“Azərbaycanda arxeoloji və antropoloji tədqiqatlar: nəticələr və perspektivlər” mövzusunda elmi sessiya keçirilir
Mayın 14-də AMEA-nın Əsas binasında Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda arxeoloji və antropoloji tədqiqatlar: nəticələr və perspektivlər” mövzusunda elmi sessiya işə başlayıb.
Tədbir Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının  80 illiyinə həsr edilib.
Əvvəlcə iştirakçılar Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun son dövrlərdə apardığı tədqiqatlar zamanı aşkar edilmiş mühüm artefaktların nümayiş olunduğu sərgi ilə tanış olublar.
Elmi sessiyanı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın qədim tarixinin öyrənilməsində arxeoloji tədqiqatların əhəmiyyətindən danışıb, əsas məqsədin bu istiqamətdə aparılan araşdırmaları müasir elmi tələblər səviyyəsinə çatdırmaq olduğunu bildirib.
O, İctimai Elmlər Bölməsinin hesabatı və AMEA-nın Ümumi yığıncağı çərçivəsində Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun təşkil etdiyi sərgilərdə institutun ötən il üzrə elmi fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş nailiyyətlərin nümayiş etdirildiyini söyləyib. İnstitutun arxeoloji ekspedisiyaları nəticəsində aşkar edilmiş yeni materialların gələcək elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üçün geniş imkanlar açdığını qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, arxeologiya elmi müasir dövrdə digər elm sahələri ilə qarşılıqlı əlaqələr nəticəsində öz inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsinə qədəm qoyub.
AMEA rəhbəri, yeniləşən Akademiya modelinə uyğun olaraq həyata keçirilən struktur islahatları çərçivəsində Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun adının dəyişdirilərək Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu adlandırılması barədə Nazirlər Kabineti qarşısında vəsatət qaldırıldığını və həmin vəsatət əsasında Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə yeni institutun formalaşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli bu qərarın dövlət səviyyəsində qəbul edilən mühüm addımlardan biri olduğunu qeyd edərək bildirib ki, müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq institutda daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına İslam dövrü arxeologiyası, etnoarxeologiya, məhkəmə arxeologiyası, Xəzər arxeologiyası, Qarabağ arxeoloji ekspedisiyası kimi yeni və təkmilləşdirilmiş elmi-tədqiqat strukturları yaradılıb: “Həmçinin yaxın gələcəkdə institut nəzdində Arxeoloji Fondun da yaradılması planlaşdırılır. Bu islahatlar institutun qarşısında yeni, müasir çağırışlar formalaşdırmaqla yanaşı, Azərbaycanda arxeologiya və antropologiya sahələrində fundamental və innovativ elmi araşdırmaların aparılmasını əsas hədəflərdən biri kimi müəyyənləşdirir”.
AMEA rəhbəri son illərdə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı arxeoloji tədqiqatların aparıldığını, elmə məlum olmayan çoxsaylı maddi-mədəniyyət abidələrinin aşkar edildiyini qeyd edib. O, Naftalan şəhərində, Goranboy rayonunda, Beşbarmaq dağında, eləcə də Qarabağ bölgəsində institutun arxeoloji ekspedisiyalarının fəaliyyəti ilə birbaşa yerində tanış olduğunu söyləyərək, Qarabağ, Qazax-Gəncə və cənub bölgələrində aparılan tədqiqatlarla da yaxından tanış olacağını vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən arxeoloqlara dron və GPS cihazlarının təqdim edildiyini bildirərək, müasir texnologiyaların tətbiqinin arxeoloji tədqiqatların keyfiyyət və səmərəliliyini artıracağına əminliyini bildirib. Həmçinin aparılan arxeoloji tədqiqatların şəffaflığının təmin edilməsi istiqamətində də mühüm addımların atıldığını diqqətə çatdırıb.
