuscripts of two Turkish followers of Vagif", senior researcher of the Institute of Folklore Sahila Sadnigizi on "The influence of ashug literature on the work of Molla Panah Vagif", associate professor of Ganja State University, Ph.D in Philology Afag Yusifli.