Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) qrant layihəsi çərçivəsində muğama dair iki monoqrafiya nəşr olunub.
AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadənin müəllifi olduğu “Muğam fəlsəfəsi”ndə muğam əsasən düşüncə tərzi kimi araşdırılır. Bu məqsədlə monoqrafiyada muğamla fəlsəfi cərəyanlar, xüsusilə təsəvvüf arasında fəlsəfi müqayisələr aparılır. Muğamın milli düşüncə tarixi ilə paralel tədqiq edilməsi milli təfəkkürün bir sıra əhəmiyyətli məqamlarına da aydınlıq gətirir. Bu əsərdə, həmçinin muğamın multikultural mahiyyəti də araşdırılır. Bununla da çox əhəmiyyətli bir həqiqət vurğulanmış olur: öz təsir gücünə və daşıdığı missiyaya görə muğam Azərbaycanın “yumşaq gücüdür”.
Sevil Fərhadovanın rus dilində təqdim edilən “Azərbaycan muğam-dəstgahının tarixi kökləri” monoqrafiyası isə muğamın yaranma tarixini və onun genezisini açıqlayan fənlərarası tədqiqat işinin nəticələri əsasında yazılıb. Monoqrafiyada “muğam” sözünün etimologiyası, həmçinin tədqiqat predmetinin özü yeni səpkidə interpretasiya edilir. Monoqrafiya muğam-dəstgahının konseptual məzmunu ilə bağlı bir çox suallara Azərbaycan mədəniyyət irsinin bütün sahələrində geniş təqdim edilmiş həndəsə və rəqəmin konseptuallığı ilə də aydınlıq gətirir.
Monoqrafiyalar fəlsəfə, musiqişünaslıq, kulturologiya, incəsənət, psixologiya, fenomenologiya və digər elm sahələrinin mütəxəssisləri, araşdırmaçıları və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Увидели свет две монографии, посвященные исследованиям мугама
В рамках грантового проекта Фонда развития науки (ФРН) при Президенте Азербайджанской Республики увидели свет две монографии, посвященные исследованиям мугама.
В «Философии мугама», автором которой является член-корреспондент НАНА Кенуль Буньядзаде, мугам изучается, в основном, как образ мышления. С этой целью в монографии ведутся философские сравнения мугама с философскими течениями, в частности, суфизмом. Параллельное исследование мугама с историей национального мышления вносит ясность в ряд важных моментов национального мышления. В этой работе изучается также мультикультуральная сущность мугама. Таким образом, подчеркивается очень важный факт: за счет силы влияния и миссии мугам является «мягкой силой» Азербайджана.
Монография «Исторические корни азербайджанского мугам-дастгяха» Севиль Фархадовой на русском языке, написана на основе результатов междисциплинарной исследовательской работы, в которой описываются история мугама и его генезис. Этимология слова «мугам» и предмет исследования в монографии интерпретируются по-новому. Многие вопросы относительно концептуального содержания мугам-дастгяха в монографии объясняются на основе концептуальности геометрии и числа, широко представленной во всех сферах культурного наследия Азербайджана.
Монографии предназначены для философов, музыковедов, культурологов, художников, психологов, феноменологов и других специалистов, исследователей и широкой читательской аудитории.