AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi hesabat verib
İclasda AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli məruzə ilə çıxış edib. Hesabat ilində bölmədə fəaliyyətin mühüm istiqamətlərə uyğun həyata keçirildiyini bildirən akademik 2017-ci ilin mühüm nailiyyətlərlə xarakterizə olduğunu deyib. Qeyd edib ki, ötən il bölmə üzrə 33 problemin 83 mövzusu, 363 işin 186 mərhələsi üzrə tədqiqat işləri aparılıb. İlin sonunda 122 işin 109 mərhələsinin başa çatdığını deyən akademik bölmənin elmi müəssisələri tərəfindən 8 respublika və 4 beynəlxalq miqyaslı tədbirin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi 7-si xaricdə olmaqla 129 kitab, 8-i xaricdə olmaqla 101 monoqrafiya, 234-ü xaricdə olmaqla 2108 məqalə və 35-i xaricdə olmaqla 168 tezis çap edildiyini bildirib. 2017-ci ildə bölmə əməkdaşlarının impakt faktorlu jurnallarda 24 məqaləsinin dərc edildiyini, bu elmi əsərlərə 76 dəfə istinad olunduğunu söyləyib. Kadr hazırlığı məsələsinə toxunan natiq vurğulayıb ki, hesabat ilində fəlsəfə doktorluğu üzrə 38, elmlər doktorluğu üzrə isə 7 nəfər müdafiə edib. T.Kərimli Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən 3 layihənin maliyyələşdirildiyini də nəzərə çatdırıb.
Akademik hesabat dövründə dövlət proqramları üzrə tapşırıqların və ölkə Prezidentinin Molla Pənah Vaqifin 300 illik, Bülbülün 120 illik, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik, Hüseyn Cavidin 135 illik və Qara Qarayevin 100 illik yubileylərinin keçirilməsi, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiqinə dair sərəncamlarının böl­mə­nin elmi tədqiqat müəs­sisələri tərəfindən yüksək səviyyədə icra olunduğunu bildirib.
Məruzəçi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi ilə bağlı Sərəncamının icrası, eləcə də respublikada bu hadisənin ictimai-siyasi, beynəlxalq və ideoloji əhəmiyyətini təbliğ etmək məqsədilə bölmənin elmi müəssisələrinin səfərbər olaraq bir sıra təqdirəlayiq işlər gördüyünü deyib.
Natiq məruzəsində 2017-ci ilin MDB məkanında “Ailə ili” elan olunması ilə əlaqədar humanitar və ictimai elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə “Ədəbiyyatda və incəsənətdə multikulturalizm və tolerantlıq” mövzusunda elmi sessiyanın və AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin sərəncamına əsasən HEB-in akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin layihəsi üzrə AMEA-da “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsinin keçirildiyini bildirib.
Akademik-katib hesabatda AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarlarının və AMEA prezidentinin sərəncamlarının icrası, struktur dəyişiklikləri, keçirilən konfrans, sessiya, simpozium, seminar və yubi­ley­lər, təltiflər, xarici ezamiyyət və s. məsələlərə də toxunub. Bölmənin bəzi elmi müəssisələrinin Çin, İran, Misir, Türkiyə, Rusiya, Özbəkistan və Qazaxıstanın tanınmış universitetləri, elmi-tədqiqat müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurduğunu deyib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə aparılıb, hesabat ətrafında akademiklər - İsa HəbibbəyliNazim Məmmədov, Rafael Hüseynov, Muxtar İmanov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Əminağa Sadıqov, Ərtegin Salamzadə, AMEA-nın elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sərxan Xavəri və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Sonra hesabat təsdiq olunub, bölmə üzrə mühüm elmi nəticələr akademiyanın illik hesabatına daxil edilib. Multidissiplinar tədqiqatların aparılması istiqamətində humanitar elmlərin başqa elm sahələri ilə əlaqələrini möhkəmləndirmək, əməkdaşların dünyanın aparıcı ölkələrinin qrant layihələrində iştirakını intensivləşdirmək və digər məsələlərə dair tapşırıqlar verilib.
İclasda Rəyasət Heyətinin növbəti qərarı ilə AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin strukturunda qismən dəyişiklik edilib. Bundan başqa, AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun 80 illik yubileyinin keçirilməsi qərara alınıb.
Rəyasət Heyəti iclasda görkəmli neftçi-alim, akademik Əhəd Yaqubovun palçıq vulkanizmi sahəsində xidmətlərini nəzərə alaraq, anadan olmasının 110 illiyi ilə əlaqədar yubileyinin qeyd olunması üçün dövlət qarşısında vəsatət qaldırılması və alimin yubileyinə həsr olunmuş iclasın keçirilməsi, əsərlərinin biblioqrafiyasının nəşri haqqında tapşırıq verib. Həmçinin AMEA Yer Elmləri Bölməsinə tanınmış alim, akademik Budaq Budaqovun coğrafiya sahəsində xidmətlərini nəzərə alaraq, anadan olmasının 90 illik yubileyi ilə əlaqədar bir sıra işlərin görülməsi tapşırılıb.

