Misirli alimlər Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda olublar
Misir Neft Tədqiqatları İnstitutunun direktoru, professor Əhməd Məhəmməd Əl-Sabahın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) olublar.
Noyabrın 14-dək davam edəcək səfərdə məqsəd iki institut arasında birgə əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasıdır.
İnstitutun direktoru, akademik Vaqif Abbasovla görüşdə qonaqlara müəssisənin tarixi, aparılan elmi-tədqiqat işləri, sintez olunmuş reagentlər haqqında məlumat verilib, birgə əməkdaşlıq perspektivləri barəsində geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra professor Ə.Məhəmməd çıxış edərək Misir Neft Tədqiqatları İnstitutunda aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə danışıb.

Египетские ученые побывали в Институте нефтехимических процессов
Делегация во главе с директором Института исследований нефти Египта, профессором Ахмедом Мухаммедом Аль-Сабахом посетила Институт нефтехимических процессов им. акад. Ю.Мамедалиева.
Цель визита, который продлится до 14 ноября, является подписание меморандума о сотрудничестве между двумя институтами.
На встрече с директором института, академиком Вагифом Аббасовым гостям была предоставлена информация об истории создания научного учреждения, проводимых научно-исследовательских работах, синтезированных реагентах, состоялся широкий обмен мнениями касательно перспектив совместного сотрудничества.
Выступивший затем профессор А.Мухаммед рассказал о научно-исследовательских работах, проводимых в Институте исследований нефти Египта.