“Azərbaycanda arxeoloji və antropoloji tədqiqatlar: nəticələr və perspektivlər” mövzusunda elmi sessiya keçirilir
Mayın 14-də AMEA-nın Əsas binasında Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda arxeoloji və antropoloji tədqiqatlar: nəticələr və perspektivlər” mövzusunda elmi sessiya işə başlayıb.
Tədbir Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının  80 illiyinə həsr edilib.
Əvvəlcə iştirakçılar Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun son dövrlərdə apardığı tədqiqatlar zamanı aşkar edilmiş mühüm artefaktların nümayiş olunduğu sərgi ilə tanış olublar.
Elmi sessiyanı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın qədim tarixinin öyrənilməsində arxeoloji tədqiqatların əhəmiyyətindən danışıb, əsas məqsədin bu istiqamətdə aparılan araşdırmaları müasir elmi tələblər səviyyəsinə çatdırmaq olduğunu bildirib.
O, İctimai Elmlər Bölməsinin hesabatı və AMEA-nın Ümumi yığıncağı çərçivəsində Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun təşkil etdiyi sərgilərdə institutun ötən il üzrə elmi fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş nailiyyətlərin nümayiş etdirildiyini söyləyib. İnstitutun arxeoloji ekspedisiyaları nəticəsində aşkar edilmiş yeni materialların gələcək elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üçün geniş imkanlar açdığını qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, arxeologiya elmi müasir dövrdə digər elm sahələri ilə qarşılıqlı əlaqələr nəticəsində öz inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsinə qədəm qoyub.
AMEA rəhbəri, yeniləşən Akademiya modelinə uyğun olaraq həyata keçirilən struktur islahatları çərçivəsində Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun adının dəyişdirilərək Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu adlandırılması barədə Nazirlər Kabineti qarşısında vəsatət qaldırıldığını və həmin vəsatət əsasında Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə yeni institutun formalaşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli bu qərarın dövlət səviyyəsində qəbul edilən mühüm addımlardan biri olduğunu qeyd edərək bildirib ki, müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq institutda daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına İslam dövrü arxeologiyası, etnoarxeologiya, məhkəmə arxeologiyası, Xəzər arxeologiyası, Qarabağ arxeoloji ekspedisiyası kimi yeni və təkmilləşdirilmiş elmi-tədqiqat strukturları yaradılıb: “Həmçinin yaxın gələcəkdə institut nəzdində Arxeoloji Fondun da yaradılması planlaşdırılır. Bu islahatlar institutun qarşısında yeni, müasir çağırışlar formalaşdırmaqla yanaşı, Azərbaycanda arxeologiya və antropologiya sahələrində fundamental və innovativ elmi araşdırmaların aparılmasını əsas hədəflərdən biri kimi müəyyənləşdirir”.
AMEA rəhbəri son illərdə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı arxeoloji tədqiqatların aparıldığını, elmə məlum olmayan çoxsaylı maddi-mədəniyyət abidələrinin aşkar edildiyini qeyd edib. O, Naftalan şəhərində, Goranboy rayonunda, Beşbarmaq dağında, eləcə də Qarabağ bölgəsində institutun arxeoloji ekspedisiyalarının fəaliyyəti ilə birbaşa yerində tanış olduğunu söyləyərək, Qarabağ, Qazax-Gəncə və cənub bölgələrində aparılan tədqiqatlarla da yaxından tanış olacağını vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən arxeoloqlara dron və GPS cihazlarının təqdim edildiyini bildirərək, müasir texnologiyaların tətbiqinin arxeoloji tədqiqatların keyfiyyət və səmərəliliyini artıracağına əminliyini bildirib. Həmçinin aparılan arxeoloji tədqiqatların şəffaflığının təmin edilməsi istiqamətində də mühüm addımların atıldığını diqqətə çatdırıb.
Alim son dövrlərdə institutun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi və arxeoloji tədqiqatların genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirib. O, arxeoloji materiallar əsasında qələmə alınan məqalələrin, monoqrafiyaların sayının artırılmasının vacibliyini vurğulayıb, həmçinin institutun jurnalının müasir dövrün tələblərinə uyğun formatda nəşrinin zəruriliyini qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli arxeoloji tədqiqatlarda beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətinə də toxunaraq, bu əlaqələrin Azərbaycan elminin dünyada təbliği baxımından önəmli olduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev Azərbaycanda arxeologiya və antropologiya elm sahələrinin özünə aid inkişaf tarixinin olduğunu söyləyib. Bildirib ki, arxeoloji abidələrin xəritəsi ölkəmizin uzaq daş dövründən son orta əsrlərədək zəngin tarix və mədəniyyətə sahib olduğunu sübut edir. Yazıya qədərki təxminən iki milyon illik qədim tariximiz arxeoloji tədqiqatlar əsasında öyrənilir.
