“Naxçıvan şəhəri İslam mədəniyyətinin paytaxtı kimi” mövzusunda “İnteraktiv açıq dərs” keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Naxçıvan şəhəri İslam mədəniyyətinin paytaxtı kimi” mövzusunda “İnteraktiv açıq dərs” keçirilib.
Bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərlinin apardığı dərsdə bildirilib ki, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin 2009-cu ilin oktyabr ayında Bakıda keçirilən VI konfransında Naxçıvan şəhəri 2018-ci il İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunub.
Şagirdlərin diqqətinə çatdırılıb ki, Naxçıvan şəhəri bütün dövrlərdə, xüsusilə İslamın intibah dövründə həmişə Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında mühüm rol oynayıb, Azərbaycan Atabəyləri, Hülakülər, Qaraqoyunlular, Ağqoyunlular və Səfəvilər dövründə ölkənin inkişaf etmiş şəhərləri ilə bir sırada dayanıb.
F.Səfərli orta əsrlərdə sənətkarlarımız tərəfindən Naxçıvanda memarlıq sahəsində çox zəngin mədəni irs yaradıldığını, lakin bir qisminə keçən yüzillikdə soyuq və laqeyd münasibət bəslənildiyini, bəzilərinin qəsdən dağıdıldığını söyləyib: "Ölkəmiz 18 oktyabr 1991-ci ildə öz müstəqilliyini bərpa etdikdən, “Dini etiqad azadlığı haqqında” Qanun qəbul edildikdən, xüsusilə ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikada ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra xalqımızın keçmiş mədəni irsinə münasibət dəyişib. Beləliklə, tarix-mədəniyyət abidələri, o cümlədən memarlıq nümunələri, geniş mənada ümumislam mədəniyyətinə aid olan bütün abidələr lazimi dövlət qayğısı ilə əhatə olunub".
Alim 2016-cı ildə Əlincəqalada, Gülüstan türbəsində, Şərur rayonunun Xanlıqlar (Parçı) kəndindəki imamzadədə, Kəngərli bölgəsində XII-XIV yüzilliklərə aid Qarabağlar Türbə Kompleksində, Şərur rayonunun Yengicə kəndindəki hamamda bərpa işlərinin başa çatdırıldığını, Babək rayonunun Nehrəm kəndində isə məscidin inşa edilərək əhalinin istifadəsinə verildiyini diqqətə çatdırıb.

An interactive open lesson on "The City of Nakhchivan as the Capital of Islamic Culture" held
By organizational support of ANAS Nakhchivan Division and Ministry of Education of the Nakhchivan Autonomous Republic was held an interactive open lesson on "The City of Nakhchivan as the Capital of Islamic Culture".
At the lesson held by the director of the Institute of History, Ethnography and Archeology of ANAS, corresponding member of ANAS Fahraddin Safarli, it was noted that within the framework of the VI conference of the Ministers of Culture of the countries-members of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) held in Baku in October 2009, Nakhchivan was declared the capital of Islamic culture in 2018.
It was brought to the attention of students that the Nakhchivan always played an important role in the socio-political and cultural life of Azerbaijan, particularly during the revival of Islam, was one of the developed cities of the country during the reign of the Azerbaijani states Atabekov, Khulakidov, Garagoyunlu, Aggoyunlu and Safavid.
F.Safarli said that, in the Middle Ages our masters of art in the architecture of Nakhchivan had created a rich cultural heritage, but in the last century some of them were subjected to disdainful attitude, and some were deliberately destroyed: "After the restoration of independence in our country on October 18, 1991 , adoption of the Law "On Freedom of Religion", especially after the return to power of the national leader Heydar Aliyev in the republic, the attitude of our people to the past cultural heritage changed for the second time. Thus, the necessary care was taken in relation to the monuments of history and culture, including examples of architecture and monuments of Islamic culture in general".
The scientist noted that, in 2016 restoration works were completed in Alinjagala, Mausoleum Gulustan, Imamzadeh in the village of Khanlyglar (Parchy) of Sharur region, belonging to the XII-XIV centuries Mausoleum complex Garabaglar in the Kengarli region and a bath in the village of Engigia in the Sharur region. And in the village of Nehram of the Babek district, a mosque was built and used.