Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) qrant layihəsi çərçivəsində muğama dair iki monoqrafiya nəşr olunub.
AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadənin müəllifi olduğu “Muğam fəlsəfəsi”ndə muğam əsasən düşüncə tərzi kimi araşdırılır. Bu məqsədlə monoqrafiyada muğamla fəlsəfi cərəyanlar, xüsusilə təsəvvüf arasında fəlsəfi müqayisələr aparılır. Muğamın milli düşüncə tarixi ilə paralel tədqiq edilməsi milli təfəkkürün bir sıra əhəmiyyətli məqamlarına da aydınlıq gətirir. Bu əsərdə, həmçinin muğamın multikultural mahiyyəti də araşdırılır. Bununla da çox əhəmiyyətli bir həqiqət vurğulanmış olur: öz təsir gücünə və daşıdığı missiyaya görə muğam Azərbaycanın “yumşaq gücüdür”.
Sevil Fərhadovanın rus dilində təqdim edilən “Azərbaycan muğam-dəstgahının tarixi kökləri” monoqrafiyası isə muğamın yaranma tarixini və onun genezisini açıqlayan fənlərarası tədqiqat işinin nəticələri əsasında yazılıb. Monoqrafiyada “muğam” sözünün etimologiyası, həmçinin tədqiqat predmetinin özü yeni səpkidə interpretasiya edilir. Monoqrafiya muğam-dəstgahının konseptual məzmunu ilə bağlı bir çox suallara Azərbaycan mədəniyyət irsinin bütün sahələrində geniş təqdim edilmiş həndəsə və rəqəmin konseptuallığı ilə də aydınlıq gətirir.
Monoqrafiyalar fəlsəfə, musiqişünaslıq, kulturologiya, incəsənət, psixologiya, fenomenologiya və digər elm sahələrinin mütəxəssisləri, araşdırmaçıları və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Published two monographs on mugham researches
Two monographs on mugam have been published within the grant project of the Science Development Foundation (EDF) under the President of the Republic of Azerbaijan.
In "Mugam philosophy" correspondent member of ANAS Konul Bunyadzade mainly studied mugam  as a meditation. For this purpose, philosophical comparisons between mugam and philosophical movements, especially Sufism, are underway in the monograph. A parallel study of Mugam with the national history of thought reveals a number of important points of national mentality.
The monograph "Historical roots of Azerbaijani mugham", presented in Russian by Sevil Farhadova, is based on the results of the interdisciplinary research that describes the history of mugham and its genesis. The monograph explains many questions about the conceptual content of mugham collection, with the conceptuality of geometry and number widely presented in all spheres of Azerbaijan cultural heritage.
Monographs are intended for philosophers, musicologists, artists, psychologists, phenomenologists and other specialists in the fields of science, researchers and the wide range of readers.