AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu qurumun və 1 nömrəli Sağlamlıq İmkanları Məhdud Gənclərin Peşə Reabilitasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə gənclərin əl işlərindən ibarət sərginin açılışı olub.
3 dekabr - Beynəlxalq Əlillər Gününə həsr olunmuş “Duyğularımın rəngi” adlı sərgi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun dəstəyi ilə keçirilib.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı sağlamlıq imkanları məhdud gənclərə göstərilən diqqət və qayğı, onların cəmiyyətə inteqrasiyası üçün görülən işlərdən danışıb. O, sərgidə 28 yaradıcı gəncin 100-dən çox əsərinin nümayiş olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun direktor müavini Əminə Seyidzadə çıxış edərək son vaxtlar Yeni Ramanıdakı Peşə Reabilitasiya Mərkəzində fiziki imkanları məhdud olan gənclərin peşələrə yiyələnməsi ilə əlaqədar zəruri tədbirlərin görüldüyünü söyləyib. Direktor müavininin dediyinə görə, indiyədək 1300-ə yaxın gənc 15 müxtəlif peşə ixtisaslarına yiyələnib. Təkcə bu il 350 nəfər gəncə peşələrə yiyələnməsi barədə sertifikat verilib. Hazırda mərkəzdə 136 gənc müxtəlif sənət öyrənirlər. Nümayiş olunan sərginin iştirakçıları da məhz həmin mərkəzdə təhsil alan gənclərdir.
Mərasimdə çıxış edən Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Fidumə Hüseynova, Rəssamlar İttifaqının katibi, Xalq rəssamı Ağəli İbrahimov, Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Cəmilə Tağıyeva və başqaları sağlamlıq imkanları məhdud yaradıcı gənclərə göstərilən qayğını, onların istedadlarının üzə çıxarılmasını təqdir ediblər.
Daha sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Xarici əlaqələr və elmi-kütləvi iş şöbəsinin elmi işçisi Sahibə Ələkbərova sağlamlıq imkanları məhdud gəncləri muzeyin elmi-ekspozisiyası ilə tanış edib, onları maraqlandıran sualları ətraflı cavablandırıb.
Sonda sərgi iştirakçılarına muzeyin rəhbərliyi və Bilik Fondu tərəfindən təşəkkürnamə və xüsusi hədiyyələr təqdim olunub.
Qeyd edək ki, “Duyğularımın rəngi” adlı sərgidə yaradıcı gənclərin əl işlərinin məhsulu olan rəngkarlıq, təkəlduz, ağac üzərində oyma, xalçaçılıq, xovlu toxuma, tikiş və digər rəssamlıq janrlarında əsərlər nümayiş olunur. Sərgi noyabr ayının 10-dək davam edəcək.

"Colors of Senses" exhibition opened
ANAS National Museum of Azerbaijan History, by joint support of this structure and the Center for Professional Rehabilitation of Young People with Disabilities # 1 held exhibition of handicrafts of young people.
The "Colors of Senses" exhibition dedicated to the December 3 - International Day of Disabled Persons, was held by the support of the Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan.
Speaking at the opening ceremony of the exhibition, the museum's director, Academician Naila Velikhanli told about the attention and care for young people with disabilities, work carried out for their integration into society. She noted that, the exhibition shows more than 100 works by 28 representatives of creative youth.
Then, acting Deputy Director of the State Social Protection Fund under the Ministry of Labor and Social Protection Amina Seidzadeh noted that, recently in the Center for Professional Rehabilitation in the “Yeni Ramana” prospectus, the necessary measures are being taken in connection with the development of professions by young people with disabilities. According to the deputy director, about 1300 youth representatives have mastered 15 different professions and specialties. Only for the current year 350 individuals were awarded certificates of occupation. Currently, 136 people study at the center of various professions.
Speaking at the ceremony, deputy head of the executive power of Baku Fiduma Huseynov, Secretary of Azerbaijani Artists' Union, national artist Agali Ibrahimov, the representative of the Ministry of Education Jamila Tagiyeva and others expressed their appreciation regarding the care of young people with disabilities and to identify their creative talents.
Finally, the leadership of the museum and the Foundation for Knowledge exhibitors were presented with certificates of appreciation and special gifts.
It should be noted that, at the exhibition "Colors of Senses" hand-made works of creative youth are demonstrated in the genres of painting, weaving, carpet weaving, carving on wood, etc. The exhibition will last until November 10.