Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin illik hesabatı təqdim edilib
Yanvarın 10-da İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İlk olaraq Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında bölmənin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov məruzə ilə çıxış edib. Akademik hesabat ilində fundamental və tətbiqi tədqiqatların Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq olunmuş "Azərbaycan Respublikasında 2014-2020-ci illərdə aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətləri"nə uyğun həyata keçirildiyini bildirib.
Bəzi statistik məlumatları nəzərə çatdıran N.Məmmədov hesabat ilində bölmənin müəssisələrində 18 problemə aid 82 mövzu üzrə 323 tədqiqat işinin aparıldığını deyib: “12 mövzu və 146 iş artıq tamamlanıb. Bölmə üzrə patent üçün 17 iddia sənədi verilib və 6-sı xaricdə olmaqla 16 patent alınıb”. 2017-ci ildə alimlərin 1061 məqaləsinin dərc olunduğunu vurğulayan akademik onlardan 462-nin Scopus və Thomson Reuters bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnal və konfrans materiallarında yer aldığını qeyd edib. Əməkdaşların əsərlərinə 9956 istinad olunduğunu söyləyib.
2017-ci ildə "AMEA-nın professoru" elmi adına bölmədən 6 nəfər layiq görülüb.
Kvant informatikası sahəsində ölkədə mövcud durum, potensialı və inkişaf perspektivlərini təhlil edən Nazim Məmmədov AMEA Fizika İnstitutunda "Kvant informatikası" baza laboratoriyasının və bu laboratoriyanın nəzdində Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun İnformasiya Texnologiyaları Laboratoriyası ilə birgə kadr hazırlığı üçün virtual distant təlim infrastrukturunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
İclasda qeyd olunub ki, AMEA Fizika İnstitutunda Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası ilə Azərkosmos ASC və Milli Aviasiya Akademiyasının birgə Kosmos və yerətrafı kosmik fəzanın fizikası laboratoriyası, AMEA Biofizika İnstitutunda Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu ilə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə İnteqrativ biofizika laboratoriyası, eləcə də Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda Siqnalların emalının riyazi problemləri laboratoriyası yaradılıb. Radiasiya Problemləri İnstitutunun nəzdində Nüvə və Radiasiya Təhlükəsizliyi üzrə Ekspertiza, Ətraf mühitin fizika və kimyası, Nüvə Elmləri üzrə Beynəlxalq Məlumat mərkəzləri fəaliyyət göstərir.
Hesabat dövründə elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində görülən işlərdən danışan N.Məmmədov bildirib ki, alimlərimiz Azərbaycanla yanaşı, bir sıra xarici ölkələrin universitetlərində professor, dəvətli professor kimi pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olurlar. Elektron elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində ardıcıl işlərin görüldüyünü deyən məruzəçi Təhsil Nazirliyinin nəzdində olan on iki universitetin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşularaq GEANT elm və təhsil şəbəkəsinə çıxış əldə etdiyini, distant təhsil texnologiyalarının tətbiqinin genişləndiyini, bölgələrdən olan doktorant və dissertantlar üçün elm informatikası fənnindən distant tədris kursunun təşkil olunduğunu söyləyib. Bir sıra texniki fənn olimpiadalarının təşkilindən söz açan akademik "Gənc riyaziyyatçılar məktəbi"nin yaradılması, alimlərlə orta məktəb şagirdləri arasında görüşlərin keçirilməsi və onların laboratoriyalarda aparılan tədqiqat işləri ilə tanışlığını elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əldə olunmuş nailiyyət kimi qiymətləndirib.
Ötən il elm və istehsal arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, elmi-tədqiqat nəticələrinin tətbiqi və elmi-tədqiqat ekspedisiyalarının təşkili istiqamətində bir sıra işlər görüldüyünü vurğulayan Nazim Məmmədov on tədqiqat işinin nəticəsinin tətbiq olunduğunu bildirib: "Layların neft veriminin artırılması texnologiyası yaradılmış və Çinin məşhur “Petrochina” neft şirkətinin dəvəti ilə Bohai Bay dəniz yatağında mədən şəraitində tətbiq edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sifarişi əsasında "ASAN Viza" sistemi yaradılaraq "ASAN Xidmət"də tətbiq edilmişdir. Seysmodayanıqlığın və texniki vəziyyətin monitorinqi üçün informasiya sistemi Bakıxanov küçəsində yerləşən və hazırda istismarda olan körpünün gövdəsində quraşdırılmışdır".
Hesabat məruzəsində beynəlxalq və respublika səviyyəli konfransların keçirildiyi, Azərbaycan və ingilis dillərində çap olunmuş jurnallarda ölkəmizlə yanaşı, xarici müəlliflərin də məqalələrinin nəşr edildiyi bildirilib. Qeyd edilib ki, hesabat ilində akademik Nazim Məmmədov Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda Azərbaycan hökumətinin səlahiyyətli nümayəndəsi təyin olunub. Hazırda BNTİ-də 20 azərbaycanlı alim çalışır.
