AMEA-nın müxbir üzvü Əliyar Səfərlinin 80 illiyinə həsr olunan respublika konfransı keçirilib
Yanvarın 5-də Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında görkəmli ədəbiyyatşünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Əliyar Səfərlinin 80 illiyinə həsr olunan "Mənəvi sərvətlərimizin sorağında..." adlı respublika elmi konfransı keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar görkəmli alimin fəaliyyətini əks etdirən nəşrlərlə tanış olublar.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Ə.Səfərlinin orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının tanınmış tədqiqatçılarından biri olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, alim ilk anadilli poema olan "Dastani Əhməd Hərami"ni, Qazi Bürhanəddinin "Divan"ını, Məhəmməd Füzulinin "Həqiqət üs-süəda" əsərini, Məsihinin "Vərqa və Gülşa" poemasını, "Şəhriyar" dastanını və başqalarının əsərlərini aşkarlayaraq tərtib və nəşr etdirib.
Ədəbiyyatşünas alimin elmi pedaqoji mühitdə özünəməxsus yer tutduğunu deyən AMEA-nın vitse-prezidenti onun həmmüəllifi olduğu "Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi (Qədim və Orta əsrlər)" dərsliyinin monoqrafiya səviyyəsində yazıldığını və hazırda ali məktəblərdə geniş istifadə edildiyini vurğulayıb.
Akademik İ.Həbibbəyli Ə.Səfərlinin diplomatik fəaliyyətlə də məşğul olduğunu və 1994-1998-ci illərdə Azərbaycanın İrandakı səfiri vəzifəsində çalışdığını diqqətə çatdırıb. O, alimin Azərbaycanla İran arasında elmi, mədəni və iqtisadi əlaqələrin qurulmasında önəmli rol oynadığını bildirib.
Sonra Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsinin dekanı, akademik Vasim Məmmədəliyev çıxış edərək Ə.Səfərlinin orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatında üzə çıxardığı tarixi faktları öz şərhləri ilə zənginləşdirdiyini deyib.
Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu isə çıxışında alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, birgə Əfqanıstanda tərcüməçi işlədiklərini xatırladıb. Alimin əsl vətənpərvər ziyalı olduğunu deyən M.Nağısoylu qeyd edib ki, Ə.Səfərlinin orta əsrlərə dair tədqiqat əsərləri və dərslikləri bu gün də cəmiyyətimizin, xüsusilə gənc nəslin maarifləndirilməsində önəmli rol oynayır.
Tədbirdə, həmçinin millət vəkili Adil Əliyev, professorlar - Məmməd Əliyev, Xəlil Yusifli, dosent Zəkulla Bayramlı və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Günal Səfərli çıxış edərək alimin ədəbiyyatşünaslıq və mətnşünaslıq sahəsindəki xidmətlərindən danışıblar.
Daha sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin və Ədəbiyyat İnstitutunun Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filolologiya üzrə elmlər doktoru Fəridə Əzizovanın məruzələri dinlənilib.

В Электронном актовом зале Института литературы имени Низами Гянджеви состоялась Республиканская научная конференция «В поисках наших духовных ценностей…», посвященная 80-летию видного ученого-литературоведа, члена-корреспондента НАНА Алияра Сафарли.
На мероприятии также были представлены «Избранные труды», «Библиографический указатель» ученого, и книги, напечатанные на основе материалов конференции.
На конференции вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли отметил, что А.Сафарли - один из самых известных исследователей средневековой азербайджанской литературы. Было доведено до внимания, что ученый исследовал первую поэму на родном языке «Дастани Ахмед Харами», «Диван» Гази Бурханеддина, произведение Мухаммеда Физули «Хагигат ус-суада», поэму Месихи «Варга и Гюльша», дастан «Шахрияр» и др.
И.Габиббейли подчеркнул, что А.Сафарли занимался научно-педагогической деятельностью, учебник «История азербайджанской литературы (древних и средних веков)», соавтором которого являлся ученый, написан на монографическом уровне и сегодня широко используется в высших учебных заведениях.
Академик довел до внимания, что А.Сафарли также осуществлял дипломатическую деятельность, в 1994-1998 гг. занимал должность посла Азербайджана в Иране. Он сыграл важную роль в налаживании научных, культурных и экономических связей между Азербайджаном и Ираном.
Затем декан богословского факультета Бакинского государственного университета, академик Васим Мамедалиев отметил, что А.Сафарли обогатил своими комментариями исторические факты азербайджанской литературе средних веков.
Директор Института языкознания, академик Мохсун Нагисойлу в своем выступлении поделился своими воспоминаниями об ученом, напомнил, что они совместно работали переводчиками в Афганистане. Отметив, что А.Сафарли был истинным интеллигентом-патриотом, М.Нагисойлу сообщил, что его исследовательские труды и учебники и сегодня играют важную роль в просвещении молодого поколения и общества.
На мероприятии депутат Адиль Алиев, профессора Халил Юсифли, Мамед Алиев, доцент Зякулла Байрамлы и доктор философии по филологии Гюнал Сафарли рассказали о заслугах ученого в развитии текстологии и литературоведения, поделились своими воспоминаниями.
В рамках конференции академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли, заведующая Отделом азербайджанской литературы средних веков института, доктор филологических наук Фарида Азизова выступили с докладами по теме.