Fevralın 20-də Dövlət Sərhəd Xidmətinin (DSX) rəisi, general-polkovnik Elçin Quliyev AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyəti ilə tanış olub.
Əvvəlcə Parkın rezidentləri – təcrübə-sənaye zavodunun və “Millers-Oils Azərbaycan” MMC-nin yağ istehsal sahələrinə baxış keçirilib. Sonra pilotsuz uçuş aparatlarının istehsal sahələri, Parkın mərkəzləşdirilmiş analitik laboratoriyası və radio ekoloji monitorinq sistemi ilə yaxından tanışlıq olub. Sonra qonağa Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyət istiqamətləri, gələcək inkişaf planları, ayrı-ayrı rezidentləri haqqında ətraflı məlumat verilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycanda yüksək texnologiyalar sahəsinin inkişafında dövlət qayğısından danışıb, qabaqcıl texnologiyaların bütün sahələrdə tətbiqinin vacibliyini qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2016-cı il 8 noyabr tarixli Sərəncamına əsasən Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması bunun bariz nümunəsidir. Akademik iki dövlət qurumu arasında əməkdaşlığın perspektiv üçün önəm daşıdığını vurğulayıb.
DSX rəisi, general-polkovnik Elçin Quliyev Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyası ilə AMEA arasında elmi-texniki və təhsil sahəsində əməkdaşlığa dair imzalanmış memorandum çərçivəsində birgə görülmüş işlərdən bəhs edib. E.Quliyev AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdıraraq, gələcəkdə bu istiqamətdə işbirliyinin uğurla davam edəcəyinə əminliyini bildirib.
AMEA-nın akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev Azərbaycan elminin dünyada baş verən elmi-texnoloji proseslərdə aparıcı mövqe tutması üçün yüksək texnologiyalar və innovasiya siyasətinə diqqətin artırılmasının vacibliyini bildirib.
Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılması, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi məqsədilə birgə əməkdaşlığın zəruriliyini qeyd edib.
Daha sonra “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin nümayəndəsi Ayaz Məmmədli, “Azeltech” MMC-nin direktoru Samir Süleymanov və “DN Technologies” MMC-nin nümayəndəsi Ceyhun Nabadov təmsil etdikləri qurumların fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış ediblər.

Глава Государственной пограничной службы ознакомился с деятельностью Парка высоких технологий НАНА
20 февраля глава Государственной пограничной службы (ГПС), генерал-полковник Эльчин Гулиев ознакомился с деятельностью Парка высоких технологий НАНА.
Сначала был проведен осмотр резидентов парка – участков производства масел Опытно-промышленного завода и ООО “Millers-Oils Azərbaycan”. Затем гость непосредственно ознакомился с производственными площадками беспилотных летательных аппаратов, централизованной аналитической лабораторией парка и радиоэкологической мониторинговой системой. Кроме того, он был проинформирован о направлениях деятельности, планах дальнейшего развития и отдельных резидентах Парка высоких технологий.
На мероприятии президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о государственной заботе о развитии высоких технологий в Азербайджане и отметил важность применения передовых технологий во всех сферах. Он довел до внимания, что ярким примером этого является создание Парка высоких технологий в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года. Глава НАНА подчеркнул важное значение сотрудничества между двумя государственными структурами.
Глава ГПС, генерал-полковник Эльчин Гулиев рассказал о совместных работах, проделанных в рамках меморандума о сотрудничестве в области научно-технического и образовательного сотрудничества между Военной академией Вооруженных Сил и НАНА. Отметив важность сотрудничества с Парком высоких технологий НАНА, Э.Гулиев выразил уверенность в том, что сотрудничество в этом направлении будет продолжаться успешно.
Директор Института химии присадок имени академика А.Гулиева НАНА, академик Вагиф Фарзалиев подчеркнул важность повышения внимания азербайджанской науки к политике высоких технологий и инноваций, чтобы занять лидирующие позиции в научно-технических процессах, происходящих в мире.
Директор Парка высоких технологий, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев подчеркнул необходимость совместного сотрудничества с целью устойчивого развития и повышения конкурентоспособности экономики, расширения инноваций и высоких технологий, основанных на современных научно-технических достижениях.
Представитель ООО «Парк науки и технологий» Аяз Мамедли, директор ООО “Azeltech” Самир Сулейманов и представитель ООО “DN Technologies” Джейхун Набадов выступили с презентацией о деятельности своих организаций.