Fevralın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Sonra bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev bölmənin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatla çıxış edib. Natiq bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq edilən plana uyğun olaraq tədqiqat işlərinə yeni elmi tələblərlə yanaşılıb, Naxçıvanın tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı, folkloru, incəsənəti, təbii sərvətləri, flora və faunası, torpaq örtüyü sistemli şəkildə öyrənilib. Vurğulayıb ki, hesabat ilində bölmədə ölkə başçısının 11 fərman və sərəncamı, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 16 qərar və sərəncamı, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi və Nazirlər Kabinetinin 23 fərman, sərəncam və qərarı, AMEA-nın 6 sərəncam və qərarı icra edilib.
Mühüm nəticələrə dair statistik məlumatları diqqətə çatdıran İ.Hacıyev bildirib ki, bölmə üzrə 6 elmi istiqamətdə 6 prоblemi əhatə edən 7 mövzuda 34 iş 79 mərhələdə yerinə yetirilib. 2017-ci ildə bölmə əməkdaşlarının 33 monoqrafiyası, 17 kitabı, 2 atlası, 2 dərsliyi, 1 kitabçası, 1 metodik vəsaiti nəşr edilib, həmçinin 515 elmi məqalə, 190 konfrans materialı və 6 tezis olmaqla 767 elmi əsər çapdan çıxıb. Əsərlərdən 1-i monoqrafiya, 1-i kitab, 90-ı elmi məqalə, 72-si konfrans materialı, 1-i tezis olmaqla 165 elmi əsər xaricdə işıq üzü görüb. İmpakt faktorlu jurnallarda dərc olunan elmi məqalələrin sayı isə 45-dir.
Akademik bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə həyata keçirilən tətbiq yönümlü işlər haqqında məlumat verib: "Darıdağ arsenli suyundan quru qalığın alınması üçün istehsal şəraiti yaradılıb, eyni zamanda Biləv zəy süxurundan 3 birləşmənin alınması istiqamətində geniş tədqiqatlar aparılıb. Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində yem, dərman, efir yağlı, boyaq əhəmiyyətli, bəzək-bağçılıq üçün yararlı, bal verən, yeyilən yabanı qida bitkiləri, aşı maddəli, lifli, kitrəli, qlükozidli, alkaloidli, saponinli, flavanoidli, vitaminli, kosmetik və digər olmaqla, ümumilikdə 27 faydalı bitki qrupu müəyyən edilib. Bioresurslar İnstitutunun laboratoriyasında steril şəraitdə qurudulmuş dərman bitkilərdən ibarət qarışıqlar hazırlanması üçün sertifikatlar alınıb. Dərman bitkilərindən xüsusi seçilmiş reseptlərə əsasən qarışıqlar hazırlanaraq qablaşdırılıb Bölmənin "Yaşıl aptek"inə, eyni zamanda muxtar respublikada fəaliyyət göstərən bəzi apteklərə verilib.
Elmlə təhsilin inteqrasiyasından danışan natiq vurğulayıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədrinin "Naxçıvan Muxtar Respublikasının elm, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələri ilə ümumtəhsil məktəbləri arasında əlaqələrin təşkili haqqında" Sərəncamına uyğun olaraq 54 elmi dərəcəli əməkdaş Muxtar Respublikanın 38 ümumtəhsil məktəbində təşkil olunan nümunəvi dərslərdə iştirak edib, həmçinin 11 əməkdaş interaktiv dərs tədris edib.
Məruzəçi beynəlxalq əməkdaşlıq və qrantlar haqqında da danışıb. Qeyd edib ki, ötən il ABŞ, Fransa, Türkiyə, Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan, İran və digər ölkələrin elm və təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edilib. 2 respublika səviyyəli qrant layihəsinin icrasının başa çatdığını bildirən natiq 1 beynəlxalq və 3 respublika səviyyəli qrant layihəsinin isə icrasının davam etdirildiyini vurğulayıb.
Elektron elmin vəziyyəti haqqında məlumat verən akademik bildirib ki, ötən il bölmənin www.ameanb.nakhchcivan.az elektron portalında mühüm hadisələr, maraqlı məlumat, keçirilən tədbirlər və digər informasiyalar yerləşdirilib. İl ərzində bölmənin Elmi Kitabxanasında müxtəlif elm sahələrinə aid 227 kitabın elektron variantı hazırlanıb.
İ.Hacıyev kadr hazırlığının hesabat ilində də davam etdirildiyini, bölmə əməkdaşlarından 1 nəfərin elmlər doktoru, 7-nin fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi, 2-nin isə dosent elmi adı aldığını söyləyib. Qeyd edib ki, hazırda bölmədə 23 nəfər doktorant, 26 nəfər dissertant tədqiqatlarını davam etdirirlər.
Təltiflər və mükafatlardan danışan natiq bildirib ki, bölmə əməkdaşları tərəfindən hazırlanan "Naxçıvan tarixi" çoxcildliyi 2017-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin müvafiq Sərəncamına əsasən elm sahəsində Naxçıvan Muxtar Respublika mükafatına, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü H.Qədirzadənin "Dünya və insan: başlanğıcın sonu, sonun başlanğıcı" kitabı Ali Məclis Sədrinin mükafatına layiq görülüb. Eyni zamanda bölmənin bəzi əməkdaşları respublika və beynəlxalq səviyyəli mükafatlarla təltif olunublar.
