AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
E.Quliyev çıxışında "Növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin elan edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 5 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan beynəlxalq arenada özünəməxsus yeri olan, daxili sabitliyə malik ölkədir və siyasi, iqtisadi, mədəni, elmi və digər sahələrdə bir çox uğurlar əldə edilib. O, ölkəmizdə xalqla rəhbər birliyinin təmin edildiyini və Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində ölkə başçısı İlham Əliyevin namizədliyini yekdilliklə dəstəklədiklərini bildirib.
E.Quliyev mülki müdafiəyə dair seminar, məşğələ və digər tədbirlərin "Mülki müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu", Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli Qərarı və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) tövsiyələri əsasında təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, 2018-ci ilin Tədbirlər Planının FHN-nin Mülki Müdafiə İşinin Təşkili Baş İdarəsi ilə razılaşdırıldığını və təsdiq edildiyini bildirib.
Şöbə rəisi daha sonra 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü ilə bağlı çıxış edib. E.Quliyev Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün 1 mart 1972-ci ildən etibarən qeyd olunduğunu və hər il konkret problemə həsr edildiyini söyləyib. O, əlamətdar günün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında yüksək səviyyədə keçirilməsi barədə qərargah rəislərinə müvafiq tapşırıqlar verib.
E.Quliyev, həmçinin fevral ayında AMEA-nın Dilçilik, Əlyazmalar, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Dendrologiya institutlarında, o cümlədən Milli Azərbaycan Tarixi və Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı muzeylərində xəbərdarlıq və toplanış məşqlərinin keçiriləcəyini bildirib.
Bundan əlavə, iclas zamanı müəssisələrdə əmlakın qeydə alınması zamanı yol verilən yanlışlıqlarla bağlı göstərişlər də verilib.
Sonra şöbənin baş mütəxəssisi Oqtay Fərzəliyev çıxış edərək Rəhbər Heyətin Mülki Müdafiə məşqinin keçirilmə metodikası barədə danışıb. Qeyd edib ki, elmi müəssisə və təşkilatlarda Rəhbər Heyətin mülki müdafiə məşqləri Nazirlər Kabinetinin 25 sentyabr 1998-ci il tarixli 193 nömrəli qərarına əsasən ildə bir dəfə keçirilir. O.Fərzəliyev məşqlərə müəssisə direktorunun rəhbərlik etdiyini və iki hissədən - məşqlərə hazırlıq və məşqin keçirilməsindən ibarət olduğunu bildirib.
Məşqlərin keçirilməsinə 1 ay qalmış MM qərargah rəisləri tərəfindən hazırlıq işlərinə başlanıldığını deyən O.Fərzəliyev vurğulayıb ki, bu barədə əmr verilməli, müəssisələrdə elan asılmalı və iştirakçılar məlumatlandırılmalıdır.

II Special Department of the Presidium held next seminar.
Seminar with participation of Civil Defense headquarters of the institute and organizations of ANAS and commander-in-chief of CD troops was opened by chief department Eldar Guliyev.
In his speech E.Guliyev recalled the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 5, 2018 "On Announcing Extraordinary Elections of the President of the Republic of Azerbaijan". He noted that, today Azerbaijan occupies a worthy place in the international arena is a country with internal stability. He noted that, the people unanimously support the candidacy of the head of state Ilham Aliyev for the election of the President of the Republic of Azerbaijan.
E.Guliyev brought to the attention that seminars trainings and other events on civil defense are conducted in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan on Civil Defense, the Resolution of the Cabinet of Ministers "On Ensuring Civil Defense" dated September 25, 1998 and the recommendations of the Ministry for Emergency Situations MES). He noted that the Action Plan for 2018 was approved after agreement with the Main Directorate of Civil Defense Organization of the Ministry of Emergency Situations.
Then, head of the department spoke in connection with March 1 - World Civil Defense Day. E.Guliyev noted that, World Civil Defense Day, which began to celebrate on March 1, 1972 is devoted to a specific problem each year. He gave corresponding instructions to the chiefs of staffs to celebrate this remarkable day at a high level in the organizations and scientific institutions of ANAS.
Speaking at the seminar, chief specialist of the Department Oktay Farzaliyev spoke about the method of conducting the training of the Civil Defense Command. He noted that, in scientific institutions and training organizations of the Civil Defense Steering Staff are held in accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers dated September 25, 1998, No. 193.