7 февраля состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Первым делом президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Затем с докладом, отражающим научную и научно-организационную деятельность Отделения гуманитарных наук НАНА в 2017 году, выступил академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли. Сказав, что в отчетном году деятельность отделения осуществлялась в соответствии с приоритетными направлениями, академик отметил, что 2017-й год ознаменовался важными достижениями. Он сообщил, что в прошлом году в научных учреждениях отделения велись исследования, охватывающие 33 проблемы, 83 темы, 363 работы и 186 этапов. Сказав, что в конце года были завершены 109 этапов и 122 работы, академик добавил, что научными учреждениями отделения были проведены 8 мероприятий республиканского и 4 мероприятия международного уровня. Докладчик отметил, что были изданы 129 книг, 7 из которых вышли в свет за рубежом, 101 монография, 8 из которых изданы за рубежом, 2108 статей, 234 из которых опубликованы за рубежом, 168 тезисов, 35 из которых изданы за рубежом. Академик сообщил, что в 2017 году в журналах с импакт-фактором были опубликованы 24 статьи сотрудников отделения, на труды ученых ссылались 76 раз. Затронув кадровые вопросы, оратор подчеркнул, что в отчетном году были защищены 38 диссертаций на соискание ученой степени доктора философии и 7 диссертаций на соискание ученой степени доктора наук. Т.Керимли также добавил, что 3 проекта были профинансированы Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Академик сообщил, что за отчетный период научно-исследовательскими учреждениями отделения на высоком уровне были выполнены поручения, данные в государственных программах, и осуществлены мероприятия, предусмотренные в распоряжениях Президента Ильхама Алиева о проведении 300-летнего юбилея Моллы Панаха Вагифа, 120-летнего юбилея Бюльбюля, 100-летнего юбилея Азербайджанской Демократической Республики, 135-летнего юбилея Гусейна Джавида и 100-летнего юбилея Кара Караева, а также об утверждении нового состава Государственной комиссии Азербайджанской Республики по языку.
Докладчик отметил что для выполнения Распоряжения главы государства об объявлении 2017 года «Годом исламской солидарности», а также пропаганды в республике общественно-политической, международной и идеологической значимости данного события были мобилизованы все научные учреждения отделения, в результате чего был осуществлен ряд соответствующих мероприятий.
В своем докладе оратор рассказал, что 2017-й год был объявлен в странах СНГ «Годом семьи», в связи с чем при совместной организационной поддержке отделений гуманитарных и общественных наук НАНА была проведена научная сессия «Мультикультурализм и толерантность в литературе и искусстве», а также отметил, что, согласно распоряжению президента НАНА, академика Акифа Ализаде, по проекту академика-секретаря ОГН, академика Теймура Керимли в НАНА был проведен конкурс «Родной язык – наше национальное достояние».
В отчете академик-секретарь затронул такие вопросы, как выполнение постановлений Президиума НАНА и распоряжений президента НАНА, структурные изменения, проведение конференций, сессий, симпозиумов, семинаров и юбилеев, вручение наград, зарубежные командировки и т.д. Он сообщил, что некоторые научные учреждения отделения наладили сотрудничество с известными университетами и научно-исследовательскими учреждениями Китая, Турции, России и Казахстана.
Выступив по докладу, академики Иса Габиббейли, Назим Мамедов, Рафаэль Гусейнов, Мухтар Иманов, члены-корреспонденты НАНА Аминага Садыгов, Эртегин Саламзаде, ученый секретарь НАНА, доктор философии по филологии Сархан Хавери и другие выдвинули свои рекомендации и предложения.
Далее отчет был утвержден. Важные научные результаты по отделению были включены в годовой отчет НАНА. Были даны поручения по укреплению связей между гуманитарными дисциплинами и прочими научными сферами, нацеленные на проведение мультидисциплинарных исследований, по расширению участия сотрудников в грантовых проектах ведущих стран мира и т.д.
Следующим постановлением Президиума были внесены частичные изменения в структуру Дома-музея Гусейна Джавида. Помимо этого, было принято постановление о проведении 80-летнего юбилея Института геологии и геофизики НАНА.
Учитывая заслуги видного ученого-нефтяника, академика Ахада Ягубова в области грязевого вулканизма, на заседании Президиума были даны поручения по поднятию перед государством ходатайства о проведении юбилейных мероприятий в связи с его 110-летием, а также по организации заседания, посвященного юбилею ученого, и изданию библиографии его трудов. Учитывая заслуги известного ученого, академика Будага Будагова в развитии географии, Отделению наук о Земле НАНА были даны поручения по осуществлению соответствующих мероприятий в связи с его 90-летним юбилеем.