Fevralın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Sonra bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev bölmənin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatla çıxış edib. Natiq bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq edilən plana uyğun olaraq tədqiqat işlərinə yeni elmi tələblərlə yanaşılıb, Naxçıvanın tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı, folkloru, incəsənəti, təbii sərvətləri, flora və faunası, torpaq örtüyü sistemli şəkildə öyrənilib. Vurğulayıb ki, hesabat ilində bölmədə ölkə başçısının 11 fərman və sərəncamı, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 16 qərar və sərəncamı, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi və Nazirlər Kabinetinin 23 fərman, sərəncam və qərarı, AMEA-nın 6 sərəncam və qərarı icra edilib.
Mühüm nəticələrə dair statistik məlumatları diqqətə çatdıran İ.Hacıyev bildirib ki, bölmə üzrə 6 elmi istiqamətdə 6 prоblemi əhatə edən 7 mövzuda 34 iş 79 mərhələdə yerinə yetirilib. 2017-ci ildə bölmə əməkdaşlarının 33 monoqrafiyası, 17 kitabı, 2 atlası, 2 dərsliyi, 1 kitabçası, 1 metodik vəsaiti nəşr edilib, həmçinin 515 elmi məqalə, 190 konfrans materialı və 6 tezis olmaqla 767 elmi əsər çapdan çıxıb. Əsərlərdən 1-i monoqrafiya, 1-i kitab, 90-ı elmi məqalə, 72-si konfrans materialı, 1-i tezis olmaqla 165 elmi əsər xaricdə işıq üzü görüb. İmpakt faktorlu jurnallarda dərc olunan elmi məqalələrin sayı isə 45-dir.
Akademik bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə həyata keçirilən tətbiq yönümlü işlər haqqında məlumat verib: "Darıdağ arsenli suyundan quru qalığın alınması üçün istehsal şəraiti yaradılıb, eyni zamanda Biləv zəy süxurundan 3 birləşmənin alınması istiqamətində geniş tədqiqatlar aparılıb. Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində yem, dərman, efir yağlı, boyaq əhəmiyyətli, bəzək-bağçılıq üçün yararlı, bal verən, yeyilən yabanı qida bitkiləri, aşı maddəli, lifli, kitrəli, qlükozidli, alkaloidli, saponinli, flavanoidli, vitaminli, kosmetik və digər olmaqla, ümumilikdə 27 faydalı bitki qrupu müəyyən edilib. Bioresurslar İnstitutunun laboratoriyasında steril şəraitdə qurudulmuş dərman bitkilərdən ibarət qarışıqlar hazırlanması üçün sertifikatlar alınıb. Dərman bitkilərindən xüsusi seçilmiş reseptlərə əsasən qarışıqlar hazırlanaraq qablaşdırılıb Bölmənin "Yaşıl aptek"inə, eyni zamanda muxtar respublikada fəaliyyət göstərən bəzi apteklərə verilib.
Elmlə təhsilin inteqrasiyasından danışan natiq vurğulayıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədrinin "Naxçıvan Muxtar Respublikasının elm, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələri ilə ümumtəhsil məktəbləri arasında əlaqələrin təşkili haqqında" Sərəncamına uyğun olaraq 54 elmi dərəcəli əməkdaş Muxtar Respublikanın 38 ümumtəhsil məktəbində təşkil olunan nümunəvi dərslərdə iştirak edib, həmçinin 11 əməkdaş interaktiv dərs tədris edib.
Məruzəçi beynəlxalq əməkdaşlıq və qrantlar haqqında da danışıb. Qeyd edib ki, ötən il ABŞ, Fransa, Türkiyə, Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan, İran və digər ölkələrin elm və təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edilib. 2 respublika səviyyəli qrant layihəsinin icrasının başa çatdığını bildirən natiq 1 beynəlxalq və 3 respublika səviyyəli qrant layihəsinin isə icrasının davam etdirildiyini vurğulayıb.
Elektron elmin vəziyyəti haqqında məlumat verən akademik bildirib ki, ötən il bölmənin www.ameanb.nakhchcivan.az elektron portalında mühüm hadisələr, maraqlı məlumat, keçirilən tədbirlər və digər informasiyalar yerləşdirilib. İl ərzində bölmənin Elmi Kitabxanasında müxtəlif elm sahələrinə aid 227 kitabın elektron variantı hazırlanıb.
İ.Hacıyev kadr hazırlığının hesabat ilində də davam etdirildiyini, bölmə əməkdaşlarından 1 nəfərin elmlər doktoru, 7-nin fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi, 2-nin isə dosent elmi adı aldığını söyləyib. Qeyd edib ki, hazırda bölmədə 23 nəfər doktorant, 26 nəfər dissertant tədqiqatlarını davam etdirirlər.
Təltiflər və mükafatlardan danışan natiq bildirib ki, bölmə əməkdaşları tərəfindən hazırlanan "Naxçıvan tarixi" çoxcildliyi 2017-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin müvafiq Sərəncamına əsasən elm sahəsində Naxçıvan Muxtar Respublika mükafatına, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü H.Qədirzadənin "Dünya və insan: başlanğıcın sonu, sonun başlanğıcı" kitabı Ali Məclis Sədrinin mükafatına layiq görülüb. Eyni zamanda bölmənin bəzi əməkdaşları respublika və beynəlxalq səviyyəli mükafatlarla təltif olunublar.
