Oktyabrın 24-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin anadan olmasının 300 illiyinə həsr olunan “Molla Pənah Vaqif: sələflər və xələflər – erkən yeni dövr əlyazmaları və Azərbaycan ədəbiyyatının tarixi problemləri” mövzusunda XV ənənəvi respublika elmi-nəzəri konfransı keçirilib.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Aybəniz Əliyeva-Kəngərli Prezident İlham Əliyevin “Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2017-ci il 12 yanvar tarixli Sərəncamını xatırladıb.
M.P.Vaqifin milli poeziyamızın və ana dilimizin inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən danışan alim realist poeziyanın və Azərbaycan ədəbiyyatının yeni mərhələsinin Vaqiflə başlandığını bildirib.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Paşa Kərimov çıxış edərək M.P.Vaqif yaradıcılığının ədəbiyyatımıza bəxş etdiyi zənginliklərdən söz açıb. Qeyd edib ki, Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin ədəbiyyatı tarixində silinməz izlər qoymuş bu qüdrətli söz ustası öz ənənələri ilə seçilən ədəbi məktəb yaradıb. O, əhəmiyyətini əsrlərdən bəri qoruyub saxlayan bənzərsiz poeziya nümunələri meydana gətirməklə milli ədəbiyyatın yeni istiqamətdə inkişafına təkan verib.
P.Kərimov Vaqif irsinin azərbaycançılıq məfkurəsi işığında daha dərindən araşdırılıb öyrənilməsinin bu gün də aktuallığını qoruyan və həllini gözləyən mühüm məsələlərdən olduğunu vurğulayıb.
Konfrans çərçivəsində keçirilən plenar iclasda P.Kərimov “XVII-XIX əsrlər Azərbaycan poeziyasında qocalıq mövzusu”, institutun şöbə müdiri, fil.ü.e.d., professor Azadə Musabəyli “Vaqifin iki türkiyəli sələfinin Bakı əlyazmaları”, Folklor İnstitutunun böyük elmi işçisi Sahilə Sədnikqızı “Molla Pənah Vaqif yaradıcılığına aşıq ədəbiyyatının təsiri”, Gəncə Dövlət Universitetinin dosenti, fil.ü.f.d. Afaq Yusifli “Könüldən könülə yollar görünür” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

Молла Панах Вагиф – основоположник реалистического описания
24 октября в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась XV традиционная республиканская научно-теоретическая конференция «Молла Панах Вагиф: предшественники и последователи - рукописи раннего нового времени и исторические проблемы азербайджанской литературы», посвященная 300-летию выдающегося азербайджанского поэта Моллы Панаха Вагифа.
На мероприятии заместитель директора института по научной работе, д.ф.н. Айбениз Алиева-Кенгерли рассказала о неоценимых заслугах М.П.Вагифа в развитии национальной поэзии и родного языка. Она подчеркнула, что с Вагифом начались реалистическая поэзия и новый этап азербайджанской литературы.
Затем заместитель директора института по научной работе, д.ф.н. Паша Керимов в своем выступлении напомнил о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики «О проведении 300-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Моллы Панаха Вагифа» и довел до сведения, что это знаменательное событие отмечается в научно-образовательных учреждениях страны.
На пленарном заседании конференции были заслушаны доклады П.Керимова «Тема старости в азербайджанской поэзии XVII-XIX веков», заведующего отделом института, д.ф.н., профессора Азады Мусабейли «Бакинские рукописи двух турецких последователей Вагифа», старшего научного сотрудника Института фольклора Сахили Седникгызы «Влияние ашугской литературы на творчество Моллы Панаха Вагифа», доцента Гянджинского государственного университета, доктора философии по филологии Афаг Юсифли.