Noyabrın 3-də AMEA-nın Əsas binasında bu qurumun Birləşmiş Veteranlar Şurasının (BVŞ) növbəti iclası keçirilib.
Akadmiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının veteran şuralarının sədrlərinin iştirak etdiyi iclası BVŞ-nin sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımov açaraq veteranların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, onlara güzəştlərin edilməsi və müavinətlərin ödənilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. O, institutlarda veteran şuralarının üzvlərinin yaş dərəcələrinin müəyyənləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Akademiyada gənc kadrların sayını artırmağın önəminə toxunan sədr qeyd edib ki, veteranlar perspektivli gəncləri müəyyənləşdirməli, elmi istiqamət axtarışında olanlara yol göstərməli, onlara müvafiq məsləhətlər verməlidirlər.
Sonra BVŞ-nin sədr müavini Eldar Quliyev çıxış edərək 28 iyun 1994-cü ildə "Veteranlar Haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu"nun qəbul edildiyini xatırladıb. Bildirib ki, sözügedən sənəd veteranların sosial və hüquqi müdafiəsinin təmin edilməsinə, yaşayış sahəsi ilə təminatına, əmək hüququnun heç bir məhdudiyyət qoyulmadan həyata keçirilməsinə, ictimai faydalı fəaliyyətdə iştirakına imkan verir.
E.Quliyev təmsil etdiyi qurumun özündə 38 veteran şurasını, o cümlədən 2 min veteranı birləşdirdiyini söyləyib. O, BVŞ üzvlərindən iki nəfərin Böyük Vətən Müharibəsi, 64 nəfərin isə Əfqanıstan və Qarabağ müharibəsi veteranı olduğunu diqqətə çatdırıb. E.Quliyev cari ildə də aztəminatlı veteranların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində işlərin görüldüyünü və ödənişlərin, həmçinin tibb müəssiələrinə göndərişlərin edildiyini bildirib.
Sonra Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov çıxış edərək şura sədrlərini veteranlara yardım siyahılarını hazırlayan zaman diqqətli olmağa çağırıb. O, tezliklə 70 yaşdan yuxarı alimlər üçün "Elm xadimlərinə dəstək fondu"nun fəaliyyətə başlayacağını və toplanacaq gəlirlərin veteranların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına, mədəni tədbirlərdə iştirakına, həmçinin onların müxtəlif sanatorialara göndərilmələrinə xərclənəcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Rəyasət Heyətinin İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev çıxış edərək cəmiyyətin, o cümlədən alimlərin hər zaman veteranlara ehtiyacı olduğunu bildirib. Z.Fərzəliyev veteranları "Elm" qəzeti ilə əməkdaşlıq etməyə çağırıb. Qeyd edib ki, onlar qəzetdə "Veteran sözü" rubrikası adı altında öz həyat təcrübələrini gənclərlə bölüşə bilərlər.

В НАНА состоялось заседание Совета ветеранов
Открывая заседание, председатель ОСВ, член-корреспондент НАНА Рафиг Гасымов заявил о том, что проводится работа по улучшению социального положения ветеранов, предоставлению льгот и выплате пособий. Он подчеркнул важность определения возрастного предела членов советов ветеранов в институтах. Коснувшись важности увеличения числа молодых кадров в академии, председатель отметил, что ветераны должны определять перспективную молодежь, указывать путь в поисках научного направления, а также поделиться ими своим мировоззрением.
Далее заместитель председателя ОСВ Эльдар Гулиев в своем выступлении напомнил о принятии 28 июня 1994 года «Закона Азербайджанской Республики о ветеранах». Отметил, что данный документ позволяет обеспечить социальную и правовую защиту ветеранов, обеспечить их жилой площадью, осуществить права на труд без каких-либо ограничений, а также участие в общественно полезной деятельности.
Э.Гулиев отметил, что представляемая им структура объединяет в себе 38 советов ветеранов и 2 тысячи ветеранов. Он сообщил, что два человека ОСВ являются ветернами Великой Отечественной Войны, а 64 – ветеранами Афганской и Карабахской войн. Э.Гулиев довел до сведения, что в текущем году велись работы, направленные на улучшение социального положения малообеспеченных ветеранов, а также были выданы выплаты и направления в медицинские заведения.
Затем председатель Объединенного профсоюзного комитета, доктор юридических наук, профессор Хабиль Гурбанов призвал председателей советов быть внимательными при составлении списка помощи ветеранам. Х.Гурбанов сообщил, что скоро начнет свою деятельность Фонд помощи деятелям науки, который благодаря накопленной прибыли обеспечит улучшение социального положения ветеранов, их участие в культурных мероприятиях, отправку в различные санатории.
На мероприятии начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев призвал ветеранов к сотрудничеству с газетой «Наука». В рубрике «Слово ветерана» ветераны могут поделиться своим жизненным опытом с молодежью.