Azərbaycan ərazisinin geodinamik şəraitini öyrənmək məqsədilə tədqiqatlar aparılır
AMEA Geologiya İnstitutunda Azərbaycan ərazisinin geodinamik şəraitini öyrənmək məqsədilə aparılan tədqiqatlar zamanı mühüm nəticələr əldə olunub. ABŞ-ın Massaçusets Texnologiya İnstitutu ilə birgə GPS (qlobal yertəyinetmə sistemi) texnologiyasının tətbiqi ilə aparılan tədqiqatlar 1998-ci ildən etibarən ABŞ Milli Elm Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilir. Tədqiqatlar “Ərəbistan-Avrasiya kolliziya zonasının kontinental deformasiyalarının interpretasiyası” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.
Tədqiqatlar zamanı müasir deformasiya prosesləri və palçıq vulkanlarının aktivliyi arasındakı qarşılıqlı əlaqəyə baxılmış, horizontal deformasiya proseslərinin palçıq vulkanlarının püskürməsində təkanverici amil rolunu oynadığı qeyd edilmişdir. Azərbaycan ərazisində Yer səthinin GPS sürətləri əsasında gərginliklər hesablanmış, qanunauyğunluqlar müəyyənləşdirilmiş, seysmik və palçıq vulkanlarının aktivliyi ilə əlaqəsi öyrənilmişdir.
Bu haqda AMEA Geologiya İnstitutunun Geodinamika və seysmologiya şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, geologiya-minerologiya elmləri doktoru, professor Fəxrəddin Qədirovun və institutun aparıcı elmi işçisi Rafiq Səfərovunhəmmüəllifi olduqları “Azərbaycan ərazisinin GPS məlumatları əsasında müasir kinematikası və gərginlik analizi” elmi məruzəsində deyilir.
Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, peyk vasitəsi ilə aparılan tədqiqatlar nəticəsində GPS şəbəkəsində horizontal hərəkətlərin paylanma qanunauyğunluqları öyrənilmiş və müasir geodinamik şərait haqqında yeni məlumatlar əldə edilmişdir: “Bu məlumatlar kolliziya zonasındakı deformasiya prosesləri, regional qırılmaların dinamikası, enerji toplanan yerlərin proqnozlaşdırılması və Yerin blok quruluşunun yeni modelinə aiddir. GPS məlumatları əsasında yer qabığının Azərbaycana aid hissəsində meydana gələn deformasiya sürətləri hesablanmış, qeyri-bircins paylanmanın olduğu göstərilmiş, sıxılma və gərilmə oxlarının istiqamətləri müəyyən edilmişdir”.
Məruzəçi sıxılma zonalarının Böyük Qafqaz, Qobustan, Kür çökəkliyi, Naxçıvan və İranla həmsərhəd ərazilərdə müşahidə olunduğunu söyləyib. O, gərilmə zonalarının isə Kiçik Qafqazda Gədəbəy (GEDA), Şuşa (SHOU) məntəqələri yaxınlığında və İran ərazisindəki DAMO və PIRM məntəqələri arasında olduğunu bildirib.
Sonra məruzə ilə bağlı suallar səsləndirilib, təklif və tövsiyələr irəli sürülüb.
AMEA Rəyasət Heyəti Geologiya İnstitutunun ABŞ-ın Massaçusets Texnologiya İnstitutu ilə birgə tədqiqatları müsbət dəyərləndirilib. AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi ilə birlikdə GPS monitorinqi ilə ərazinin kinematik və dinamik rejimininin öyrənilməsi məqsədi ilə birgə tədqiqat proqramının hazırlanmasına dair qərar qəbul edilib. AMEA Geologiya İnstitutunda gərginliyin dərinliyə görə paylanmasının öyrənilməsi və zəlzələ mexanizmlərindən hesablanması istiqamətində nəzəri tədqiqatlara xüsusi diqqətin ayrılması tövsiyə olunub.

В Институте геологии НАНА были получены важные результаты во время проведения исследований по изучению геодинамических условий на территории Азербайджана. Начиная с 1998-го года, при поддержке Национального научного фонда США совместно с Массачусетским технологическим институтом США проводятся исследования с применением технологии GPS технологий(система глобального местоположения). Исследования ведутся в рамках проекта “Интерпретации континентальных деформаций зоны столкновения Аравия-Евразия”.
Во время исследований была рассмотрена взаимосвязь между современными процессами деформации и активностью грязевых вулканов, отмечена активная роль горизонтальных деформационных процессов в извержении грязевых вулканов. На территории Азербайджана были рассчитаны напряжения на поверхности земли на основе скоростей GPS, определены закономерности, изучена связь между активностями сейсмических и грязевых вулканов.
Об этом говорится в научном докладе “Современная кинематика и анализ напряженности на основе материалов GPS на территории Азербайджана ” заведующего Отделом геодинамики и сейсмологии Института геологии НАНА, члена-корреспондента НАНА, доктора геолого-минералогических наук профессора Фахреддина Гадирова и ведущего научного сотрудника институтаРафига Сафарова.
Фахреддин Гадиров рассказал о том, что в результате проведенных исследований с помощью спутника были изучены закономерности распределения горизонтальных движений и получена информация о современном геодинамическом условии: “Эта информация относится к деформационным процессам зоны столкновения, динамике региональных неисправностей, прогнозированию мест скапливания энергии и новой модели блока строения Земли. На основе материалов GPS рассчитана скорость появления деформации на территории поверхности Азербайджана, показано неоднородное распределение, определены направления стрелок сжатия и растяжения”.
Профессор сообщил о наблюдении сжатия зон Большого Кавказа, Гобустана, низменности Куры, территорий, граничащих с Нахчиваном и Ираном. Он отметил зоны напряженности вблизи районов Гедебей (GEDA), Шуши (SHOU) на Малом Кавказе и между районами DAMO и PIRM на территории Ирана.
Затем по докладу были озвучены вопросы, выдвинуты предложения и рекомендации.
Президиум НАНА положительно оценил исследования Института геологии, проведенные совместно с Массачусетским технологическим институтом США. Было принято решение по подготовке программы совместных исследований мониторинга GPS и Государственного Комитета по Земле и Картографии Республиканского Центра сейсмологического обслуживания НАНА с целью изучения кинематических и динамических режимов территории. Было рекомендовано обратить особое внимание на теоретические исследования в Институте геологии НАНА по изучению распределения напряженности в зависимости от глубины и расчета на основании механизм вулканов.