Məruzə dinlənidikdən sonra müzakirə aparılıb, suallar cavablandırılıb. Rəyasət Heyəti hesabatın təsdiqi və AMEA-nın illik hesabatına salınmasına dair qərar qəbul edib. Bölməyə ölkə başçısının "Naxçıvan şəhərinin İslam mədəniyyətinin paytaxtı" elan olunması haqqında Sərəncamı ilə əlaqədar qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi, həmçinin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" və "1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında" sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar Tədbirlər Planında nəzərdə tutulmuş işlərin yerinə yetirilməsi və digər məsələlərlə bağlı tapşırıqlar verilib.

14 февраля состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Председатель Нахчыванского отделения НАНА, академик Исмаил Гаджиев выступил с отчетом, отражающим научную и научно-организационную деятельность отделения в 2017 году. Оратор отметил, что в соответствии с утвержденным Президиумом НАНА планом к исследовательским работам были предъявлены новые научные требования, системно изучены история, культура, литература, фольклор, искусство, природные ресурсы, флора и фауна, почвенный покров Нахчывана. Он подчеркнул, что в отчетном году в отделении были выполнены 11 указов и распоряжений главы государства, 16 постановлений и распоряжений Кабинета министров Азербайджанской Республики, 23 указа, распроряжения и постановления Верховного Совета Нахчыванской Автономной Республики и 6 распоряжений и постановлений НАНА.
Приведя статистические данные о важных результатах, И.Гаджиев сообщил, что в отделении на 79 этапах были выполнены 34 работы, охватывающие 6 научных направлений, 6 проблем и 7 тем. В 2017 году были изданы 33 монографии, 17 книг, 2 атласа, 2 учебника, 1 брошюра, 1 методическое пособие, 767 научных трудов в целом, из них – 515 научных статей, 190 материалов конференций и 6 тезисов. 165 научных трудов вышли в свет за рубежом, из них – 1 монография, 1 книга, 90 научных статей, 72 материала конференций и 1 тезис. В журналах с импакт-фактором опубликованы 45 научных статей.
Академик рассказал о мероприятиях прикладного характера, осуществленных в научных учреждениях отделения: «Созданы производственные условия для получения сухих остатков из мышьяковой воды Дарыдага, а также велись широкие научные исследования для получения 3 соединений из квасцовых пород. На территории Нахчыванской Автономной Республики обнаружены в целом 27 полезных видов растений, в том числе кормовых, лекарственных, выделяющих эфирные масла, красильных, декоративно-садовых, медоносных, дикорастущих съедобных растений, дубильных, волокнистых, камеденосных, растений, содержащих гдюкозиды, алкалоиды, сапонины, флавоноиды, витамины, косметических растений и т.д. Получены сертификаты для изготовления в лаборатории Института биоресурсов смесей из засушенных в стерильных условиях лекарственных растений. На основе специальных рецептов из лекарственных растений были изготовлены смеси, упаковки с которыми были переданы в «Зеленую аптеку» отделения и некоторые аптеки, функционирующие в Автономной Республике».
Говоря об интеграции науки и образования, оратор подчеркнул, что в соответствии с Распоряжением Председателя Верховного Совета Нахчыванской Автономной Республики «Об организации связей между общеобразовательными школами и научными учреждениями, высшими и среднеспециальными учебными заведениями Нахчыванской Автономной Республики», 54 остепененных научных сотрудника приняли участие на показательных уроках, организованных в 38-ми общеобразовательных школах Автономной Республики, а 11 сотрудников провели интерактивные уроки.
Докладчик также рассказал о международном сотрудничестве и грантах. Он отметил, что в прошлом году институты отделения сотрудничали с научными и образовательными учреждениями США, Франции, Турции, России, Украины, Казахстана, Ирана и прочих стран. Сообщив, что завершены 2 грантовых проекта республиканского уровня, оратор добавил, что продолжаются мероприятия по 1 грантовому проекту международного и 3 грантовым проектам республиканского уровня.
Говоря о состоянии электронной науки, академик отметил, что в прошлом году на электронном портале отделения (www.ameanb.nakhchcivan.az) были размещены сведения о важных событиях, интересных мероприятиях и прочая информация. В течение года в Научной библиотеке отделения были созданы электронные варианты 227 книг, относящихся к различным научным отраслям.
И.Гаджиев сообщил, что в отчетном году продолжились также мероприятия в области подготовки кадров, 1 сотрудник отделения получил ученую степень доктора наук, 7 – ученую степень доктора философии, а 2 – ученое звание доцента. Он отметил, что в настоящее время в отделении свои исследования продолжают 23 докторанта и 26 диссертантов.
Говоря о наградах и премиях, оратор сообщил, что, по соответствующему Распоряжению Председателя Верховного Совета Нахчыванской Автономной Республики, подготовленный сотрудниками отделения многотомник «История Нахчывана» был удостоен в 2017 году награды Нахчыванской Автономной Республики в области науки, а книга члена-корреспондента НАНА Г.Гадирзаде «Мир и человек: конец начала, начало конца» была удостоена награды Председателя Верховного Совета. В то же время, некоторые сотрудники отделения были награждены премиями республиканского и международного уровня.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы. Президиум принял постановление об утверждении отчета и включении его в годовой отчет НАНА. Отделению были даны поручения в связи с такими вопросами, как осуществление соответствующих мероприятий, нацеленных на выполнение задач, поставленных в Распоряжении главы государства «Об объявлении города Нахчыван столицей исламской культуры», а также выполнение работ, предусмотренных в Плане мероприятий по выполнению распоряжений Президента Ильхама Алиева «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Демократической Республики» и «О 100-летии геноцида азербайджанцев в 1918 году», и т.д.