28 mart 2014-cü il tarixdə AMEA prezidenti, Respublika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurasının(RETTƏŞ) sədri, akademik Akif Əlizadənin sədrliyi ilə müşavirə keçirilib. Müşavirədə AMEA bölmələrinin elmin istiqamətləri üzrə problem şuralarının sədrləri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik Akif Əlizadə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında son illər ölkəmizdə bir sıra uğurlu islahatların həyata keçirildiyini qeyd edib. Ölkə başçısının Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya” və həmin strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə Dövlət Proqramı Azərbaycan elmi, alimləri qarşısında yeni vəzifələr qoymuşdur. Respublikada elmi-təşkilati fəaliyyətin əlaqələndirilməsi, elmin inkişafının təşkili və təmin edilməsi ilə bağlı işləri həyata keçirən Əlaqələndirmə Şurası və elmin müxtəlif istiqamətləri üzrə fəaliyyət göstərən problem şuraları bu vəzifələrin yerinə yetirilməsində aparıcı rol oynamalı, elmi potensialı səfərbər etməlidirlər.
Akademik A.Əlizadə AR Prezidentinin “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasının icrası ilə bağlı AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələrində bir sıra işlərin həyata keçirildiyini, elmi tədqiqatların prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirildiyini, tədqiqat mövzularının müasir elmi, texnoloji, iqtisadi, sosial və digər tələblərə uyğunlaşdırıldığını və zəruri innovasiya planlarının hazırlandığını qeyd edib.
Eyni zamanda problem şuralarının fəaliyyətində bir sıra çatışmazlıqların olduğunu bildirən akademik bu şuraların elmi prioritet istiqamətlərinə uyğunlaşdırılmasının məqsədəuyğunluğunu bildirib.
İclasda respublikanın digər elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələri ilə AMEA-nın elmi müəssisələrinin birgə fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi, problem şuralarının bəzilərinin ixtisar olunması, onların birləşdirilərək yeni tərkibinin təsdiqi məsələləri müzakirə olunub.
Müşavirədə akademiklər Məhərrəm Məmmədyarov, Qərib Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Mustafa Salahov,Vasif Babazadə, Asəf Hacıyev, Rafael Hüseynov,Adil Qəribov, Məsumə Məlikova, Ramiz Məmmədov, Tofiq Hacıyev, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək respublikanın elmi-texniki, iqtisadi, sosial inkişafına yönələn perspektiv istiqamətlər üzrə elm və ali təhsil müəssisələrində tədqiqat işlərinin aparılması, təqdim olunan dissertasiya mövzularının ciddi müzakirəsi, elmin prioritet istiqamətlərinə uyğun olmayan mövzuların kənarlaşdırılması, problem şuralarının fəaliyyətinin koordinasiya olunması və hüquqlarının artırılması, RETTƏŞ-in bölmələrlə birgə fəaliyyət göstərməsi və RETTƏŞ-in əsasnaməsinin yenidən işlənilməsini təklif ediblər.
Müşavirənin yekununda V.Babazadə, M.Məlikova, R.Məmmədov, A.Hacıyev, R.Hüseynov, İ.Məmmədzadə və RETTƏŞ-in məsul katibi, AMEA Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov daxil olmaqla İşçi qrupunun yaradılması haqqında qərar qəbul edilib.

28 марта 2014-го года было проведено совещание под председательством Президента НАНА председателяРеспубликанского Совета по организации научных исследований и координации НАНА (РСОНИК) академика Акифа Ализаде. В совещании приняли участие председатели советов по проблемам направлений науки отделений НАНА.
Открывший совещание вступительным словом академик Акиф Ализаде отметил проведение за последние годы ряда успешных реформ в нашей стране под руководством Президента Ильхама Алиева. Утвержденная Распоряжением главы страны “Национальная Стратегия по развитию науки в Азербайджанской Республике за 2009-2015-ые годы” и Государственная Программа по осуществлению этой стратегии поставили новые задачи перед азербайджанской наукой и учеными. Координационный Совет и проблемные советы по различным направлениям науки, осуществляющие работу по координированию в республике научно-организационной деятельности, организации и обеспечению развития науки, должны играть ведущую роль в выполнении этих задач и мобилизовать научный потенциал.
Академик А.Ализаде также отметил проведение в исследовательских учреждениях НАНА некоторых работ, связанных с реализацией Концепции Развития Президента АР “Азербайджан 2020: взгляд в будущее”, определение приоритетных направлений научных исследований, привести научные исследования в соответствие с современными научными, технологическими, экономическими, социальными и другими требованиями, и разработку необходимых инновационных планов.
В то же время академик сообщил о ряде недостатков в деятельности советов, целесообразности соответствия научных советов с приоритетными направлениями наук.
На совещании были обсуждены вопросы дальнейшего расширения совместной деятельности других научно-исследовательских и высших учебных заведений республики с научными учреждениями НАНА и ликвидации некоторых проблемных советов, их объединения и утверждения новых составов.
На заседании выступили академики Магеррам Мамедъяров, Гариб Мамедов, члены-корреспонденты НАНА Мустафа Салахов, Васиф Бабазаде, Асаф Гаджиев, Рафаэль Гусейнов, Адиль Гарибов,Максума Меликова, Рамиз Мамедов, Тофиг Гаджиев, доктор философских наук профессор Ильхам Мамедзаде. Они предложили проведение исследовательских работ в научных и высших учебных учреждениях по перспективным направлениям научно-технического, экономического, социального развития республики, более серьезное обсуждение представленных диссертационных тем, устранение тем, не соответствующих приоритетным направлениям науки, координирование деятельности проблемных советов и расширение прав, совместное функционирование с отделениями РСОНИК и разработку новых положений РСОНИК.
К концу совещания было принято решение о создании Рабочей группы в составе В.Бабазаде, М.Маликовой, Р.Мамедова, А.Гаджиева, Р.Гусейнова, И.Мамедзаде, а также ответственного секретаря РСОНИК заведующего Научно-организационным управлением НАНА доктора технических наук Эминага Садыгова.