“Arxeoloqlar Sovet hakimiyyəti dövründə Azərbaycan tarixinin bir sıra qaranlıq məsələlərinə aydınlıq gətirmiş, yeni arxeoloji kəşflər nəticəsində ölkəmizin tarixinin qədimiliyini əsaslı sübutlarla üzə çıxarmışlar”, - deyə bildirən direktor vurğulayıb ki, Qobustanda ilk arxeoloji qazıntılar, Gəncə-Qazax bölgəsində erkən əkinçilik mədəniyyətini əks etdirən qədim yaşayış yerləri, Mingəçevir, Örənqalada arxeoloji tapıntılar, Qarabağda paleolit dövrünə aid Azıx və Tağların kəşfi və s. ölkəmizin qədim tarixinin mövcudluğunu elmi dəlillərlə sübuta yetirmişdir.
Fərhad Quliyev ötən il institut əməkdaşlarının 30 məqaləsinin xaricdə nəşr olunduğunu, beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyaların sayının isə 9-a çatdığını söyləyib. O, bir sıra qurumlarla sıx əməkdaşlıq sayəsində ölkənin əksər rayonlarında tarixi abidələrimizin tədqiqi, qeydiyyatı, qorunması işlərində institutun fəal iştirak etdiyini vurğulayıb.
Direktor azad edilmiş ərazilərdə beynəlxalq ekspedisiyaların fəaliyyət göstərməsinin qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, Qarabağda arxeoloji tədqiqatlar əsasən Xocalı tunc dövrü “Kurqan çölü” və nekropolu, Ağdam şəhərindəki İmarət kompleksi, Üzərliktəpə Orta Tunc dövrü yaşayış məskəni, Azıx-Tağlar paleolit abidələri, Füzuli kurqanları və Zəngilan rayonundakı Şəhri şərifan orta əsr şəhər yeri – istiqamətləri üzrə aparılacaq. Xüsusi olaraq Qafqaz Albaniyasının maddi mədəni irsinin öyrənilməsi ayrıca bir istiqaməti təşkil edir.
Elmi sessiyada Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən ötən il Xocalı, Şəmkir, Şəhri-Şərifan, Muncuqlutəpə və Mərdangöülü nekropolları, Xaraba Gilan şəhər yerindəki İkinci Memorial kompleksi, Əlişa (Divəka) qalası, “Yuxarı Baş” Milli Tarix-Memarlıq Qoruğu, Əsgəran qalası, Türkiyənin İğdır vilayəti, Azərbaycanın cənub-şərq bölgəsi və digər ərazilərdə aparılan tədqiqatlar haqqında çıxışlar dinlənilib.

14-го мая в Главном здании НАНА при организации Института археологии и антропологии начала свою работу научная сессия «Археологические и антропологические исследования в Азербайджане: результаты и перспективы».
Мероприятие приурочено к 80-летию Национальной академии наук Азербайджана.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой артефактов, обнаруженных в ходе исследований, проведенных Институтом археологии и антропологии НАНА за последнее время.
Открыв научную сессию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о важной роли археологических исследований в изучении древней истории Азербайджана, и подчеркнул, что предстоящей задачей является доведение этих изысканий до уровня современных научных требований.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что на выставках, которые Институт археологии и антропологии организовывал в рамках отчетного заседания Отделения общественных наук и Общего собрания НАНА, демонстрировались достижения, полученные в результате научной деятельности учреждения в прошлом году. Сказав, что новые материалы, обнаруженные в ходе археологических экспедиций, открывают широкие возможности для будущих научно-исследовательских работ, академик подчеркнул, что в современный период археология благодаря взаимосвязям с другими научными отраслями находится на качественно новом этапе своего развития.
