AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu qurumun və 1 nömrəli Sağlamlıq İmkanları Məhdud Gənclərin Peşə Reabilitasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə gənclərin əl işlərindən ibarət sərginin açılışı olub.
3 dekabr - Beynəlxalq Əlillər Gününə həsr olunmuş “Duyğularımın rəngi” adlı sərgi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun dəstəyi ilə keçirilib.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı sağlamlıq imkanları məhdud gənclərə göstərilən diqqət və qayğı, onların cəmiyyətə inteqrasiyası üçün görülən işlərdən danışıb. O, sərgidə 28 yaradıcı gəncin 100-dən çox əsərinin nümayiş olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun direktor müavini Əminə Seyidzadə çıxış edərək son vaxtlar Yeni Ramanıdakı Peşə Reabilitasiya Mərkəzində fiziki imkanları məhdud olan gənclərin peşələrə yiyələnməsi ilə əlaqədar zəruri tədbirlərin görüldüyünü söyləyib. Direktor müavininin dediyinə görə, indiyədək 1300-ə yaxın gənc 15 müxtəlif peşə ixtisaslarına yiyələnib. Təkcə bu il 350 nəfər gəncə peşələrə yiyələnməsi barədə sertifikat verilib. Hazırda mərkəzdə 136 gənc müxtəlif sənət öyrənirlər. Nümayiş olunan sərginin iştirakçıları da məhz həmin mərkəzdə təhsil alan gənclərdir.
Mərasimdə çıxış edən Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Fidumə Hüseynova, Rəssamlar İttifaqının katibi, Xalq rəssamı Ağəli İbrahimov, Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Cəmilə Tağıyeva və başqaları sağlamlıq imkanları məhdud yaradıcı gənclərə göstərilən qayğını, onların istedadlarının üzə çıxarılmasını təqdir ediblər.
Daha sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Xarici əlaqələr və elmi-kütləvi iş şöbəsinin elmi işçisi Sahibə Ələkbərova sağlamlıq imkanları məhdud gəncləri muzeyin elmi-ekspozisiyası ilə tanış edib, onları maraqlandıran sualları ətraflı cavablandırıb.
Sonda sərgi iştirakçılarına muzeyin rəhbərliyi və Bilik Fondu tərəfindən təşəkkürnamə və xüsusi hədiyyələr təqdim olunub.
Qeyd edək ki, “Duyğularımın rəngi” adlı sərgidə yaradıcı gənclərin əl işlərinin məhsulu olan rəngkarlıq, təkəlduz, ağac üzərində oyma, xalçaçılıq, xovlu toxuma, tikiş və digər rəssamlıq janrlarında əsərlər nümayiş olunur. Sərgi noyabr ayının 10-dək davam edəcək.

Состоялось открытие выставки «Цвета чувств»
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА при совместной организационной поддержке этой структуры и Центра профессиональной реабилитации молодых людей с ограниченными возможностями здоровья №1 состоялось открытие выставки ручных работ молодежи.
Выставка «Цвета чувств», посвященная 3 декабря - Международному дню инвалидов, состоялась при поддержке Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики.
Выступив на церемонии открытия выставки, директор музея, академик Наиля Велиханлы рассказала о внимании и заботе о молодежи с ограниченными возможностями здоровья, работе, проводимой для их интеграции в общество. Она отметила, что на выставке демонстрируется более 100 работ 28 представителей творческой молодежи.
Затем, выступив, заместитель директора Государственного фонда социальной защиты при Министерстве труда и социальной защиты населения Амина Сеидзаде отметила, что в последнее время в Центре профессиональной реабилитации в проспекте «Йени Рамана» предпринимаются необходимые меры в связи с освоением профессий молодыми людьми с ограниченными физическими возможностями. По словам заместителя директора, по сегодняшний день около 1300 представителей молодежи овладели 15 разных профессий и специальностей. Только за текущий год 350 лицам были вручены сертификаты об освоении профессий. В настоящее время в центре различным профессиям обучаются 136 человек.
Выступившие на церемонии заместитель главы исполнительной власти города Баку Фидума Гусейнова, секретарь Союза художников, Народный художник Агали Ибрагимов, представитель Министерства образования Джамиля Тагиева и другие выразили одобрение относительно заботы о молодежи с ограниченными возможностями здоровья и выявления их творческих талантов.
Затем научный сотрудник Отдела внешних связей и научно-массовых работ Национального музея истории Азербайджана Сахиба Алекберова ознакомила молодых людей с ограниченными возможностями здоровья с научной экспозицией музея и дала подробные ответы на интересующие их вопросы.
В заключение руководством музея и Фондом знаний участникам выставки были вручены благодарственные сертификаты и специальные подарки.
Отметим, что на выставке «Цвета чувств» демонстрируются ручные работы творческой молодежи в жанрах живописи, ткачества, ковротакчества, резьбы на дереве и др. Выставка продлится до 10 ноября.