AMEA-nın müxbir üzvü Əliyar Səfərlinin 80 illiyinə həsr olunan respublika konfransı keçirilib
Yanvarın 5-də Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında görkəmli ədəbiyyatşünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Əliyar Səfərlinin 80 illiyinə həsr olunan "Mənəvi sərvətlərimizin sorağında..." adlı respublika elmi konfransı keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar görkəmli alimin fəaliyyətini əks etdirən nəşrlərlə tanış olublar.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Ə.Səfərlinin orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının tanınmış tədqiqatçılarından biri olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, alim ilk anadilli poema olan "Dastani Əhməd Hərami"ni, Qazi Bürhanəddinin "Divan"ını, Məhəmməd Füzulinin "Həqiqət üs-süəda" əsərini, Məsihinin "Vərqa və Gülşa" poemasını, "Şəhriyar" dastanını və başqalarının əsərlərini aşkarlayaraq tərtib və nəşr etdirib.
Ədəbiyyatşünas alimin elmi pedaqoji mühitdə özünəməxsus yer tutduğunu deyən AMEA-nın vitse-prezidenti onun həmmüəllifi olduğu "Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi (Qədim və Orta əsrlər)" dərsliyinin monoqrafiya səviyyəsində yazıldığını və hazırda ali məktəblərdə geniş istifadə edildiyini vurğulayıb.
Akademik İ.Həbibbəyli Ə.Səfərlinin diplomatik fəaliyyətlə də məşğul olduğunu və 1994-1998-ci illərdə Azərbaycanın İrandakı səfiri vəzifəsində çalışdığını diqqətə çatdırıb. O, alimin Azərbaycanla İran arasında elmi, mədəni və iqtisadi əlaqələrin qurulmasında önəmli rol oynadığını bildirib.
Sonra Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsinin dekanı, akademik Vasim Məmmədəliyev çıxış edərək Ə.Səfərlinin orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatında üzə çıxardığı tarixi faktları öz şərhləri ilə zənginləşdirdiyini deyib.
Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu isə çıxışında alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, birgə Əfqanıstanda tərcüməçi işlədiklərini xatırladıb. Alimin əsl vətənpərvər ziyalı olduğunu deyən M.Nağısoylu qeyd edib ki, Ə.Səfərlinin orta əsrlərə dair tədqiqat əsərləri və dərslikləri bu gün də cəmiyyətimizin, xüsusilə gənc nəslin maarifləndirilməsində önəmli rol oynayır.
Tədbirdə, həmçinin millət vəkili Adil Əliyev, professorlar - Məmməd Əliyev, Xəlil Yusifli, dosent Zəkulla Bayramlı və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Günal Səfərli çıxış edərək alimin ədəbiyyatşünaslıq və mətnşünaslıq sahəsindəki xidmətlərindən danışıblar.
Daha sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin və Ədəbiyyat İnstitutunun Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filolologiya üzrə elmlər doktoru Fəridə Əzizovanın məruzələri dinlənilib.

A conference dedicated to the 80th anniversary of correspondent member of ANAS Aliyar Safarli
The republican scientific conference devoted to the 80th anniversary of the famous scientist, correspondent member of ANAS Aliyar Safarli was held the Electronic Hall of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi.
At the event were also presented books published on the basis of "Selected Works", "Bibliographic Indicator" and conference materials of outstanding scientist.
Speaking at the conference, vice-president of ANAS, director of the institute, academician Isa Habibbayli said that A.Safarli is one of the well-known researchers of medieval Azerbaijani literature. He noted that the scientist discovered the first poem in the native language "Dastani Ahmed Harami", "Divan" by Gazi Burhanaddin, Mohammed Fuzuli's "Hegiget us-sueda" and etc.
Academician A.Safarli is engaged in diplomatic activity and worked as Ambassador of Azerbaijan to Iran in 1994-1998. He said the scientist plays an important role in the establishment of scientific, cultural and economic relations between Azerbaijan and Iran.
Dean of the Faculty of Theology at Baku State University, academician Vasim Mammadaliyev said that A.Safarli had enriched Azerbaijan literature with historical facts.
Director of the Institute of Linguistics, academician Mohsen Nagisoylu shared his memories of the scientist and  how they were working as translators in Afghanistan. Saying that the scientist is a true patriotic intellectual, M.Najisoylu noted that A.Safarli's medieval research works and textbooks play an important role in educating our society, especially the younger generation.
MP Adil Aliyev, professors - Mammad Aliyev, Khalil Yusifli, associate professor Zakulla Bayramli and PhD in philology Gunal Safarli spoke about scientist's literary criticism.
Academician-secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, academician Teymur Karimli and the head of the department of medieval Azerbaijan literature of the institute, doctor of philology Farida Azizova delivered lectures.