Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi ötən il mühüm elmi nəticələr əldə edib
İclasda AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Hesabatı məruzə edən mərkəzin direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru, professor Fərman Quliyev ötən il tədqiqatların prioritet istiqamətlərə uyğun olaraq, dövlət proqramları üzrə və "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyası çərçivəsində həyata keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, 2017-ci ildə mərkəzin əməkdaşları elmi fəaliyyətlərini bitki müxtəlifliyinin  müasir  vəziyyəti  və dinamikasının qiymətləndirilməsi, ehtiyatların saxlanılması, səmərəli istifadəsi və cənub-şərqi Azərbaycanın arxeoloji və numizmatik materialların aşkarlanması istiqamətində aparıblar.
Professor F.Quliyev elmi mərkəzdə ölkəmizdə çay plantasiyalarının məhsuldarlığının və keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, Lənkəran-Astara bölgəsinin özünəməxsus torpaq-iqlim şəraitində çayın yeni sort və kollarının yaradılması, onların təsərrüfatlara təqdim edilməsi kimi məsələlərin əsas elmi məqsəd kimi qarşıya qoyulduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, hesabat ilində klon seleksiyası üzrə tədqiqat işləri aparılıb, toplanmış nümunələr əsasında Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidmətində çayların keyfiyyət göstəricilərinin yüksək olduğu müəyyənləşdirilib.
Aparılan digər tədqiqat işlərinin Lənkəran limon sort-formaları ilə əlaqədar olduğunu deyən F.Quliyev tədqiqat məqsədinin yerli şəraitdə az yayılmış sortların morfoloji, bioloji və təsərrüfat əhəmiyyətinin qorunması, bərpa edilməsi, bu sortların müasir seleksiya baxımından qiymətləndirilməsi, keyfiyyət göstəricilərinə görə yeni sortların seçilməsi və yaradılması olduğunu bildirib.
F.Quliyev hesabatda elmi mərkəzin nəzdində fəaliyyət göstərən Arxeologiya şöbəsinin region arxeologiyasının aktual problemlərinə dair apardığı tədqiqatlardan söz açıb: "Regionun 20-dən çox  arxeoloji abidəsində arxeoloji kəşfiyyat işləri həyata keçirilib, bir çox yeni abidələr qeydə alınıb. Bundan başqa, şöbə əməkdaşları tərəfindən aşkar olunan saxsı məmulatlar toplanılaraq arxeoloji fond yaradılıb. Hazırda şöbədə "Lənkəran arxeoloji abidələri" adlı monoqrafiyanın və "Lənkəranın arxeoloji xəritəsi"nin hazırlanması istiqamətində işlər davam etdirilir".
Elmi mərkəzin rəhbəri Cənub-şərq regionunda tapılmış eramızdan əvvəl I əsr və eramızın XVIII əsrinə aid sikkələrin tədqiqi regionun numizmatikasının öyrənilməsi istiqamətində böyük irəliləyişə səbəb olacağını deyib: "Bölgədə tapılmış sikkələrin topoqrafik, tərkib özəllikləri və təyinatları verilərək elmi dövriyyəyə daxil edilib və tədqiq olunan dövrdə bölgənin ictimai-siyasi və sosial-iqtisadi durumu ilk dəfə olaraq sikkə tapıntıları əsasında şərh edilib".
F.Quliyev məruzəsində LREM-də keçirilən konfrans, yubiley, təltif, xarici ezamiyyət və s. məsələlərə toxunub, statistik məlumatları nəzərə çatdırıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə aparılıb, LREM-in 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı təsdiq edilib. İclasda elmi mərkəzə Lənkərаn, Аstаrа, Mаsаllı və Lеrik rаyоnlаrında dayaq məntəqələrinin yaradılması istiqamətində tədbirlər planının hazırlanması, AMEA-nın, eləcə də Gürcüstan, İran və Türkiyənin müvafiq elmi müəssisələri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və digər tapşırıqlar verilib. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə LREM-in Elmi Şurasının tərkibi təsdiq edilib.

Заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Лянкяранского регионального научного центра в 2017 году
24 января в Институте геологии и геофизики прошло очередное заседание Президиума НАНА.
На заседании с докладом о научной и научно-организационной деятельности Ленкоранского регионального научного центра  НАНА (ЛРНЦ) в 2017 году выступил директор центра, доктор аграрных наук, профессор Фарман Гулиев. Он сообщил, что исследования в прошлом году велись в соответствии с приоритетными направлениями, в рамках государственных программ и Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее». Директор отметил, что в отчетном году сотрудники центра вели научные исследования, нацеленные на оценивание современного состояния и динамики разнообразия растительного мира, охрану и рациональное использование ресурсов, обнаружение археологических и нумизматических материалов на юго-востоке Азербайджана.
Профессор Ф.Гулиев сообщил, что в руководимом им центре приоритетными направлениями научных исследований были определены такие вопросы, как улучшение плодородия и качества чайных плантаций в стране, создание новых сортов чая и чайных кустов в своеобразных почвенно-климатических условиях Ленкорань-Астаринской зоны, применение их в хозяйстве и т.д. Он отметил, что в отчетном году велись исследования в сфере клоновой селекции, на основе собранных образцов в Государственной службе по регистрации сортов растений и контролю за семенами при Министерстве сельского хозяйства было выявлено, что качественные показатели чайных сортов высокие.
Сказав, что прочие исследовательские работы были связаны с сортами и формами Ленкоранского лимона, Ф.Гулиев сообщил, что исследования были нацелены на защиту и восстановление морфологической, биологической и хозяйственной значимости мало распространенных в местных условиях сортов, оценивание этих сортов с точки зрения современной селекции, отбор сортов по качественным показателям и создание новых сортов.
В отчете Ф.Гулиев рассказал об исследованиях Отдела археологии, функционирующего при научном центре, которые были направлены на изучение актуальных проблем археологии региона: «На более чем 20-ти археологических памятниках региона осуществлены археологические разведывательные работы, зарегистрированы новые памятники. Помимо этого, создан археологический фонд, в который были собраны обнаруженные глиняные изделия. В настоящее время в отделе ведется работа по созданию монографии «Археологические памятники Ленкорани» и “Археологической карты Ленкорани”».
Руководитель научного центра отметил, что изучение монет, найденных в юго-восточном регионе и относящихся к периоду от I века до н.э. до конца XVIII века н.э., приведет к большому прорыву в области изучения нумизматики региона: «Определены топографические особенности и назначение монет, найденных в регионе, они включены в научный оборот. На основе монетных находок впервые дано описание общественно-политического и социально-экономического положения региона в исследуемый период».
В своем докладе Ф.Гулиев затронул такие вопросы, как проведенные в ЛРНЦ конференции, юбилеи, полученные награды, зарубежные командировки и т.д., привел статистические данные.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, отчет о научной и научно-организационной деятельности ЛРНЦ в 2017 году был утвержден. На заседании научному центру были даны поручения по разработке плана мероприятий, нацеленных на создание в Ленкоранском, Астаринском, Масаллинском и Лерикском районах опорных пунктов, расширению сотрудничества с соответствующими научными учреждениями НАНА, а также Грузии, Ирана и Турции и т.д. Постановлением Президиума был утвержден состав Ученого совета ЛРНЦ.