AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu il aprelin 11-də keçiriləcək prezident seçkiləri ilə bağlı toplantı keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək aprel ayının 11-də Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında son dərəcə əlamətdar hadisənin baş verəcəyini, ölkəmizdə növbəti prezident seçkilərinin keçiriləcəyini bildirib. O, builki prezident seçkilərinin tariximizin əlamətdar bir dövrünə - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illiyinə təsadüf etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, 1918-ci il mayın 27-də Tiflisdə, keçmiş Qafqaz Canişinliyinin binasında ilk dəfə İstiqlal Bəyannaməsi səsləndirilib, mayın 28-də isə Azərbaycanın müstəqilliyi bütün dünyaya elan edilib.
Rəhbəri olduğu muzeyin binasının təkcə ədəbiyyat tariximizlə deyil, istiqlal tariximizlə, cümhuriyyətimizin yaranışı, başlanğıcı ilə bağlı bir məkan da olduğunu deyən R.Hüseynov qeyd edib ki, o zaman muzeyin binasında "Metropol” mehmanxanası yerləşirdi. Həmin imarət Azərbaycanın ilk Nazirlər Kabinetinin ixtiyarına verildi və onlar burada yaşayıb, işləməyə başladılar.
Akademik 1993-cü ilin iyununda Azərbaycanın öz müstəqilliyini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qaldığını, lakin ümummilli lider Heydər Əliyevin böyük zəkası və təcrübəsi ilə ölkəmizi ictimai-siyasi burulğanlardan inkişafa doğru apardığını söyləyib.
R.Hüseynov bu gün inkişaf siyasətini Prezident İlham Əliyevin davam etdirdiyini, Azərbaycanın Cənubi Qafqazda həm iqtisadi, həm də siyasi baxımdan aparıcı bir dövlətə çevrildiyini, həmçinin bir sıra Avropa ölkələrinin də iştirakçısı olduğu mühüm layihələrdə həlledici sima olduğunu deyib.
Alim Davos Dünya İqtisadi Forumunun "2017-2018 Qlobal Rəqabətlilik Hesabatı"nda Azərbaycanın iki pillə irəliləyərək 35-ci yerdə qərarlaşdığını vurğulayıb.
Ədəbiyyat, mədəniyyət və elm xadimlərinin daim Prezident İlham Əliyevin qayğısını hiss etdiyini deyən R.Hüseynov bildirib ki, Azərbaycanın gənc alimləri, elmi ictimaiyyəti seçkilərdə İlham Əliyevin namizədliyini dəstəkləyəcək və qarşıdakı 7 ildə ölkəmizin inkişafına, tərəqqisinə səs verəcəklər.

На президентских выборах научная общественность Азербайджана будет голосовать за Ильхама Алиева
В Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА прошло совещание в связи с президентскими выборами, которые состоятся 11 апреля текущего года.
Выступая на мероприятии, директор музея, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что 11 апреля состоится знаменательное событие в общественно-политической жизни Азербайджана - выборы президента Азербайджанской Республики. Он отметил, что президентские выборы в этом году совпали с важным этапом отечественной истории - 100-летием Азербайджанской Демократической Республики (АДР). Он заявил, что 27 мая 1918 года в Тбилиси впервые прозвучала Декларация независимости, а 28 мая независимость Азербайджана была объявлена всему миру.
Р.Гусейнов сообщил, что здание музея раньше принадлежала гостинице «Метропол», которая была передана первому Кабинету Министров Азербайджана.
Академик отметил, что в июне 1993 года Азербайджан столкнулся с угрозой потерять свою независимость, но благодаря высокому интеллекту и опыту общенационального лидера Гейдара Алиева наша страна сумела устоять перед социально-политической турбулентностью и продолжала развиваться.
Р.Гусейнов сказал, что сегодня политику развития продолжает Президент Ильхам Алиев, благодаря которому Азербайджан стал ведущим государством на Южном Кавказе, как с экономической, так и политической точки зрения, а также решающей фигурой в важных проектах, соучастником которых является ряд европейских стран.
Ученый подчеркнул, что в «Отчете о глобальной конкурентоспособности 2017-2018» Всемирного экономического форума в Давосе Азербайджан, поднявшись на две ступени, занял 35-е место.
Отметив, что деятели литературы, культуры и науки Азербайджана чувствуют постоянную заботу Президента Ильхама Алиева, Р.Гусейнов довел до внимания, что молодые ученые и научная общественность Азербайджана поддержат кандидатуру Ильхама Алиева на выборах президента Азербайджана и проголосуют за развитие и прогресс нашей страны в ближайшие 7 лет.