AMEA-da beynəlxalq təcrübə və əlaqələrin qurulmasına dair müzakirələr aparılıb
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında beynəlxalq əlaqələr üzrə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə idarənin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva çıxış edərək AMEA-da bu formatda görüşün ilk dəfə baş tutduğunu söyləyib. O, son illər ərzində akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının beynəlxalq əlaqələrinin təkmilləşdirilməsi və peşəkarlaşdırılması istiqamətində əməli tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Daha sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr, innovasiyalar və qrant layihələri şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ülviyyə Məmmədova, Ədəbiyyat İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xanım Zairova, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Beynəlxalq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Minaxanım Əliyeva və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Təhsil və Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Racıv Qurbanov çıxış edərək təmsil etdikləri qurumların ötən illər ərzində gördükləri işlərdən və beynəlxalq təcrübələrindən danışıblar. Qeyd olunub ki, son illərdə Azərbaycan elminin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası, qlobal rəqabət mühitində fəaliyyət, eləcə də multidissiplinar tədqiqatlar və qrant layihələrdə iştirak istiqamətində bir sıra işlər görülüb. Bundan əlavə, bildirilib ki, BMT-nin, Avropa Birliyinin, MDB ölkələrinin elmi təşkilatları ilə, o cümlədən AMEA-nın beynəlxalq əlaqələri və müqavilələri əsasında müştərək proqramlar yerinə yetirilib.
Daha sonra Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin əməkdaşları - Firuzə Xəlilova, Günay Cəfərova və Məlahət Qurbanova "AMEA-nın elmi müəssisələri ilə əlaqə vasitələri, problemlər və perspektivlər" mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər.

В НАНА состоялись обсуждения о приобретении международного опыта и налаживании связей
Сегодня в Главном здании НАНА при организационной поддержке Управления международных связей  Президиума состоялось мероприятие, посвященное вопросам усовершенствования деятельности по международным связям научных учреждений и организаций НАНА.
Начальник управления, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева отметила, что подобная встреча проводится в НАНА впервые. Она довела до сведения, что в последние годы были приняты практические меры по усовершенствованию международных связей научных учреждений и организаций академии.
Далее заведующий Отделом международных связей Института информационных технологий, доктор философии по технике Вугар Мусаев, заведующая Отделом международных связей, инноваций и грантовых проектов Института катализа и неорганической химии, доктор философии по химии Ульвия Мамедова, заведующая Отделом международных связей Института литературы, доктор философии по филологии Ханым Заирова, заведующая Отделом международных связей и связей с общественностью Института молекулярной биологии и биотехнологий Минаханым Алиева, заведующий Отделом образования и международных связей Института права и прав человека Раджив Гурбанов рассказали о работах, выполненных ими за последние годы, и приобретенном международном опыте. Было отмечено, что в последние годы был осуществлен ряд работ по интеграции азербайджанской науки в международное научное пространство, а также участию в многодисциплинарных исследованиях и грантовых проектах. Кроме того, отмечалось, что на основе международных связей и соглашений НАНА с научными организациями стран СНГ, ЕС и ООН были исполнены совместные программы.
Затем сотрудники Управления международных связей Президиума - Фируза Халилова, Гюнай Джафарова и Малахат Гурбанова выступили с презентацией на тему «Средства связи с научными учреждениями НАНА, проблемы и перспективы».