Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov xalqımızın tarixində qəhrəmanlıq səhifələri ilə yanaşı, acı və kədərli məqamların da olduğunu vurğulayıb. Qeyd edilib ki, 1918-ci ilin martında və aprelində Bakı, Şamaxı, Quba, Lənkəran, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə ermənilər tərəfindən törədilmiş qırğınlar miqyası və coğrafiyasına görə tariximizin ən ağrılı və faciəli səhifələrindəndir. Quba soyqırımı məzarlığı ermənilərin 1918-ci ildə törətdikləri qırğınların əyani sübutudur.
F.Salmanov ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ilk dəfə bu qanlı hadisəyə siyasi və hüquqi qiymət verildiyini diqqətə çatdırıb. O, ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı “Martın 31-nin Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilməsi haqqında” Fərmanın və Prezident İlham Əliyevin 30 dekabr 2009-cu ildə imzaladığı “Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi”nin yaradılması haqqında” Sərəncamın bu tarixi hadisənin ictimailəşdirilməsində dönüş nöqtəsi olduğunu vurğulayıb.
Şura sədri çıxışının sonunda 1918-ci ilin mart hadisələrinin tarixi kökləri, xarakteri və miqyası barədə məlumat verərək, Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində gənclərin rolunu vurğulayıb.
Tədbirdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Araz Qadımalıyev, Elm Tarixi İnstitutunun elmi katibi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Əliyev, Tarix İnstitutunun elmi işçisi Nərmin Xanməmmədova və başqaları çıxış edərək ermənilərin xalqımıza qarşı hər zaman təcavüzkar və riyakar siyasət yürütdüklərini, 31 mart soyqırımında on minlərlə insanın qətlə yetirildiyini söyləyiblər. Qeyd edilib ki, tariximizin öyrənilməsi, gənclərin maarifləndirilməsi və gələcəkdə bu cür vəhşiliklərin qarşısının alınması üçün güclü gənclik formalaşdırılmalıdır.

Сегодня в Главном здании НАНА Советом молодых ученых и специалистов было организовано мероприятие, посвященное 100-летию геноцида азербайджанцев 1918 года.
На мероприятии председатель Совета молодых ученых и специалистов, доктор философии по физике Фамин Салманов отметил, что среди героических страниц истории нашего народа существуют также болезненные и печальные моменты. Было подчеркнуто, что в марте и апреле 1918 года массовые убийства, совершенные армянами в Баку, Шамахе, Губе, Ленкоране, Зангезуре, Карабахе, Нахчыване и других регионах, являются одной из самых трагических страниц отечественной истории. Массовое захоронение жертв Мартовского геноцида 1918 года в Губе наглядно свидетельствуют о массовых убийствах, совершенных армянами в 1918 году.
Ф.Салманов отметил, что по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева впервые этот кровавый инцидент получил правово-политическую оценку. Он подчеркнул, что подписание общенациональным лидером Гейдаром Алиевым Указа «Об объявлении 31 марта Днем геноцида азербайджанцев» от 26 марта 1998 года и Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым Распоряжения «О создании в Губе «Мемориального комплекса геноцида» от 30 декабря 2009 года стали переломным моментом в доведении до общественности этого исторического события.
Говоря об исторических корнях, характере и масштабах событий марта 1918 года, председатель совета подчеркнул роль молодежи в пропаганде реалий Азербайджана на международной арене.
Выступив на мероприятии, ведущий научный сотрудник Института права и прав человека, доктор философии по праву Араз Гадымалиев, ученый секретарь Института истории науки, доктор философии по политике Заур Алиев, научный сотрудник Института истории Нармин Ханмамедова и другие отметили, что армяне всегда вели агрессивную и лицемерную политику против нашего народа, а во время геноцида 31 марта были убиты десятки тысяч человек. Было отмечено, что необходимо сформировать сильную молодежь для изучения нашей истории, просвещения молодежи и предотвращения подобных событий в дальнейшем.