İclasda Avropa Birliyinin Şərq Tərəfdaşlığı təşəbbüsünə qoşulan ölkələrin elm və təhsil şəbəkələrini birləşdirən regional kompüter şəbəkəsinin yaradılması, eləcə də Avropanın elm və təhsil şəbəkələri infrastrukturuna inteqrasiya edilməsi üçün "EaPConnect" layihəsinin həyata keçirildiyini deyən Nazim Məmmədov həmin ölkələrin Avropanın bütün elmi qurumları ilə birbaşa, genişzolaqlı internet əlaqəsi qurmaq imkanı əldə etdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu beynəlxalq Eduroam xidmətinin Azərbaycan üzrə milli operatorudur. Bu xidmətə qoşulan təşkilatların nümayəndələri xarici ölkələrin elmi qurumlarına səfər etdikdə sərbəst və etibarlı internetə çıxış imkanı qazanırlar.
Məruzə dinlənildikdən sonra hesabat ətrafında akademiklər - Rasim ƏliquliyevTelman Əliyev, Fikrət Əliyev, Cavad Abdinov, Bahadur Tağıyev, AMEA-nın müxbir üzvləri - Əminağa SadıqovVəli Hüseynov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Daha sonra hesabat təsdiq olunub. Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə mühüm nəticələr akademiyanın illik hesabatına daxil edilib. Elmi-tədqiqat, təhsil və təcrübi işlərin səviyyəsini artırmaq üçün müxtəlif təkliflər verilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA-nın Botanika İnstitutunun Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi haqqında olub.
Rəyasət Heyətinin digər qərarları ilə AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun doktorantı Nərmin Beydizadə Rumıniyanın Babeş-Bolyai Universitetinə ezam edilib, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov Beynəlxalq Türk Akademiyasının təsis etdiyi "Atalar mirası" Ensiklopedik Multimedia Fondunun koordinatoru vəzifəsinə təyin edilib.

On January 10, the next meeting of the Presidium of ANAS has been held at the Institute of Information Technology.
Academician Nazim Mammadov, academician-secretary of the Division made a report on Scientific and Scientific-organizational activities of the Division of Physical Mathematical and Technical Sciences in 2017. He noted that in the academic year, fundamental and applied researches have been implemented in accordance with the "priority directions of scientific research in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020" approved by the Presidium.
Considering some statistical data, N. Mammadov underlined that, 323 research works have been conducted on 82 subjects in 18 issues in the reporting year. 12 themes and 146 works have already been completed. 17 patents have been issued. 1,061 articles and conference materials have been published in 2017, 462 of them have been placed in high impact factor journals including to Scopus and Thomson Reuters, lined out the speaker.
In 2017, 6 people were awarded the title of "Professor of ANAS".
It was noted at the meeting that the Laboratory of Physics of Space and outer Space around the Earth was created at the Institute of Physics of ANAS jointly with the Shamakhi Astrophysical Observatory named after N. Tusi and the National Academy of Aviation and Azerkosmos, Laboratory "Integrative Biophysics" established at the Institute of Biophysics of ANAS, Mathematical problems of signal processing laboratory at the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS. Also, the academician emphasized that, the Institute of Radiation Problems has centers of expertise in nuclear and radiation safety, physics and chemistry of the environment, and the International Nuclear Information System.
Speaking about the work carried out in the field of science and education during the reporting period, N. Mammadov said that our academics are engaged in pedagogical activities at universities of several foreign countries. Speaking of consistent work on the integration of e-science and education, the reporter added that twelve universities under the Ministry of Education joined the network of AzScienceNet to access GEANT Science and Education Network, expanding the application of distance learning technologies, and distant learning courses.
Nazim Mammadov underlined that the results of the ten research works were implemented last year, strengthening cooperation between science and production, application of scientific research results and scientific-research expeditions: "The technology of increasing the oil productivity of the layers was created and China's famous Petrochina oil at Bohai Bay offshore field at the invitation of the company. ASAN Visa has been established on the order of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
In the report, international and national conferences were held, magazines published in Azerbaijani and English, along with articles from foreign authors. It was noted that in the reporting year, academician Nazim Mammadov was appointed as the authorized representative of the Azerbaijani government at the United Nuclear Research Institute. Currently, there are 20 Azerbaijani scholars working at the UNRI.
EaPConnect project was implemented to create a regional computer network to connect the science and education networks of the countries joining the Eastern Partnership initiative of the European Union, as well as to integrate the European scientific and educational networks into the infrastructure of Europe, direct broadband Internet access to all European scientific institutions, Nazim Mammadov lined out. It was noted that the Institute of Information Technology is the national operator of the international Eduroam service in Azerbaijan. Representatives of organizations joining this service will be able to access free and reliable internet access when visiting foreign scientific institutions.
Academicians Rasim Alguliev, Telman Aliyev, Fikret Aliyev, Javad Abdinov, Bahadur Tagiyev and correspondent members of ANAS - Aminaga Sadigov, Veli Huseynov and others made their comments and suggestions.
Then the report has been approved. Significant results in the Division of Physics, Mathematics and Technical Sciences have been included to the annual report of the Academy. Various proposals have been made to increase the level of research, education and experience.
The next issue on the agenda has been the improvement of the Regional Experience and Resource Center for environmentally friendly agriculture at the Institute of Botany of ANAS.
Doctoral student of the Institute of Zoology of ANAS Narmin Beydizadeh has been sent to the Babes-Bolyai University of Romania, PhD on philology Aghahuseyn Shukurov has been appointed as Coordinator of the Encyclopedic Multimedia Fund "Father's Legacy" established by the International Turkic Academy.