AMEA-da görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin 100 illik yubileyi qeyd olunub
AMEA-nın Alimlər Evinin və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun təşkilatçılığı ilə dünya şöhrətli azərbaycanlı bəstəkar, SSRİ Xalq artisti, akademik Qara Qarayevin 100 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Azərbaycan musiqi tarixi və nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri, akademik Zemfira Səfərovanın elmi redaktorluğu ilə çap edilən “Azərbaycan musiqi tarixi” kitabının III cildinin təqdimatı olub.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, vitse-prezident, akademik İsa Həbibbəyli, Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar Rzayev və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdə akademik Akif Əlizadə çıxış edərək bu gün ölkəmizdə elm, ədəbiyyat, mədəniyyət və incəsənət xadimlərinə göstərilən diqqət və qayğıdan danışıb, dövlət başçısının "Qara Qarayevin 100 illik yubileyi haqqında" 17 oktyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, Qara Qarayev Azərbaycanın bəşər mədəniyyətinə bəxş etdiyi fitri istedadlardan biri olub və hələ sağlığında ikən ölkəmizin simvoluna çevrilib.
Akademik A.Əlizadə bəstəkarın milli musiqimizi klassik və müasir musiqi janrları ilə sintez etməklə unudulmaz əsərlər meydana gətirdiyini söyləyib. A.Əlizadə bunların arasında "Yeddi gözəl", "İldırımlı yollarla", "Leyli və Məcnun" baletlərinin xüsusi fərqləndiyini vurğulayıb.
Q.Qarayevin "Don Kixot", "Uzaq sahillərdə", "Bir məhəlləli iki oğlan" və kimi filmlərə unudulmaz bəstələr yazdığını söyləyən AMEA rəhbəri onun irsini gələcək nəsillərə çatdırmağın zəruriliyini qeyd edib.
Sonra Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev çıxış edərək Qara Qarayevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Türkiyə, Rusiya, Litva, Qırğızıstan və digər ölkələrdə silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, TÜRKSOY 2018-ci ili “Qara Qarayev İli” elan edib, o cümlədən YUNESKO səviyyəsində dünya şöhrətli bəstəkarın yubileyi qeyd olunacaq.
Ə.Qarayev, həmçinin Fransanın “Mezzo” klassik musiqi televiziya kanalında Heydər Əliyev Fondunun və Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin birgə dəstəyi ilə Q.Qarayevə həsr edilmiş filmin yayımlandığını, mart və aprel aylarında da sözügedən kanalda təbliğatın davam etdiriləcəyini söyləyib.
Sonra Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Zemfira Səfərovanın Q.Qarayevin həyat və yaradıcılığından bəhs edən məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər Talıbzadə və digərləri çıxış edərək Q.Qarayevlə bağlı xatirələrini bölüşüb, bəstəkarın unudulmaz əsərlərinin insanı əxlaqi-mənəvi kamilliyə çağırdığını söyləyiblər.

By the organizational support of ANAS Scientists’ House and the Institute of Architecture and Art of ANAS was held an event dedicated to the 100th anniversary of the world-famous Azerbaijani composer, People's Artist of the USSR, academician Gara Garayev.
Within the framework of the event, the third volume of the book "History of Azerbaijani Music" was also presented, the scientific editor of which is the head of the Department of History and Theory of Azerbaijani Music at the Institute of Architecture and Arts, academician Zemfira Safarova.
In the event held at the Central Scientific Library attended President of ANAS, Academician Akif Alizadeh, Vice President Isa Habibbeyli, Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev, Chairman of the Azerbaijan Composers Union, Corresponding Member of ANAS Firangiz Alizadeh, Chairman of the Writers' Union of Azerbaijan Anar Rzaev and others.
Speaking at the event, Academician Akif Alizadeh spoke about the care and attention given to science, literature, culture and art in our country and recalled the Order of the President of the Republic of Azerbaijan "On the 100th anniversary of Gara Garayev" dated October 17, 2017. He noted that Gara Garayev was one of the most talented persons gifted by Azerbaijan to human culture.
Academician noted that, through the synthesis of national music with classical and modern musical genres the composer created unforgettable works. A.Alizadeh stressed that, among them the ballets "The Seven Beauties", "The Path of Thunder" and "Leyli and Majnun" are especially different.
President of ANAS stressed that, G.Garayev composed brilliant compositions for the films "Don Quixote", "On the Far Shores", "Two Guys from One Quarter", etc., and noted the need to bring the composer's heritage to future generations.
Then, Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev said that, a number of events have been organized in connection with the 100th anniversary of G. Garaev in Turkey, Russia, Lithuania, Kyrgyzstan and other countries. He stressed that TURKSOY declared 2018 "The Year of Gara Garayev". It was brought to the attention that the anniversary of the world-famous composer will be celebrated at the level of UNESCO.
Abulfas Garayev informed about the film dedicated to G.Garayev, shown on the "Mezzo" TV channel of France with the joint support of the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture and Tourism, and said that propaganda on this channel will continue in March and April.
Then, head of Department of the Institute of Architecture and Arts, academician Zemfira Safarova reported on the life and work of G.Garayev.
At the event correspondent member of ANAS Firangiz Alizadeh, Ph.D. in art criticism Ulker Talibzadeh and others shared their memories of G.Garayev and noted that the composer's works enrich the moral and moral world of man.