Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının 8-ci iclası baş tutub.
Bu dəfəki iclasda 1-i elmlər doktorluğu hazırlığı, 33-ü fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə 34 nəfər sənəd tədqim etmiş iddiaçının mövzusu müzakirə olunub, dissertant və doktorantlara gələcəkdə işlərini daha səmərəli təşkil etmək üçün tövsiyələr verilib.
İddiaçılar içərisində elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş Bakı Slavyan Universitetinin Ədəbiyyat nəzəriyyəsi və dünya ədəbiyyatı kafedrasının doktorantı Dürdanə Tahirovanın təqdim etdiyi mövzu uyğunsuz hesab edilərək təsdiq olunmayıb. Ona ixtisasına və maraq dairəsinə uyğun olan “1960-2000-ci illər rus və Azərbaycan nəsrində ziyalı obrazının transformasiyası və tipologiyası” mövzusu təklif edilib, plan-prospekt hazırlanmasına köməklik göstərilib. Bu yeni mövzu Elmi Şurada adında heç bir dəyişiklik edilmədən təsdiq edilib.
Fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə müzakirəyə çıxarılan AMEA-nın Dilçilik İnstitutunun dissertantı Elnurə Abbasovanın “Azərbaycan və ərəb dillərində hal kateqoriyasının diaxronik aspektləri”, Gəncə Dövlət Universitetinin dissertantı Səfa Abadovanın “Müasir Azərbaycan ədəbi dilinin funksional sintaksis problemləri”, Ədəbiyyat İnstitutunun əyani doktorantı Maya Axundovanın “Əziz Nesin və 60-80-ci illər Azərbaycan satirik nəsri (Seyfəddin Dağlı və Anar yaradıcılığı əsasında)”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin dissertantı Mətanət Ağasiyevanın “Qantəmirin nəsr dili”, Bakı Dövlət Universitetinin əyani doktorantı Ali İhsan Çeviyin “Qasım Tınıstanovun ədəbi-bədii görüşləri”, Bakı Slavyan Universitetinin doktorantı Aidə Ramazanzadənin “Oğuz qrupu türk dillərində yurd konsepti” və digər mövzular adlarında heç bir dəyilişlik edilmədən təsdiq olunub.
Qeyd edək ki, iddiaçılardan bir qisminin mövzuları ötən iclaslarda daha düzgün şəkildə formalaşdırılmış, onlara yeni sərlövhəyə uyğun plan-prospektlər hazırlayaraq noyabr iclasına qatılmaq tövsiyyə edilmişdi.
Tədbirdə “Nitqdə səlis afaziyanın linqvistik xüsusiyyətləri (ingilisdilli materiallar əsasında)”, “İngilis dilində sözönülər və Azərbaycan dili hal kateqoriyasının konseptual təhlili”, “Con Ronald Ruel Tolkin və Coan Roulinq yaradıcılığı uşaq ədəbiyyatında yeni mərhələ kimi”, “Müasir Azərbaycan və türk dillərində şəkilçilərin funksional tədqiqi”, “Türk dillərində silah adlarının leksik-semantik bölgüsü”, “İngilis dilində söz yaradıcılığının yeni meyilləri”, “Azərbaycanda ictimai yayım beynəlxalq prinsiplər kontekstində”, “İngilisdilli media diskursda şəxsin linqvistik konseptuallaşması məsələləri” və digər dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
Növbəti iclaslardan birinə BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin rəhbərliyinin dəvət edilməsi fikri irəli sürülüb. Bu təşəbbüs həmin fakültədən gələn iddiaçıların daha sanballı, aktual və ciddi elmi əhəmiyyət daşıyan mövzularla təmin olunması istiqamətində dönüş yaratmağa ehtiyac duyulması ilə bağlıdır.
Beləliklə, iclasda müzakirəsi aparılan 34 mövzudan 10-nun adında dəyişiklik edilməklə 24-ü təsdiq edilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, professorlar Atamoğlan Həsənov, Azadə Musayeva, Əsgər Rəsulov, Fəxrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Mehdi Kazımov, Nadir Məmmədli, Paşa Kərimov, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

Под председательством академика Рафаэля Гусейнова состоялось 8 заседание Научного совета по проблемам филологии Республиканского совета координации научных исследований.
На этом заседании были обсуждены темы 34-х претендентов, представивших документы по программе подготовки докторов наук -1 человек, и по программе подготовки докторов философии – 33 человека.
Среди претендентов диссертационная тема представившей документы по программе подготовки докторов наук докторанта Бакинского славянского университета Дурданы Тахировой не была утверждена. В соответствии с ее специальностью и кругом интереса ей была предложена новая тема под названием «Трансформация и типология образа интеллигенции в русской и азербайджанской прозе 1960-2000-х годов». Эта новая тема без изменений была утверждена в Ученом совете.
Диссертационные темы на соискание ученой степени доктора философии диссертанта Института языкознания НАНА Эльнуры Аббасовой «Диахронические аспекты категории склонения в азербайджанском и арабском языках», диссертанта Гянджинского государственного университета Сафы Абадовой «Функциональные синтаксические проблемы современного азербайджанского литературного языка», очного докторанта Института литературы Маи Ахундовой «Азиз Несин и азербайджанская сатирическая проза 60-80-х годов (на примере творчества Сейфеддина Дагли и Анара», диссертанта Сумгаитского государственного университета Матанат Агасиевой «Язык прозы Кантемира», очного докторанта Бакинского государственного университета Али Ихсана Чевика «Литературные и художественные взгляды Гасыма Тининстанова», докторанта Бакинского славянского университета Аиды Рамазанзаде «Концепция отчизны в тюркских языках огузской группы» и прочие темы были утверждены без внесения изменений.
На мероприятии состоялось широкое обсуждение таких диссертационных тем, как «Предлоги в английском языке и концептуальный анализ категории падежа азербайджанского языка», «Творчество Джона Рональда Руэля Толкина и Джоана Роулинга, как новый этап в детской литературе», «Функциональное исследование окончаний в азербайджанском и тюркских языках», «Лексико-семантическое подразделение названий оружий в тюркских языках», «Новые тенденции словообразования в английском языке», «Общественное вещание в Азербайджане в контексте международных принципов», «Вопросы лингвистической концептуализации лица в англоязычном медиадискурсе» и др.
Было выдвинуто предложение о приглашении в одно из очередных заседаний руководства факультета журналистики БГУ.
Таким образом, на заседании из 34 тем были утверждены 24 темы с внесением изменений в названии 10 из них.
В обсуждениях наряду с академиком Рафаэлем Гусейновым приняли участие и поделились своими мнениями и предложениями профессора Атамоглан Гасанов, Азада Мусаева, Аскер Расулов, Фахраддин Вейсалли, Имамверди Гамидов, Газанфар Казымов, Горхмаз Гулиев, Мехти Кязимова, Надир Мамедли, Паша Керимов, Сейфаддин Рзасой, Шафаг Алибейли.