Aviakosmik məsələlərin həllində gənclərin yaradıcı potensialına dair beynəlxalq konfrans keçirilib
Fevralın 12-də Milli Aviasiya Akademiyasının Tələbə Tədris Mərkəzində “Fevral məruzələri – aviakosmik məsələlərin həllində gənclərin yaradıcı potensialı” mövzusunda III beynəlxalq elmi-praktik gənclər konfransı işə başlayıb.
Tədbirdə Milli Aviasiya Akademiyasının prorektoru, professor Ədalət Səmədov fevral ayının ölkəmizdə bir sıra əlamətdar hadisələrlə zəngin olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, fevralın 2-si Azərbaycanda Gənclər Günü kimi qeyd olunur. Həmçinin 2013-cü ilin fevralında Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peyki - “Azərspace-1” uğurla orbitə buraxılıb. Fevral ayında daha bir əlamətdar hadisə odur ki, biz Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, akademik Arif Paşayevin və dünya şöhrətli alim, bu ali təhsil ocağında aerokosmik məsələlər üzrə məsləhətçi vəzifəsində çalışan akademik Roald Saqdeyevin doğum günündür.
Ədalət Səmədov diqqətə çatdırıb ki, artıq üçüncü dəfədir keçirilən konfrans gənclərə elmi müzakirələrdə iştirak etməyə, elmi mərkəzlərlə tanış olmağa və yeni əlaqələr qurmağa imkan yaradır. Üç gün davam edəcək tədbir çərçivəsində səkkiz bölmə üzrə mülki aviasiya və kosmik sahənin aktual problemlərinə həsr olunan 120 məruzə dinləniləcək. Həmçinin Azərbaycanın tanınmış alimlərinin iştirakı ilə ustad dərsləri, seminar və “dəyirmi masa”ların təşkili nəzərdə tutulub.
Konfransda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov konfransın işinə uğurlar arzulayıblar. Çıxışlarda təhsil sisteminin inkişafının və yüksək təhsilli elmi kadrların yetişdirilməsinin hazırda dünya qarşısında duran vacib məsələlərdən biri olduğu qeyd edilib. Vurğulanıb ki, Azərbaycanda da elm və təhsil sahəsinin inkişafı dövlətin qarşısında duran əsas vəzifələrdən biridir. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən ali məktəblər sırasında Milli Aviasiya Akademiyasının xüsusi rolundan danışılıb, bu ali təhsil müəssisəsində ildən-ilə tələbələrin, doktorantura sahəsində oxuyanların sayında artım müşahidə olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Plenar iclasda yazıçı-jurnalist, kosmik problemlər üzrə mütəxəssis Vladimir Qubarevin “Kosmosa ilk addımlar. Şahidin sübutu. Niyə Yerdən kənara uçuruq? Adi insanın düşüncələri ...”, ABŞ-ın Arizona Universitetindən İldar Qabitovun “Biofotonika - canlı sistemlərin əsaslarını öyrənən istiqamət kimi” və Roald Saqdeyevin “Kosmik elmin müasir vəziyyəti” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

III International Scientific and Practical Conference on "February reports - the creative potential of youth in solving aerospace issues" was launched at the Student Training Center of the National Aviation Academy of Azerbaijan on February 12.
At the event, Vice-Rector of the National Academy of Aviation, Professor Adalyat Samadov said that February in our country is rich in a number of significant events. He noted that, on February 2 in Azerbaijan is celebrated as the Day of Youth. Also in February 2013 the first telecommunication satellite of Azerbaijan - "Azərspace-1" was successfully launched into orbit.
Another significant event is the birthdays of the rector of the National Academy of Aviation, Academician Arif Pashayev and the world-famous scientist, Academician Roald Sagdeev, who holds the position of adviser on aerospace issues at this higher educational institution.
Adalat Samedov brought to attention that the scientific conference, which is held for the third time, allows young people to take part in scientific discussions, get acquainted with scientific centers and establish new ties. Within the framework of the event, which will last three days, about 120 reports will be heard on the current problems of civil aviation and the space industry. It is also planned to organize master classes, seminars and round tables with the participation of well-known scientists of Azerbaijan.
At the conference, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh and Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov wished success to the conference. In speeches it was noted that, the development of the system of higher education and the training of scientific personnel are one of the important issues currently facing the world community. It was stressed that, the development of the sphere of education and science in Azerbaijan is one of the main tasks facing the state.