Tanınmış alman arxeoloqu AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Elmi ekspozisiya şöbəsində olub
Fevralın 26-da Almaniyanın dünyaca tanınmış arxeoloqu, professor Harald Hauptmann və xanımı Salva Hauptmann AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun İçəri şəhərdə yerləşən Elmi ekspozisiya şöbəsində olublar. Qonaqlar institutun Elmi ekspozisiya şöbəsinin nəzdindəki Arxeologiya muzeyində sərgilənmiş maddi mədəniyyət nümunələri ilə tanış olublar.
Professor H.Hauptmann azərbaycanlı həmkarları ilə neolit və xalkolit dövrü Anadolu, Yaxın Şərq və Cənubi Qafqaz mədəniyyətlərinin əlaqələri, inkişaf xüsusiyyətləri və digər mövzulara dair müzakirələr aparıb.
Qeyd edək ki, professor H.Hauptmann 1968-cı ildən başlayaraq uzun müddət Türkiyədə Almaniya Arxeologiya İnstitutunun İstanbuldakı şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. O, Şanlı Urfadakı erkən neolit dövrünə aid (e.ə. IX minillik) Nevalı Çori, Elazığ bölgəsindəki eneolit-tunc-erkən dəmir dövrü Norşuntəpə Höyüğü məskənini aşkar etmiş ekspedisiyalara rəhbərlik etmişdir. Alimin Anadolu, Yaxın Şərq, Pakistan, Balkan və Yunanstanın qədim arxeologiyası üzrə monoqrafiyaları müasir arxeologiyanın əsaslarını təşkil etməkdədir. Prof. H.Hauptmann Heydelberq Universitetinin (Almaniya) professoru, Heydelberq Akademiyasının, Serbiya Elmlər və İncəsənət Akademiyasının həqiqi üzvüdür.

Famous German archeologist visited Scientific Exposition Department of Archeology and Ethnography Institute
On February 26, Germany's world-renowned archeologist, Professor Harald Hauptmann and his wife Salwa Hauptmann visited the Scientific Exposition Department of the Institute of Archeology and Ethnography. Guests got acquainted with the samples of material culture exhibited at the Archeology Museum.
Professor H.Hauptmann held discussions with his Azerbaijani counterparts about Neolithic and Chalcolithic Anatolian, Middle Eastern and Southern Caucasian cultures, developmental characteristics and other topics.
Professor H. Hauptmann has been a director of the German Archeology Institute in Istanbul for a long time since 1968. His monographs on ancient archeology of Anatolia, the Middle East, Pakistan, Balkan and Greece are the basis of modern archeology. Academician is professor at Heidelberg University (Germany), an active member Heidelberg Academy, Serbian Academy of Sciences and Arts.