Dekabrın 14-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova gündəlikdəki məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun Estetika şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Adil Əsədov "Mədəniyyətlərin dördbölümlü tipologiyası" mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim məruzəsində mədəniyyətin qadağalar üzərində qurulan həyat tərzi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, mədəniyyətlərin dördbölümlü tipologiyası - cəngavər, icma, zadəgan və şəhər mədəniyyətlərindən ibarətdir. A.Əsədov əxlaqın da dörd tipə bölündüyünü və mədəniyyətin altsistemi olaraq çıxış etdiyini söyləyib: "Əgər icma mədəniyyətində kömək istəyənə kömək etməmək, yəni zalımlıq yasaq edilirsə, cəngavər mədəniyyətində qorxaqlıq qadağan edilir. Həmçinin şəhər mədəniyyətində nəticəsi faydasız olan işlə məşğul olmaq, yəni ağılsızlıq, zadəgan mədəniyyətində isə təbii təyinatına uyğun sosial işdən kənarda qalmaq, yazıqlıq qadağan olunur".
Şöbə müdiri icma mədəniyyətində xeyirxah, cəngavər mədəniyyətində cəsarətli, şəhər mədəniyyətində ağıllı, zadəgan mədəniyyətində isə ləyaqətli insanın ideal olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, icmaçı əzablarının mənşəyini günahlarında, cəngavər taleyində, şəhərli səhvlərində, zadəgan isə dünyanın öz mahiyyətindən qopub ayrılmasında axtarır.
Məruzə dinlənildikdən sonra suallar cavablandırılıb, mövzu ətrafında İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor Nazim İmanov, Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı və digərləri çıxış edərək təklif və iradlarını bildiriblər.
İclasda, həmçinin İqtisadiyyat İnstitutunun 60 illik və AMEA-nın həqiqi üzvü Teymur Bünyadovun 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında qərar qəbul olunub.

Состоялось очередное заседание бюро Отделения общественных наук
В мероприятии приняли участие академик-секретарь отделения, академик Наргиз Ахундова, члены отделения и бюро и другие гости.
Открывая заседание, Наргиз Ахундова ознакомила участников мероприятия с вопросами повестки дня.
Затем заведующий Отделом эстетики Института философии, доктора философских наук Адиль Асадов выступил с докладом «Четырехчастная типология культур». Ученый в своем докладе отметил, что культура - это образ жизни, построенный на запретах. Он отметил, что культура подразделяется на 4 типа - рыцарскую, общинную, аристократическую и городскую. А.Асадов отметил, что мораль также делится на четыре типа и является подсистемой культуры: «Если в общинной культуре запрещены жестокость и не оказание помощи нуждающимся, то в рыцарской культуре запрещена трусость. А в городской культуре заниматься бесполезным и безрезультатным делом считается неразумным, в то время как в аристократической культуре запрещены оставаться в стороне от социальной работы в соответствии со своим природным назначением и подавленность».
Заведующий отделом довел до внимания, что человек идеален, если является великодушным в общинной культуре, храбрым в рыцарской культуре, умным в городской культуре, благопристойным в аристократической культуре. Отметил, что общинник ищет причину своих страданий в своих грехах, рыцарь – в судьбе, городские – в ошибках, а аристократ – в самой сути мироздания.
После заслушивания доклада были даны ответы на вопросы. Директор Института экономики, доктор экономических наук, профессор Назим Иманов, директор Института истории, академик Ягуб Махмудов, директор Института востоковедения, академик Говхар Бахшалиева, директор Института кавказоведения, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы и другие выступившие высказали свои замечания и предложения по теме.
На заседании также было принято постановление о проведении 60-летнего юбилея Института экономики НАНА и 90-летнего юбилея академика Теймура Буниядова.