AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr edilmiş gənc dilçi doktorant və dissertantların “Sələflər və xələflər” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun, elmi müəssisə və təşkilatlarının, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının, respublikanın ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, gənc alimləri, doktorant və dissertantları iştirak ediblər.
Konfransı giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli konfransın əsas məqsədinin ölkəmizin görkəmli dilçilərini yeni nəslə tanıtmaq, gənc dilçiləri bir araya gətirmək, onları sələflərinin elmi irsi ilə tanış etmək, xələflərlə görüşdürmək, eyni zamanda gənclərə həmyaşıdları ilə ünsiyyət yaratmaq, təcrübə mübadiləsi aparmaq, araşdırmalarını təqdim etmək fürsəti vermək olduğunu deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, son illərdə AMEA-da gənc alimlərin elmi fəaliyyətinin dəstəklənməsi və təşviqi istiqamətində mühüm addımlar atılır, Akademiyada “Gənclər mükafatı” və “İlin gənc alimi” diplomu təsis olunub, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının “Gənc tədqiqatçı” jurnalının sayı ildə 4 dəfəyə çatdırılıb, bir nömrəsi ingilis dilində çap edilir. Həmçinin gənclər üçün elmi konfranslar və yay məktəbləri təşkil olunur.
AMEA prezidenti həyata keçirilən tədbirlərə baxmayaraq, gənc yaşda müdafiə edənlərin sayının az olduğunu, bu istiqamətdə elmi rəhbərlərin və institut direktorlarının üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü deyib, doktorant və dissertantlara göstərilən qayğı və tələbkarlığın balansının bu məsələdə xüsusi rol oynadığını söyləyib.
AMEA-nın 80 illiyi ərəfəsində Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə gənc dilçi doktorant və dissertantların “Sələflər və xələflər” mövzusunda respublika elmi konfransının keçirilməsinin təqdirəlayiq olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu addımın digər institutlar üçün də nümunə olacağını, gələcəkdə gənc ədəbiyyatçıların, tarixçilərin, filosofların və s. konfransının da keçirilə biləcəyini diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, bugünkü tədbir 80 yaşlı Akademiyanın gələcəyinə hesablanıb və elmi məktəblər yaratmış alimlərimizin ənənələri və nəsillər arasındakı estafet davam etdirilməlidir.
Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və zənginləşdirilməsi istiqamətində dilçi alimlərin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü deyən AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və qətiyyəti ilə 1978-ci ildə Azərbaycan dili Azərbaycan SSR-in Konstitusiyasına dövlət dili kimi daxil edilmiş, sonralar müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitutusiyası qəbul edilərkən yenə Ümummilli Liderin təşəbbüsü ilə Azərbaycan dili rəsmi dövlət dili statusu almışdır.
Natiq görkəmli dövlət xadiminin ana dilimizə göstərdiyi qayğının Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini və indiki qloballaşma dövründə Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətində mühüm addımlar atıldığını söyləyib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyev andiçmə mərasimindəki nitqində Türk dünyasını bizim ailəmiz adlandırıb və qarşımıza bu istiqamətdə vəzifələr qoyub.
“Azərbaycan daim türkologiya baxımından öndə olub və dünyada türkologiyanın mərkəzlərindən biri kimi tanınıb. SSRİ-nin nüfuzlu “Sovetskaya tyurkologiya” jurnalı məhz uzun illər Bakıda işıq üzü görüb. Türkologiya dilçiliyin önəmli istiqamətlərindən biridir. Son dövrlərdə Akademiyada dövlət başçısının Türk dünyası ilə bağlı tapşırığından irəli gələrək Dilçilik, Ədəbiyyat, Şərqşünaslıq, Tarix, Fəlsəfə və Sosiologiya, Memarlıq və İncəsənət institutlarında daxili imkanlar hesabına yeni şöbələr yaradılıb və geniş tədqiqatlar aparılır. 2026-cı ildə Bakıda Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinin keçirilməsini planlaşdırırıq. Həmçinin ötən il Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Xalid Səid Xocayev tərəfindən edilmiş tərcüməsi 86 il sonra tapılaraq yenidən nəşr edilib və UNESCO səviyyəsində təqdimatı keçirilib. Bu Akademiyamızın, Azərbaycan elminin böyük nailiyyətidir və bunları davam etdirməli, türkologiya istiqamətində fəaliyyətimizi daha da genişləndirməliyik”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib.
