Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması dövlətçilik tariximizin parlaq səhifələrindəndir
Dekabrın 19-da AMEA-nın Əsas binasında bu qurumun İctimai Elmlər Bölməsi və A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Prezident Sərəncamının işığında: Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti-100” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli konfransın Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında” 2017-ci il 16 may tarixli Sərəncamına əsasən təşkil edildiyini diqqətə çatdırıb. O, Şərqdə ilk parlamentli respublikanın - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illik yubileyinin ölkəmizdə dövlət səviyyəsində geniş qeyd olunacağını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin cəmi 23 ay yaşasa da, qısa müddətdə həyata keçirdiyi əhəmiyyətli tədbirlər, dəyərli işlərlə tariximizdə böyük iz buraxdığını deyən AMEA-nın vitse-prezidenti Cümhuriyyətin yaranmasının xalqımızın milli mənlik şüurunun güclənməsinə böyük təsir göstərdiyini, 71 illik fasilədən sonra Azərbaycanın özünün dövlət müstəqilliyini bərpa etdiyini, bu tarixi varislik üzərində yeni Azərbaycan dövləti yaradıldığını qeyd edib. O, müstəqilliyimizin bərpasından sonra dövlətçiliyimizin qurulmasında və inkişafında, onun beynəlxalq aləmdə tanınmasında ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərini, dahi rəhbərimizin siyasi xəttinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən əzmlə həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Respublikamızın dövlət müstəqilliyinin tədqiqində AMEA-nın Tarix İnstitutunun gördüyü işlərdən danışan  akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, institutda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixinə dair elmi əsərlər yazılıb, dissertasiyalar müdafiə edilib, ikicildlik “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Ensiklopediyası” çapdan çıxıb. Bildirib ki, xalqımızın şərəfli tarixi dövrü barədə hazırlanan bu ensiklopediya AXC tarixinin bütün sahələrini əhatə edən ilk fundamental elmi soraq əsəridir.
Sonra Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək Şərqdə ilk demokratik dövlət dəyərlərini yaratmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin istiqlaliyyətimizi elan etməsi ilə xalqımızın müstəqillik əzmini nümayiş etdirməsindən, bütün təzyiqlərə sinə gərən xalqımızın yeni tarixi şəraitdə öz dövlət müstəqilliyini bərpa etməsindən danışıb. O, yeni dövlətçilik fəlsəfəsində müstəqil qərarların qəbul edilməsinin dayandığını qeyd edərək, ölkəmizin regionda müstəqil siyasət yürütdüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik Y.Mahmudov bildirib ki, dünyanın, Şərqin və türk dünyasının ən demokratik respublikasını Azərbaycan xalqı yaradıb. Bütün Şərq üçün biz nümunə göstərdik. Türkiyədə cümhuriyyət Azərbaycandan beş il sonra, yəni 1923-cü ildə yaradılıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər mövcud olduğu iki ilə yaxın bir müddətdə AXC-nin fəalyyətinin bəzi məqamlarını diqqətə çatdırıblar.

ANAS main building by support of the Institute of History after A.A.Bakikhanov and the Division of Social Sciences of this structure held scientific conference on "In the light of the Presidential Order: Azerbaijan Democratic Republic - 100" on December 19.
Opening the event, ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli brought to the attention that, the conference was organized in accordance with the Order of President Ilham Aliyev "On the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic" dated May 16, 2017. He noted that, the 100th anniversary of the 1st parliamentary republic in the East - the Azerbaijan Democratic Republic in our country will be celebrated at the state level.
He stressed that, the achievements of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev are invaluable in establishing, developing and recognizing on the international arena of our statehood, the political course of which President Ilham Aliyev is persistently implementing today.
Talking about the works carried out at ANAS Institute of History towards the study of the state independence of our republic, Academician I.Habibbeyli said that, the institute has written scientific works on the history of the Azerbaijan Democratic Republic, defended the thesis and issued a two-volume "Encyclopedia of the Azerbaijan Democratic Republic".
Then, director of the Institute of History, Academician Yagub Mahmudov in his speech spoke about the role and significance of the first democratic republic in the East - the Azerbaijan Democratic Republic in the history of the modern independent Azerbaijan state. Noting that, the basis of the new philosophy of statehood is the ability to make independent decisions, Y.Mahmudov brought to the attention that our country conducts an independent policy in the region.
Academician stressed that, the Azerbaijani people created the most democratic republic of the world, the East and the entire Turkic world. We have become an example for the whole East. He reminded that, in Turkey the republic was created five years after Azerbaijan, that is, in 1923.
The rest of the speakers dwelled in detail on some aspects of the ADR's activities during the two-year existence.