AMEA-da görkəmli alim Kərim Kərimovun anadan olmasının 100 illiyi qeyd edilib
Bu il görkəmli alim və hərbi xadim, kosmik proqramların gerçəkləşdirilməsinin fəal iştirakçısı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Dövlət və Lenin mükafatları laureatı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü, general-leytenant Kərim Kərimovun anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Noyabrın 16-da AMEA-da alimin yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə giriş sözü ilə çıxış edərək bildirib ki, Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinin keçirilməsi Prezident İlham Əliyevin 30 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gəlir. Akademik A.Əlizadə Kərim Kərimovun kosmik aparatların və süni peyklərin yaradılmasında, həmçinin kosmik raket texnikasının inkişaf etdirilməsi sahəsində müstəsna xidmətlərindən danışıb. Qeyd edib ki, kosmik fəzanın tədqiq edilməsi məqsədi ilə güclü "Soyuz" raket daşıyıcılarının yaradılması, "Salyut" orbital stansiyasının qurulması bilavasitə K.Kərimovun rəhbərliyi altında həyata keçirilib. A.Əlizadə K.Kərimovun ötən əsrin 50-60-cı illərində kosmosa uçuşların intensivləşməsində bir alim kimi həmişə ön sırada dayandığını və 1961-ci ildə insanın kosmosa ilk uçuşu münasibətilə general-mayor hərbi rütbəsinə yüksəldiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri unikal biliyə malik olan K.Kərimovun 25 il ərzində Kosmik Gəmilərin Uçuş Sınaqları üzrə Dövlət Komissiyasının sədri vəzifəsində işlədiyini, eyni zamanda elmi fəaliyyətlə də məşğul olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən “Azərkosmos”ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Rəşad Nəbiyev əfsanəvi şəxsiyyət Kərim Kərimovun araşdırmaları sayəsində əldə olunan elmi-texniki nəticələrin kosmik sənayedə tətbiqindən danışıb. R.Nəbiyev ASC-nin hazırkı fəaliyyəti, təqdim etdiyi peyk xidmətləri və perspektiv planları barədə də məlumat verib.
Tədbirdə iştirak edən rusiyalı kosmonavt Oleq Kotov “Rusiyanın pilotlaşdırılmış kosmonavtikasının inkişafı üçün perspektiv proqram” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O.Kotov pilotlaşdırılmış kosmik aparatların köməyi ilə kosmik məkanın tədqiqi və öyrənilməsi sahəsində Rusiya təcrübəsindən danışıb.
Yubiley mərasimində görkəmli fizik, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Roald Saqdeyev Kərim Kərimovun rəhbəri olduğu kosmik layihələrdən, sovet kosmanavtikasının, raket qurğularının yaradılması və inkişaf etdirilməsində xidmətlərindən söz açıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüb.
Tədbirdə Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyinin baş direktorunun I müavini, texnika üzrə elmlər doktoru Tofiq Süleymanov Kərim Kərimovun həyat və fəaliyyətindən, alimin raket texnologiyaları yaradan konstruktor büroları və zavodlarında çalışarkən göstərdiyi yüksək təşkilatçılıqdan və elmi ixtiralarından danışıb.
Sonda görkəmli alimin xatirəsinə həsr olunan “Görkəmli alim, general-leytenant Kərim Kərimov” adlı sənədli film nümayiş olunub.

ANAS celebrated the anniversary of prominent scientist Kerim Kerimov’s 100th
This year, outstanding scientist and military figure, an active participant in the implementation of space programs, Hero of Socialist Labor, laureate of the State and Lenin Prizes, honorary member of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Lieutenant-General Kerim Kerimov is 100th.
ANAS held event dedicated to the jubilee of the scientist on November 16. Speaking at the event, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh noted that, Kerim Kerimov’s 100th anniversary held in accordance with the Order of President Ilham Aliyev dated January 30, 2017. Head of ANAS spoke about the exceptional merits of Kerim Kerimov in the creation of space vehicles and the development of cosmonautics. Academician said that, along with the fact that Kerim Kerimov was a military leader, he was engaged in scientific creativity, made a great contribution to the study of space prostration.
Then, chairman of the Board of Azercosmos OJSC Rashad Nabiyev reported on the application of the scientific and technical results in the space industry, which were obtained thanks to the research of Kerim Kerimov. R.Nabiyev spoke about the current activities of the company, its satellite communication services and perspective plans.
Russian cosmonaut Oleg Kotov delivered a paper on "Perspective program for the development of manned space flight in Russia". O.Kotov spoke about the practice of research and study of outer space with the help of manned spacecraft.
At the jubilee event, Roald Sagdeyev an outstanding physicist and member of the Academy of Sciences of the USSR also spoke about space projects headed by Kerim Kerimov, the scientist's merits in the creation and development of Soviet cosmonautics and missile installations, shared his memories of the legendary personality.
Further, in his speech, First Deputy Director General of the National Aerospace Agency of the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Technical Sciences Tofig Suleymanov spoke about Kerim Kerimov's life and activities, about the organizational abilities demonstrated by the scientist while working in design bureaus and factories where missile technologies were created his scientific discoveries.
In conclusion, was demonstrated the documentary dedicated to the memory of a prominent scientist "An outstanding scientist, Lieutenant-General Kerim Kerimov".