Natiq vurğulayıb ki, bu gün ölkəmizdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyası fəaliyyət göstərir və komissiyanın sədrinin cənab Prezident İlham Əliyev olması dövlət başçısının Azərbaycan dilinə qarşı göstərdiyi diqqətin bariz nümunəsidir.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr edilmiş, eləcə də AMEA-nın 80 illiyi ərəfəsində ilk dəfə keçirilən gənc dilçi doktorant və dissertantların “Sələflər və xələflər” mövzusunda respublika elmi konfransının işinə uğurlar arzulayıb.
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli bildirib ki, son illərdə gənc alimlərin beynəlxalq və respublika konfranslarının sayı artıb. Məqsəd akademik elmin dünya elminə inteqrasiyasını sürətləndirmək, onların birgə fəaliyyətinə şərait yaratmaq, gənc alimlərin səviyyəsini artıqmaqdır. Nadir Məmmədli vurğulayıb ki, Dilçilik İnstitutu gəncləri yeniliklərə, innovasiyalara, yeni texnologiyalara, yönəltmək istiqamətində fəaliyyət göstərir: “Bu gün təşkil olunan gənc tədqiqatçıların respublika elmi konfransı da məhz bu fəaliyyətin tərkib hissəsidir. İnanıram ki, konfranslar gənclərin gələcəkdə ciddi tədqiqatçı kimi yetişməsində əhəmiyyətli rol oynayacaq. Çünki hər bir elmi konfrans əldə olunmuş elmi nəticələri təqdim etmək üçün yeni imkan deməkdir”.
Nadir Məmmədli qeyd edib ki, dövlətin uğurlu siyasəti nəticəsində gənc alimlər elmi-ictimai həyatın bütün sahələrində fəal iştirak edirlər. Sevindirici haldır ki, elmi fəaliyyətlə məşğul olmağa qərar verən, özünün gələcəyini bu fəaliyyət sahəsində görən gənclərimizin sayı ildən-ilə artır.
Konfransda AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri filologiya elmləri doktoru Qətibə Mahmudova, Dilçilik İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Arzu İsgəndərzadə çıxış edərək bildiriblər ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasəti Azərbaycan gəncliyinin inkişafında dərin izlər buraxıb. Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən bu siyasət nəticəsində ölkədə gənclərin sosial inteqrasiyası, təhsili və ictimai fəallığı sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə olunub.
Konfransda doktorantlar Ülkər Xəlilli “Azərbaycan dilinin “insanın emosional vəziyyəti” frazeosemantik sahəsində “təəccüb”, Saffet Alp Yılmaz “Qərbi Azərbaycanda zootoponimlərin mənzərəsi”, Tünzalə İsmayılova “XIV-XV əsr qıpçaq lüğətlərində toxuculuq leksikası” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

В Главном здании НАНА при организации Института языкознания имени Насими состоялась республиканская научная конференция молодых языковедов докторантов и диссертантов «Предшественники и преемники», посвященная 102-й годовщине общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, представители, молодые ученые, докторанты и диссертанты Института языкознания имени Насими, других научных учреждений и организаций, Совета молодых ученых и специалистов НАНА, высших учебных заведений республики.
Открывая конференцию вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что основной целью мероприятия является предоставление возможности для ознакомления молодого поколения с наследием выдающихся языковедов страны, встречи молодых языковедов друг с другом и их предшественниками, налаживания связей между молодыми кадрами, обмена опытом и представления ими результатов своих исследований.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в последние годы в НАНА реализуются важные мероприятия, нацеленные на поддержку и поощрение научной деятельности молодых ученых, в Академии наук учреждены премия для молодежи и диплом «Молодой ученый года», выпуск журнала Совета молодых ученых и специалистов «Молодой исследователь» увеличен до 4-х раз в год, причем один номер целиком издается на английском языке, для молодежи организуются научные конференции и летние школы.
Несмотря на реализуемые мероприятия, продолжил руководитель НАНА, пока очень мало лиц, защитивших диссертации в молодом возрасте, большая ответственность в этом деле лежит на научных руководителях и директорах институтов, особую роль в этом процессе играет баланс между заботой о докторантах и диссертантах и требовательностью по отношению к ним.