Məruzə dinlənidikdən sonra müzakirə aparılıb, suallar cavablandırılıb. Rəyasət Heyəti hesabatın təsdiqi və AMEA-nın illik hesabatına salınmasına dair qərar qəbul edib. Bölməyə ölkə başçısının "Naxçıvan şəhərinin İslam mədəniyyətinin paytaxtı" elan olunması haqqında Sərəncamı ilə əlaqədar qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi, həmçinin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" və "1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında" sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar Tədbirlər Planında nəzərdə tutulmuş işlərin yerinə yetirilməsi və digər məsələlərlə bağlı tapşırıqlar verilib.

At the meeting was organized a teleconference with ANAS Nakhchivan Division.
The chairman of ANAS Nakhchivan Division, academician Ismail Hajiyev delivered a report reflecting the scientific and scientific-organizational activities of the department in 2017. He noted that, in accordance with the plan approved by the Presidium of ANAS for the research work, new scientific requirements were presented, the history, culture, literature, folklore, art, natural resources, flora and fauna, and the soil cover of Nakhchivan were systematically studied. He stressed that, in the reporting year 11 decrees and orders of the head of state, 16 resolutions and orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, 23 decrees, dismissals and resolutions of the Supreme Council of the Nakhchivan Autonomous Republic and 6 orders and decrees of ANAS were implemented in the department.
Citing statistical data on important results, I.Hajiyev reported that, in the department at 79 stages, 34 works were completed, covering 6 scientific directions, 6 problems and 7 topics. In 2017 33 monographs, 17 books, 2 atlases, 2 textbooks, 1 pamphlet, 1 methodical manual, 767 scientific works as a whole, 515 scientific articles, 190 conference materials and 6 theses were published. 165 scientific works were published abroad, including 1 monograph, 1 book, 90 scientific articles, 72 conference proceedings and 1 thesis. In journals with impact factor were published 45 scientific articles.
Academician spoke about the applied activities carried out in the scientific institutions of the department: "Production conditions have been created for obtaining dry residues from arsenic water from Daridag and extensive scientific research was conducted to obtain 3 compounds from alumina rocks. In the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic, 27 useful plant species, including fodder, medicinal plants, extracting essential oils, dyeing, ornamental garden, honey, wild edible plants, tannic, fibrous, gum, plants containing gyukosides, alkaloids, saponins, flavonoids, vitamins, cosmetic plants, etc. Certificates have been obtained for the manufacture in the laboratory of the Institute of Bioresources of mixtures from dried medicinal plants dried in sterile conditions. On the basis of special recipes from medicinal plants mixtures were made, packages with which were transferred to the "Green Pharmacy" departments and some pharmacies operating in the Autonomous Republic.
Speaking about the integration of science and education he stressed that, in accordance with Decree of the Chairman of the Supreme Council of the Nakhchivan Autonomous Republic "On the Organization of Links between Secondary Schools and Scientific Institutions, Higher and Secondary Educational Institutions of the Nakhchivan Autonomous Republic", 54 graduated research scientists took part in demonstration lessons, organized in 38 secondary schools of the Autonomous Republic, and 11 employees conducted interactive lessons.
The speaker also spoke about international cooperation and grants. He noted that last year the institute's branches cooperated with scientific and educational institutions of the USA, France, Turkey, Russia, Ukraine, Kazakhstan, Iran and other countries. Informing that 2 grant projects of the republican level have been completed, he added that measures are continuing for 1 grant project of international and 3 grant projects of the republican level.
Speaking about the state of electronic science, the academician noted that last year on the electronic portal of the branch (www.ameanb.nakhchcivan.az) information about important events, interesting events and other information were posted. During the year, electronic versions of 227 books related to various scientific branches were created in the Scientific Library of the department.
I.Hajiyev informed that in the reporting year the activities in the field of personnel training also continued, 1 member of the department received the scientific degree of Doctor of Science, 7 - Ph.D., and 2 - the academic title of Associate Professor. He noted that, at present 23 doctoral candidates and 26 dissertators continue their studies in the department.
Speaking about awards and prizes, the speaker said that, according to the relevant order of the Chairman of the Supreme Council of the Nakhchivan Autonomous Republic, the Nakhchivan History Award prepared by employees of the multi-volume section "History of Nakhchivan" was awarded in 2017 by the Nakhchivan Autonomous Republic in the field of science, and the book by Corresponding Member of ANAS G. Gadirzadeh "Peace and Man: the End of the Beginning, the Beginning of the End" was awarded the Chairman of the Supreme Council. At the same time, some employees of the department were awarded with national and international prizes.
After listening to the report, discussions took place, answers to the questions were voiced. The Presidium adopted a resolution approving the report and including it in the annual report of ANAS. The department was given instructions in connection with such issues as the implementation of relevant activities aimed at fulfilling the tasks set in the presidential decree "On the Declaration of the City of Nakhchivan as the Capital of Islamic Culture", as well as carrying out the work envisaged in the Action Plan for the Implementation of President Ilham Aliyev's Orders "On the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic" and "On the 100th anniversary of the genocide of Azerbaijanis in 1918", etc.