Dekabrın 20-də Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında Azərbaycan Respublikasının Memarlar İttifaqının XIX qurultayı keçirilib.
Qurultay iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabanda xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı üzərinə tər çiçəklər düzülüb.
Qurultay iştirakçıları, həmçinin görkəmli memar, akademik Mikayıl Useynovun abidəsi önünə əklil qoyublar.
Sonra Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsi anılıb, “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoyulub.
Daha sonra iştirakçılar filarmoniyanın foyesində təşkil edilmiş "Azərbaycan memarlığı" sərgisi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Memarlar İttifaqının İdarə Heyətinin sədri Elbay Qasımzadə açaraq ölkəmizdə bu sənət növünün keçdiyi inkişaf yolundan danışıb. Bildirib ki, memarlığın inkişafı dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın daim diqqət mərkəzindədir. Bu gün Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Azərbaycanda və dünyanın bir sıra ölkələrində tarixi memarlıq abidələri bərpa edilir.
Qurultayda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqtisadi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Əsədov Prezident İlham Əliyevin qurultay iştirakçılarına təbrik məktubunu oxuyub.
Sonra Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təltif edilmiş bir sıra tanınmış memarlara mükafatlar təqdim olunub. Həmçinin “Akademik Mikayıl Hüseynov adına xatirə medalı” və “Ustad memar” sertifikatları da sahiblərinə verilib.
Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev tədbirdə çıxış edərək dövlətimizin memarlığın inkişafına göstərdiyi dəstəkdən danışıb. Bildirib ki, bu dəstək sayəsində hazırda ölkəmizdə memarlıq intibah dövrünü yaşayır. Azərbaycanda yeni, müasir binaların tikintisi ilə bərabər, qədim memarlıq abidələrinin təmir və bərpası da diqqət mərkəzində saxlanılır. Ulu öndər Heydər Əliyev hələ keçmiş Sovet İttifaqı dövründə Azərbaycanda gözəl memarlıq nümunələrinin yaradılmasına xüsusi diqqət ayırırdı. Bu gün Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva bu işi uğurla davam etdirirlər. Heydər Əliyev Fondu nəinki Azərbaycanda, xarici ölkələrdə də tarixi memarlıq abidələrinin bərpası işini həyata keçirib.
Qurultayda Azərbaycan Memarlar Ittifaqı İdarə Heyətinin 2012-2017-ci illər ərzində fəaliyyəti barədə hesabat və Təftiş Komissiyasının hesabatı dinlənilib. Həmçinin səsvermə yolu ilə növbəti 5 il müddətinə Memarlar İttifaqının İdarə Heyətinin sədri seçilib.
Mərasimdə digər çıxış edənlər tədbirin əhəmiyyətindən danışıb, müasir Azərbaycan memarlığının inkişafından bəhs ediblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Memarlar İttifaqının XIX qurultayında AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə də iştirak edib.

Состоялся XIX Съезд Союза архитекторов Азербайджана
20 декабря в Азербайджанской государственной филармонии имени Муслима Магомаева состоялся XIX Съезд Союза архитекторов Азербайджанской Республики.
Вначале участники съезда почтили память общенационального лидера нашего народа, архитектора и созидателя современного независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения и возложили венок к его могиле.
Была также почтена память выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой и возложили цветы к ее могиле.
Участники съезда также возложили венок к мемориалу выдающегося архитектора, академика Микаила Усейнова.
Затем в Аллее шехидов была почтена память героических сынов и дочерей Родины, пожертвовавших жизнью в борьбе за независимость и территориальную целостность Азербайджана и возложили венок к мемориалу «Вечный огонь».
Затем участники мероприятия ознакомились с выставкой «Азербайджанская архитектура», организованной в фойе филармонии.
Открыв мероприятие вступительным словом, председатель Правления Союза архитекторов Азербайджана Эльбай Гасымзаде рассказал о пути развития в нашей стране этого вида искусства. Отметил, что развитие архитектуры постоянно находится в центре внимания Главы государства Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан Алиевой. Сегодня при поддержке Фонда Гейдара Алиева в Азербайджане и во многих странах мира реставрируются исторические памятники архитектуры.
На съезде помощник Президента Азербайджанской Республики по экономическим вопросам Али Асадов зачитал поздравительное письмо Президента Ильхама Алиева, адресованное участникам съезда.
Далее ряду известных архитекторов, награжденным в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева, были вручены награды. Лауретам наград также были представлены «Памятная медаль имени академика Микаила Гусейнова» и сертификат «Мастер-архитектор».
Выступая на мероприятии, министр культуры и туризма Абульфас Гараев рассказал о поддержке государства развитию архитектуры. Было сказано, что благодаря этой поддержке в настоящее время архитектура в нашей стране переживает период своего возрождения. Наряду со строительством в Азербайджане новых, современных зданий в центре внимания государства также находятся ремонт и восстановление древних памятников архитектуры. Великий лидер Гейдар Алиев уделял особое внимание созданию прекрасных образцов архитектуры в Азербайджане еще в период бывшего Советского союза. Сегодня эту работу успешно продолжают Президент Ильхам Алиев и первый вице-президент Мехрибан Алиева. Фонд Гейдара Алиева осуществил работу по восстановлению исторических архитектурных памятников не только в Азербайджане, но и в зарубежных странах.
На съезде были заслушаны отчеты о деятельности Правления Союза архитекторов Азербайджана и Ревизионной комиссии за 2012-2017 годы. Также путем голосования был избран председатель Правления Союза архитекторов на ближайшие 5 лет.
Остальные выступившие на церемонии рассказали о значении мероприятия и развитии современной азербайджанской архитектуры.
Отметим, что в XIX Съезде Союза архитекторов Азербайджанской Республики также принимал участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде.