AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin büro iclası keçirilib
Tədbiri bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova açaraq gündəlikdə duran məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Akademik bölmənin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair Rəyasət Heyətinin iclasında məruzə ilə çıxış etdiyini xatırladıb və ötən il İEB-də görülən işlərin yüksək qiymətləndirildiyini deyib.
N.Axundova bölmə üzvlərinə cari ildə də elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi, kadr hazırlığı və nəşriyyat işlərinə dair müvafiq tapşırıqlar verib.
Sonra elmi-təşkilati məsələlər müzakirə olunub. Müzakirələr nəticəsində A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Elmi Şurasının tərkibində və Elm Tarixi İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilib. Bundan əlavə, Elm Tarixi İnstitutunda Elmşünaslıq elmi nəzəri-praktiki jurnalın nəşr edilməsi haqqında qərar qəbul olunub.
İclasda, həmçinin akademik Ramiz Mehdiyevin 80 illik, akademiklər - Heydər Hüseynovun və Əlisöhbət Sumbatzadənin 110 illik yubileylərinin və AMEA-nın müxbir üzvü Qaraş Mədətovun 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında qərar qəbul edilib.

The first bureau meeting of the Department of Social Sciences of ANAS was held this year.
Opening the event, academician-secretary of the department, academician Nargiz Akhundova informed the participants about the agenda issues. He recalled his speech at Presidium's meeting on the scientific and scientific-organizational activities of the academic unit in 2017, and said that the work done in the DSS last year was highly appreciated.
Akhundova gave relevant instructions to the members of the department on the integration of science and education, expansion of international relations, training and publishing.
Then, scientific-organizational issues were discussed. As a result of the discussions, part of the structure of the Scientific Council of the Institute of History named after A.Bakikhanov and in the structure of the Institute of History was partially changed. In addition, a decision was made to publish a scientific-theoretical-practical magazine in the Institute of History.
At the meeting, it was decided to hold of Academician Ramiz Mehdiyev's 80th anniversary, academicians - Heydar Huseynov and Alovsat Sumbatzade’s 110th anniversary of and correspondent member of ANAS Garash Madatov’s 90th anniversary.