Aviakosmik məsələlərin həllində gənclərin yaradıcı potensialına dair beynəlxalq konfrans keçirilib
Fevralın 12-də Milli Aviasiya Akademiyasının Tələbə Tədris Mərkəzində “Fevral məruzələri – aviakosmik məsələlərin həllində gənclərin yaradıcı potensialı” mövzusunda III beynəlxalq elmi-praktik gənclər konfransı işə başlayıb.
Tədbirdə Milli Aviasiya Akademiyasının prorektoru, professor Ədalət Səmədov fevral ayının ölkəmizdə bir sıra əlamətdar hadisələrlə zəngin olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, fevralın 2-si Azərbaycanda Gənclər Günü kimi qeyd olunur. Həmçinin 2013-cü ilin fevralında Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peyki - “Azərspace-1” uğurla orbitə buraxılıb. Fevral ayında daha bir əlamətdar hadisə odur ki, biz Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, akademik Arif Paşayevin və dünya şöhrətli alim, bu ali təhsil ocağında aerokosmik məsələlər üzrə məsləhətçi vəzifəsində çalışan akademik Roald Saqdeyevin doğum günündür.
Ədalət Səmədov diqqətə çatdırıb ki, artıq üçüncü dəfədir keçirilən konfrans gənclərə elmi müzakirələrdə iştirak etməyə, elmi mərkəzlərlə tanış olmağa və yeni əlaqələr qurmağa imkan yaradır. Üç gün davam edəcək tədbir çərçivəsində səkkiz bölmə üzrə mülki aviasiya və kosmik sahənin aktual problemlərinə həsr olunan 120 məruzə dinləniləcək. Həmçinin Azərbaycanın tanınmış alimlərinin iştirakı ilə ustad dərsləri, seminar və “dəyirmi masa”ların təşkili nəzərdə tutulub.
Konfransda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov konfransın işinə uğurlar arzulayıblar. Çıxışlarda təhsil sisteminin inkişafının və yüksək təhsilli elmi kadrların yetişdirilməsinin hazırda dünya qarşısında duran vacib məsələlərdən biri olduğu qeyd edilib. Vurğulanıb ki, Azərbaycanda da elm və təhsil sahəsinin inkişafı dövlətin qarşısında duran əsas vəzifələrdən biridir. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən ali məktəblər sırasında Milli Aviasiya Akademiyasının xüsusi rolundan danışılıb, bu ali təhsil müəssisəsində ildən-ilə tələbələrin, doktorantura sahəsində oxuyanların sayında artım müşahidə olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Plenar iclasda yazıçı-jurnalist, kosmik problemlər üzrə mütəxəssis Vladimir Qubarevin “Kosmosa ilk addımlar. Şahidin sübutu. Niyə Yerdən kənara uçuruq? Adi insanın düşüncələri ...”, ABŞ-ın Arizona Universitetindən İldar Qabitovun “Biofotonika - canlı sistemlərin əsaslarını öyrənən istiqamət kimi” və Roald Saqdeyevin “Kosmik elmin müasir vəziyyəti” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Состоялась международная конференция, посвященная творческому потенциалу молодежи в решении авиакосмических вопросов
12 февраля в Студенческом учебном центре Национальной академии авиации Азербайджана начала работу III международная научно-практическая конференция на тему «Февральские доклады - творческий потенциал молодежи в решении авиакосмических вопросов».
На мероприятии проректор Национальной академии авиации, профессор Адалят Самедов сказал, что февраль месяц в нашей стране богат рядом знаменательных событий. Он отметил, что 2 февраля в Азербайджане отмечается как День молодежи. Также в феврале 2013 года на орбиту был успешно выпущен первый телекоммуникационный спутник Азербайджана - "Azərspace-1". Еще одно знаменательное событие – дни рождения ректора Национальной академии авиации, академика Арифа Пашаева и всемирно известного ученого, академика Роальда Сагдеева, который занимает должность консультанта по аэрокосмическим вопросам в этом высшем учебном заведении.
Адалят Самедов довел до внимания, что научная конференция, которая проходит уже третий раз, позволяет молодежи принять участие в научных дискуссиях, ознакомится с научными центрами и наладить новые связи. В рамках мероприятия, которое продлится три дня, будут заслушаны около 120 докладов, посвященных актуальным проблемам гражданской авиации и космической отрасли. Также планируется организовать мастер-классы, семинары и «круглые столы» с участием известных ученых Азербайджана.
На конференции президент НАНА, академик Акиф Ализаде и заместитель министра Образования Фирудин Гурбанов пожелали успехов работе конференции. В выступлениях было отмечено, что развитие системы высшего образования и подготовка научных кадров являются одним из важных вопросов, стоящих в настоящее время перед мировой общественностью. Было подчёркнуто, что развитие сферы образования и науки в Азербайджане является одной из основных задач, стоящих перед государством.
На пленарном заседании были заслушаны доклады писателя-журналиста, специалиста по космическим проблемам Владимира Губарева «Первые шаги в космос. Свидетельство очевидца. Почему мы вылетаем за пределы Земли? Размышления обычного человека…», Ильдара Габитова из Аризонского университета США «Биофотоника - как направление по изучению основ живых систем» и Роальда Сагдеева «Современное состояние космической науки».