В рамках структурных реформ, которые проводятся в соответствии с моделью обновляемой Академии наук, продолжил руководитель НАНА, перед Кабинетом министров было поднято ходатайство о переименовании Института археологии, этнографии и антропологии в Институт археологии и антропологии, вследствие чего по постановлению Кабинета министров был сформирован новый институт. Академик Иса Габиббейли отметил, что это постановление – одно из важных решений, принятых на государственном уровне, в соответствии с требованиями современности в институте за счет внутренних ресурсов и штатных единиц были созданы такие новые усовершенствованные научно-исследовательские структуры, как отделы археологии исламского периода, этноархеологии, судебной археологии, археологии Каспийского моря, Карабахская археологическая экспедиция: «В ближайшем будущем планируется создать при институте Археологический фонд. Эти реформы ставят перед институтом новые задачи, основной целью современных вызовов является проведение в Азербайджане фундаментальных и инновационных научных изысканий в сфере археологии и антропологии».
Руководитель НАНА сообщил, что в последние годы Институт археологии и антропологии проводит широкомасштабные археологические исследования в различных регионах Азербайджана, в том числе и на освобожденных от оккупации территориях, в ходе которых обнаружены неизвестные до этого науке многочисленные памятники материальной культуры. Сказав, что лично ознакомился с деятельностью археологических экспедиций, организованных институтом в Нафталане, Геранбойском районе, на горе Бешбармаг, а также в Карабахском регионе, академик Иса Габиббейли добавил, что в будущем планирует ознакомиться на месте и с работой экспедиций в Гянджа-Газахском, южном и других регионах страны. Академик отметил, что реализуются мероприятия по обеспечению прозрачности археологических исследований, Президиум НАНА подарил археологам дроны и оборудование GPS, и выразил уверенность в том, что благодаря применению современных технологий повысится качество и продуктивность археологических исследований.
Академик Иса Габиббейли высоко оценил мероприятия, которые реализуются в последнее время для усиления материально-технической базы института и расширения археологических исследований. Руководитель НАНА подчеркнул, что необходимо увеличить численность статей и монографий, отражающих результаты археологических изысканий, а также обеспечить издание журнала института в формате, соответствующем требованиям современности. Говоря о международном сотрудничестве в данной сфере, академик сообщил, что эти связи вносят весомую лепту в пропаганду отечественной науки в мире.
Затем выступил директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев. Говоря об истории развития археологии и антропологии в Азербайджане, ученый отметил, что карта археологических памятников республики доказывает, что наша страна обладает богатой историей и культурой, начиная с каменного века до позднего Средневековья. На основе археологических исследований изучается наша древняя дописьменная история, которая насчитывает около двух миллионов лет.
Сказав, что археологи в годы советской власти внесли ясность в ряд неизученных вопросов истории Азербайджана и благодаря новым археологическим открытиям наглядно доказали древность истории страны, директор института подчеркнул, что первые археологические раскопки в Гобустане, древние поселения, свидетельствующие о раннеземледельческой культуре в Гянджа-Газахском регионе, археологические находки в Мингячевире и Оренгала, пещеры Азых и Таглар в Карабахе, относящиеся к периоду палеолита, – всё это свидетельствует о древней истории нашего родного края.
Фархад Гулиев сообщил, что в прошлом году за рубежом были изданы 30 статей сотрудников института, число международных археологических экспедиций достигло 9-ти; благодаря тесному сотрудничеству с рядом структур институт принимает активное участие в изучении, регистрации и охране исторических памятников в большинстве районов республики.
Одной из основных задач, продолжил Фархад Гулиев, является расширение деятельности международных археологических экспедиций на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана. Директор института отметил, что археологические исследования в Карабахе будут вестись, в основном, в следующих направлениях: «Курганное поле» и некрополь в Ходжалы, относящиеся к бронзовому веку, комплекс «Имарят» в городе Агдам, поселение Узерликтепе эпохи средней бронзы, палеолитические памятники Азых и Таглар, курганы в Физули и средневековое городище Шахри-Шарифан в Зангиланском районе. Отдельным направлением является изучение материально-культурного наследия Кавказской Албании.
Далее на научной сессии были прослушаны выступления о результатах исследований, которые велись в прошлом году сотрудниками Института археологии и антропологии на территории некрополей в Ходжалы, Шамкире, Шахри-Шарифан, Мунджуглутепе и Мардангёль, мемориального комплекса на месте городища Хараба Гилан, Аскеранской крепости и т.д.