Dekabrın 14-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova gündəlikdəki məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun Estetika şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Adil Əsədov "Mədəniyyətlərin dördbölümlü tipologiyası" mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim məruzəsində mədəniyyətin qadağalar üzərində qurulan həyat tərzi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, mədəniyyətlərin dördbölümlü tipologiyası - cəngavər, icma, zadəgan və şəhər mədəniyyətlərindən ibarətdir. A.Əsədov əxlaqın da dörd tipə bölündüyünü və mədəniyyətin altsistemi olaraq çıxış etdiyini söyləyib: "Əgər icma mədəniyyətində kömək istəyənə kömək etməmək, yəni zalımlıq yasaq edilirsə, cəngavər mədəniyyətində qorxaqlıq qadağan edilir. Həmçinin şəhər mədəniyyətində nəticəsi faydasız olan işlə məşğul olmaq, yəni ağılsızlıq, zadəgan mədəniyyətində isə təbii təyinatına uyğun sosial işdən kənarda qalmaq, yazıqlıq qadağan olunur".
Şöbə müdiri icma mədəniyyətində xeyirxah, cəngavər mədəniyyətində cəsarətli, şəhər mədəniyyətində ağıllı, zadəgan mədəniyyətində isə ləyaqətli insanın ideal olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, icmaçı əzablarının mənşəyini günahlarında, cəngavər taleyində, şəhərli səhvlərində, zadəgan isə dünyanın öz mahiyyətindən qopub ayrılmasında axtarır.
Məruzə dinlənildikdən sonra suallar cavablandırılıb, mövzu ətrafında İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor Nazim İmanov, Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı və digərləri çıxış edərək təklif və iradlarını bildiriblər.
İclasda, həmçinin İqtisadiyyat İnstitutunun 60 illik və AMEA-nın həqiqi üzvü Teymur Bünyadovun 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında qərar qəbul olunub.

Next meeting of the Bureau of the Division of Social Sciences
Academician-Secretary of the Department, Academician Nargiz Akhundova, members of the Department and Bureau and other guests attended at the event.
Opening the meeting, Nargiz Akhundova briefed the participants on the agenda.
Then, head of the Department of Aesthetics of the Institute of Philosophy, Doctor of Philosophy Adil Asadov delivered a report on "Four-part typology of cultures". The scientist in his report noted that, culture is a way of life built on prohibitions. He noted that, the culture is divided into 4 types - knightly, communal, aristocratic and urban.
A.Asadov noted that, morality is also divided into four types and is a subsystem of culture: "If cruelty and not rendering assistance to those in need are forbidden in the communal culture, cowardice is forbidden in knightly culture. And in urban culture, it is considered unreasonable and inconclusive to work, while in aristocratic culture it is forbidden to stay out of social work in accordance with its natural purpose and depression".
The head of the Department brought to the attention that, a person is ideal if he is generous in a communal culture, brave in a knightly culture, intelligent in urban culture, decent in an aristocratic culture. He noted that the community leader is looking for the cause of his suffering in his sins, the knight in destiny, the city in mistakes, and the aristocrat in the very essence of the universe.
Director of the Institute of Economics, Doctor of Economy sciences, Professor Nazim Imanov, Director of the Institute of History, Academician Yagub Mahmudov, Director of the Institute of Oriental Studies, Academician Govkhar Bakhshaliyeva, Director of the Institute of Caucasus Studies, correspondent member of ANAS Musa Gasimli and other speakers made comments and suggestions on the topic.
The meeting also adopted a resolution on holding the 60th jubilee of the Institute of Economics of ANAS and the 90th anniversary of Academician Teymur Bunyadov.