Сказав, что проведение при организации Института языкознания республиканской научной конференции молодых языковедов докторантов и диссертантов «Предшественники и преемники» накануне 80-летнего юбилея НАНА является важным событием, академик Иса Габиббейли добавил, что этот шаг станет примером и для других институтов, в будущем можно будет провести конференции молодых филологов, историков, философов и т.д. Академик подчеркнул, что сегодняшнее мероприятие рассчитано на будущее 80-летней Академии наук, должны быть продолжены традиции ученых, создавших научные школы, и обеспечена преемственность в науке.
Руководитель НАНА сообщил, что на ученых-языковедах лежит большая ответственность в деле сохранения чистоты и обогащения азербайджанского языка, который в 1978 году благодаря инициативе и решительности великого лидера Гейдара Алиева получил статус государственного языка, что нашло свое отражение в Конституции Азербайджанской ССР, а после восстановления независимости по инициативе Общенационального лидера статус государственного языка был утвержден и в первой Конституции Азербайджанской Республики.
Оратор отметил, что заботу выдающегося государственного деятеля о нашем родном языке успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, сегодня реализуются важные мероприятия, нацеленные на сохранение чистоты азербайджанского языка в условиях глобализации, а в своей речи на церемонии инаугурации глава государства назвал тюркский мир нашей семьей и поставил перед нами задачи в связи с этим.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Азербайджан всегда занимал лидирующие позиции в сфере тюркологии, был известен в мире как один из центров тюркологии. Известный на просторах СССР журнал «Советская тюркология» долгие годы издавался именно в Баку. Тюркология – одно из важных направлений языкознания. В последние годы в соответствии с поручениями главы государства, связанными с тюркским миром, в институтах языкознания, литературы, востоковедения, истории и этнологии, философии и социологии, архитектуры и искусства Академии наук за счёт внутренних ресурсов созданы новые отделы, ведутся широкие исследования. В 2026 году мы планируем отметить в Баку 100-летие Первого тюркологического съезда. А в прошлом году на уровне ЮНЕСКО состоялась презентация книги Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» в переводе на азербайджанский язык Халида Саида Ходжаева. Перевод книги был обнаружен и издан спустя 86 лет. Это – большое достижение нашей Академии наук, азербайджанской науки, и мы должны продолжить наши исследования, расширить деятельность в сфере тюркологии».
Оратор подчеркнул, что сегодня в стране функционирует Государственная комиссия Азербайджанской Республики по языку, председателем которой является Президент Ильхам Алиев, что свидетельствует о внимании, которое глава государства уделяет родному языку.
В заключение своего выступления руководитель НАНА пожелал успехов работе республиканской научной конференции молодых языковедов докторантов и диссертантов «Предшественники и преемники», впервые проводимой накануне 80-летнего юбилея НАНА и посвященной 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Затем выступил директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли, который сообщил, что в последние годы увеличилось число международных и республиканских конференций молодых ученых. Целью этих мероприятий является ускорение интеграции академической науки в мировую, создание условий для совместной научной деятельности и повышение уровня молодых ученых. Надир Мамедли подчеркнул, что в своей деятельности Институт языкознания направляет молодежь в сторону инноваций, новейших технологий: «Сегодняшняя республиканская научная конференция молодых исследователей – составная часть деятельности в данном направлении. Уверен, что подобные конференции сыграют важную роль в подготовке молодых кадров и их формировании в качестве серьезных исследователей. Каждая научная конференция – это новая возможность для представления результатов научных исследований».
В результате успешной государственной политики, продолжил Надир Мамедли, молодые ученые принимают активное участие во всех сферах научной и общественной жизни. Отрадно, что с каждым годом растет число молодых людей, которые хотят заниматься научной деятельностью, видят свое будущее в науке.
В своих выступлениях председатель Профсоюзной организации Института языкознания имени Насими НАНА доктор филологических наук Гатиба Махмудова и председатель Совета молодых ученых и специалистов Института языкознания Арзу Искендерзаде отметили, что государственная молодежная политика, фундамент которой заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев, оставила глубокие следы в развитии азербайджанской молодежи. Благодаря успешно продолжаемой Президентом Ильхамом Алиевым политике достигнуты значительные успехи в социальной интеграции молодежи, её просвещении и общественной активности.