Alim son dövrlərdə institutun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi və arxeoloji tədqiqatların genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirib. O, arxeoloji materiallar əsasında qələmə alınan məqalələrin, monoqrafiyaların sayının artırılmasının vacibliyini vurğulayıb, həmçinin institutun jurnalının müasir dövrün tələblərinə uyğun formatda nəşrinin zəruriliyini qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli arxeoloji tədqiqatlarda beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətinə də toxunaraq, bu əlaqələrin Azərbaycan elminin dünyada təbliği baxımından önəmli olduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev Azərbaycanda arxeologiya və antropologiya elm sahələrinin özünə aid inkişaf tarixinin olduğunu söyləyib. Bildirib ki, arxeoloji abidələrin xəritəsi ölkəmizin uzaq daş dövründən son orta əsrlərədək zəngin tarix və mədəniyyətə sahib olduğunu sübut edir. Yazıya qədərki təxminən iki milyon illik qədim tariximiz arxeoloji tədqiqatlar əsasında öyrənilir.
“Arxeoloqlar Sovet hakimiyyəti dövründə Azərbaycan tarixinin bir sıra qaranlıq məsələlərinə aydınlıq gətirmiş, yeni arxeoloji kəşflər nəticəsində ölkəmizin tarixinin qədimiliyini əsaslı sübutlarla üzə çıxarmışlar”, - deyə bildirən direktor vurğulayıb ki, Qobustanda ilk arxeoloji qazıntılar, Gəncə-Qazax bölgəsində erkən əkinçilik mədəniyyətini əks etdirən qədim yaşayış yerləri, Mingəçevir, Örənqalada arxeoloji tapıntılar, Qarabağda paleolit dövrünə aid Azıx və Tağların kəşfi və s. ölkəmizin qədim tarixinin mövcudluğunu elmi dəlillərlə sübuta yetirmişdir.
Fərhad Quliyev ötən il institut əməkdaşlarının 30 məqaləsinin xaricdə nəşr olunduğunu, beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyaların sayının isə 9-a çatdığını söyləyib. O, bir sıra qurumlarla sıx əməkdaşlıq sayəsində ölkənin əksər rayonlarında tarixi abidələrimizin tədqiqi, qeydiyyatı, qorunması işlərində institutun fəal iştirak etdiyini vurğulayıb.
Direktor azad edilmiş ərazilərdə beynəlxalq ekspedisiyaların fəaliyyət göstərməsinin qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, Qarabağda arxeoloji tədqiqatlar əsasən Xocalı tunc dövrü “Kurqan çölü” və nekropolu, Ağdam şəhərindəki İmarət kompleksi, Üzərliktəpə Orta Tunc dövrü yaşayış məskəni, Azıx-Tağlar paleolit abidələri, Füzuli kurqanları və Zəngilan rayonundakı Şəhri şərifan orta əsr şəhər yeri – istiqamətləri üzrə aparılacaq. Xüsusi olaraq Qafqaz Albaniyasının maddi mədəni irsinin öyrənilməsi ayrıca bir istiqaməti təşkil edir.
Elmi sessiyada Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən ötən il Xocalı, Şəmkir, Şəhri-Şərifan, Muncuqlutəpə və Mərdangöülü nekropolları, Xaraba Gilan şəhər yerindəki İkinci Memorial kompleksi, Əlişa (Divəka) qalası, “Yuxarı Baş” Milli Tarix-Memarlıq Qoruğu, Əsgəran qalası, Türkiyənin İğdır vilayəti, Azərbaycanın cənub-şərq bölgəsi və digər ərazilərdə aparılan tədqiqatlar haqqında çıxışlar dinlənilib.

A scientific session on the topic “Archaeological and Anthropological Research in Azerbaijan: Results and Perspectives”
On May 14, a scientific session titled “Archaeological and Anthropological Research in Azerbaijan: Results and Perspectives” commenced at the Main Building of the Azerbaijan National Academy of Sciences, organized by the Institute of Archaeology and Anthropology.
The event is dedicated to the 80th anniversary of the establishment of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
At the beginning, participants viewed an exhibition showcasing significant artifacts discovered during recent research conducted by the Institute of Archaeology and Anthropology.
Opening the scientific session with an introductory speech, President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke about the importance of archaeological research in studying the ancient history of Azerbaijan. He emphasized that the main goal is to bring the ongoing research in this field up to the level of modern scientific requirements.
Academician Isa Habibbeyli noted that the new materials discovered as a result of the archaeological expeditions of the Institute of Archaeology and Anthropology opens up broad opportunities for future scientific research. He emphasized that in the modern period, the science of archaeology has entered a qualitatively new stage of development through its interaction with other scientific fields.
