“Naxçıvan şəhəri İslam mədəniyyətinin paytaxtı kimi” mövzusunda “İnteraktiv açıq dərs” keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Naxçıvan şəhəri İslam mədəniyyətinin paytaxtı kimi” mövzusunda “İnteraktiv açıq dərs” keçirilib.
Bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərlinin apardığı dərsdə bildirilib ki, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin 2009-cu ilin oktyabr ayında Bakıda keçirilən VI konfransında Naxçıvan şəhəri 2018-ci il İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunub.
Şagirdlərin diqqətinə çatdırılıb ki, Naxçıvan şəhəri bütün dövrlərdə, xüsusilə İslamın intibah dövründə həmişə Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında mühüm rol oynayıb, Azərbaycan Atabəyləri, Hülakülər, Qaraqoyunlular, Ağqoyunlular və Səfəvilər dövründə ölkənin inkişaf etmiş şəhərləri ilə bir sırada dayanıb.
F.Səfərli orta əsrlərdə sənətkarlarımız tərəfindən Naxçıvanda memarlıq sahəsində çox zəngin mədəni irs yaradıldığını, lakin bir qisminə keçən yüzillikdə soyuq və laqeyd münasibət bəslənildiyini, bəzilərinin qəsdən dağıdıldığını söyləyib: "Ölkəmiz 18 oktyabr 1991-ci ildə öz müstəqilliyini bərpa etdikdən, “Dini etiqad azadlığı haqqında” Qanun qəbul edildikdən, xüsusilə ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikada ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra xalqımızın keçmiş mədəni irsinə münasibət dəyişib. Beləliklə, tarix-mədəniyyət abidələri, o cümlədən memarlıq nümunələri, geniş mənada ümumislam mədəniyyətinə aid olan bütün abidələr lazimi dövlət qayğısı ilə əhatə olunub".
Alim 2016-cı ildə Əlincəqalada, Gülüstan türbəsində, Şərur rayonunun Xanlıqlar (Parçı) kəndindəki imamzadədə, Kəngərli bölgəsində XII-XIV yüzilliklərə aid Qarabağlar Türbə Kompleksində, Şərur rayonunun Yengicə kəndindəki hamamda bərpa işlərinin başa çatdırıldığını, Babək rayonunun Nehrəm kəndində isə məscidin inşa edilərək əhalinin istifadəsinə verildiyini diqqətə çatdırıb.

Проведен интерактивный открытый урок на тему «Город Нахчыван как столица исламской культуры»
При совместной организационной поддержке Нахчыванского отделения НАНА и Министерства образования Нахчыванской Автономной Республики проведен интерактивный открытый урок на тему «Город Нахчыван как столица исламской культуры».
На уроке, проведенном директором Института истории, этнографии и археологии НАНА, членом-корреспондентом НАНА Фахраддином Сафарли, отмечалось, что в рамках VI конференции министров культуры стран-членов Организации исламского сотрудничества (ОИК), состоявшейся в Баку в октябре 2009 года, город Нахчыван был объявлен столицей исламской культуры 2018 года.
До сведения студентов было доведено, что город Нахчыван всегда, в частности в период возрождения Ислама, играл важную роль в социально-политической и культурной жизни Азербайджана, входил в число развитых городов страны в период правления Азербайджанских государсв Атабеков, Хулакидов, Гарагоюнлу, Аггоюнлу и Сефевидов.
Ф.Сафарли сказал, что в средние века нашими мастерами искусства в архитектуре Нахчывана было создано богатое культурное наследие, но в минувшем столетии часть из них была подвергнута пренебрежительному отношению, а некоторые были намеренно разрушены: «После востановления в нашей стране независимости 18 октября 1991 года, принятия Закона «О свободе вероисповедания», особенно, после возвращения к власти в республике общенационального лидера Гейдара Алиева во второй раз изменилось отношение нашего народа к прошлому культурному наследию. Таким образом, была проявлена необходимая забота по отношению к памятникам истории и культуры, в том числе образцам архитектуры и памятникам исламской культуры в целом».
Ученый отметил, что в 2016 году были завершены реставрационные работы в Алинджагале, Мавзолее Гюлистан, Имамзаде в селе Ханлыглар (Парчы) Шарурского района, относящемся к XII-XIV столетиям Мавзолейном комплексе Гарабаглар в Кенгарлинском районе и бане в селе Енгидже Шарурского района. А в селе Нехрам Бабекского района была построена и дана в использование мечеть.