AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində (ŞREM) 1 mart - Beynəlxalq Mülki Müdafiə Günü ilə bağlı tədbir keçirilib.
Əvvəlcə ŞREM-in Mülki müdafiə ilə bağlı yeni istifadəyə verilmiş otağının açılışı baş tutub. Açılışda ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü və Şəki şəhər Fövqəladə Hallar Komisiyasının sədr müavini Valeh Ələkbərov iştirak edib.
Daha sonra ŞREM-in Mülki Müdafiə Qərargah rəisi, b.ü.f.d. Qüdrət Bəkirov çıxış edərək Mülki Müdafiə Gününün yaranma tarixi və məqsədi haqqında, fövqəladə hal anlayışı, texnogen qəzalar, fərdi mühafizə vasitələri, yanğın, yanğın təhlükəsizliyi, partlayış, zəhərlənmə təhlükəsindən mühafizə olunmağın yolları haqqında ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin müxtəlif təyinatlı xilasetmə avadanlıqları və fərdi mühafizə vasitələri nümayiş etdirilib.

В Шекинском региональном научном центре НАНА (ШРНЦ) состоялось мероприятие, посвященное 1 марта - Международному дню Гражданской Обороны.
Вначале состоялось открытие нового кабинета Гражданской Обороны ШРНЦ. На церемонии открытия приняли участие директор ШРНЦ, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Юсиф Шукюрлю и заместитель председателя Комиссии по чрезвычайным ситуациям города Шеки Валех Алекперов.
Далее начальник штаба Гражданской Обороны ШРНЦ, доктор философии по биологии Гудрат Бекиров подробно рассказал об истории создания и цели Дня Гражданской Обороны, понятии «чрезвычайные ситуации», техногенных катастрофах, средствах индивидуальной защиты, способах защиты от пожаров, взрывов и отравлений.
На мероприятии также были продемонстрированы различное оборудование индивидуальной защиты и средства пожаротушения.