The President of ANAS said that, within the framework of structural reforms carried out in accordance with the renewed Academy model, a formal request was submitted to the Cabinet of Ministers to rename the Institute of Archaeology, Ethnography and Anthropology to the Institute of Archaeology and Anthropology. Based on this request, a decision was made by the Cabinet of Ministers, and the new institute was formed. Academician Isa Habibbeyli underlined that this decision is one of the important steps adopted at the state level. He emphasized that, in accordance with the demands of the modern era, new and improved scientific and research structures, such as Islamic Period Archaeology, Ethnoarchaeology, Forensic Archaeology, Caspian Archaeology, and the Karabakh Archaeological Expedition were created within the institute by internal resources and existing staff units. “In the near future, it is also planned to establish an Archaeological Fund under the institute. These reforms not only form new, modern challenges for the institute, but also identify the implementation of fundamental and innovative scientific research in the fields of archaeology and anthropology in Azerbaijan as one of the main goals.”
The head of ANAS mentioned that in recent years, the Institute of Archaeology and Anthropology has conducted large-scale archaeological research in various regions of Azerbaijan, including the territories liberated from occupation, and that numerous material and cultural monuments previously unknown to science have been discovered. He mentioned that he personally observed the work of the institute’s archaeological expeditions in Naftalan city, the Goranboy district, Beshbarmag Mountain, as well as in Karabakh region. He also said that he plans to closely familiarize himself with the research carried out in Karabakh, Gazakh-Ganja, and southern regions. Academician Isa Habibbeyli underlined that the Presidium of ANAS has provided archaeologists with drones and GPS devices and expressed confidence that the use of modern technologies will improve the quality and efficiency of archaeological research. He also pointed out that important steps have been taken to ensure transparency in the ongoing archaeological studies.
The scientist highly appreciated the recent measures taken to strengthen the institute's material and technical base and to expand archaeological research. He emphasized the importance of increasing the number of articles and monographs written based on archaeological materials and noted the necessity of publishing the institute’s journal in a format that meets modern standards. Academician Isa Habibbeyli also highlighted the importance of international cooperation in archaeological research, stating that such collaboration is crucial for promoting Azerbaijani science globally.
Then, the Director of the Institute of Archaeology and Anthropology, PhD in History and Associate Professor Farhad Guliyev, stated that the map of archaeological monuments proves that our country has a rich history and culture dating from the Stone Age to the late middle Ages. He emphasized that our ancient history, spanning approximately two million years before the invention of writing, is studied based on archaeological research.
The director stated that during the Soviet era, archaeologists clarified several unclear issues of Azerbaijan history and, through new archaeological discoveries, revealed strong evidence of ancientness of our country’s history. He emphasized that the first archaeological excavations in Gobustan, the ancient settlements reflecting the early farming culture in the Ganja-Gazakh region, archaeological findings in Mingachevir and Orengala, and the discovery of the Azykh and Taghlar sites in Karabakh from the Paleolithic era, etc. , all scientifically prove the existence of Azerbaijan’s ancient history.
Farhad Guliyev stated that last year, 30 articles by the institute’s staff were published abroad, and the number of international archaeological expeditions reached nine. He emphasized that thanks to close cooperation with several organizations, the institute actively participates in the study, registration, and preservation of our historical monuments in most regions of the country.
The director emphasized that one of the main tasks ahead is the operation of international expeditions in the liberated territories. He added that archaeological research in Karabakh will be carried out mainly on the following areas: the Bronze Age “Kurgan Field” and necropolis in Khojaly, the Imarat complex in Aghdam, the Middle Bronze Age Uzerliktepe settlement, the Azykh and Taghlar Paleolithic sites, the Fuzuli kurgans, and the Middle Ages Shahri Sharifan in Zangilan. He also highlighted the study of the material cultural heritage of Caucasian Albania.
At the scientific session, presentations were heard about research conducted last year by the staff of the Institute of Archaeology and Anthropology on the necropolises of Khojaly, Shamkir, Shahri Sharifan, Munjuglutepe, and Mardangoulu, the Second Memorial complex at Kharaba Gilan, the “Yukhari Bash” National Historical and Architectural Reserve, Asgaran Fortress, as well as studies carried out in Iğdır Province of Türkiye, southeastern region of Azerbaijan, and other areas.