AMEA-da “Yüksək Texnologiyalar Parkı Kuboku” şahmat turnirinə start verilib
Şahmatçılar Cəmiyyətinin yaradılması və 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə AMEA-nın "Yüksək Texnologiyalar Parkı Kuboku" şahmat turnirinə star verilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada təşkil olunan turnirdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarından hər biri 2 nəfərdən ibarət 16 komanda qatılıb.
Açılış mərasimində Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev çıxış edərək Azərbaycanda idmana daima diqqət və qayğı göstərildiyini bildirib. V.Babayev Azərbaycan şahmatçılarının beynəlxalq turnirlərdə ölkəmizi layiqincə təmsil etdiklərini və son olaraq milli komandamızın Avropa Çempionu olduğunu diqqətə çatdırıb.
O, AMEA tərəfindən ilk dəfə şahmat yarışının keçirildiyini bildirib və iştirakçıları Yeni İl və 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə təbrik edib.
Sonra şahmat üzrə beynəlxalq hakim, Kataliz Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun aparıcı elmi işcisi Namiq İsmayılov çıxış edərək ölkəmizdə şahmatın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. O, YT Parkın təşkilatçılığı ilə keçirilən turnirin davamlı olacağını diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, dekabrın 28-də turnirin final mərhələsi keçiriləcək və qaliblər fəxri fərmanla təltif olunacaqlar.

В НАНА стартовал шахматный турнир «Кубок Парка высоких технологий»
По случаю создания Общества шахматистов и 31 Декабря - Дня солидарности азербайджанцев мира стартовал шахматный турнир «Кубок Парка высоких технологий» НАНА.
В организованном в Центральной научной библиотеке турнире из научных учреждений и организаций НАНА приняли участие 16 команд, по 2 человека в каждой.
В своем выступлении на церемонии открытия директор Парка высоких технологий, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев сказал, что в Азербайджане постоянно уделяется большое внимание и забота о спорте. В.Бабаев довел до внимания, что азербайджанские шахматисты достойно представляют нашу страну на международных турнирах и наша национальная команда стала Чемпионом Европы.
Отметив, что НАНА впервые проводит шахматное соревнование, он поздравил участников с наступающим Новым Годом и 31 Декабря - Днем солидарности азербайджанцев мира.
Затем выступил международный арбитр по шахматам, ведущий научный сотрудник Института катализа и неорганической химии Намик Исмайлов, который рассказал о работе, проделанной в направлении укрепления материально-технической базы спорта в нашей стране. Он отметил, что проводимый при организационной поддержке Парка ВТ турнир будет продолжительным.