Azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi ilə bağlı Qafqazşünaslıq İnstitutunda "dəyirmi masa" keçirilib
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunda erməni daşnakları tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş 31 mart soyqırımının 100 illiyinə həsr olunan "dəyirmi masa" keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” 18 yanvar 2018-ci il tarixli Sərəncam imzaladığını xatırladıb. Alim 1918-ci ildə ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımının tarixindən bəhs edərək, bu soyqırımının Azərbaycan xalqının məruz qaldığı qanlı faciələr sırasında özünün ağır və dəhşətli nəticələri ilə seçildiyini bildirib.
M.Qasımlı azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımına ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə əsl hüquqi-siyasi qiymətin verildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun Ermənişünaslıq şöbəsinin müdiri, t.ü.e.d. Qasım Hacıyev, həmin şöbənin əməkdaşı Aydın Eyvazov, Gürcüstanşünaslıq şöbəsinin müdiri, f.ü.f.d. Vahid Ömərov, həmin şöbənin aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. Elnur Kəlbizadə və digərləri çıxış edərək ermənilərin tarix boyu azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımlardan, eləcə də  bu təcavüz siyasətinin tərkib hissəsi kimi işğal olunmuş ərazilərimizdə maddi-mədəniyyət abidələrimizin dağıdılması, talan edilməsi, mənimsənilməsindən danışıblar.

В Институте кавказоведения НАНА состоялся «круглый стол», посвященный 100-летию массового убийства, совершенного армянскими дашнаками против азербайджанцев 31 марта.
В начале мероприятия минутой молчания была почтена память жертв геноцида.
Директор института, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы напомнил, что Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года» от 18 января 2018 года. Говоря об истории геноцида, учиненного армянами против азербайджанцев в 1918 году, ученый отметил, что этот геноцид отличался своими серьезными и ужасными последствиями от других кровавых трагедий, которым подвергался азербайджанский народ.
М.Гасымлы подчеркнул, что Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 26 марта 1998 года геноцид против азербайджанцев получил правово-политическую оценку.
Далее заведующий Отделом армяноведения института, д.и.н. Гашим Гаджиев, сотрудник этого отдела Айдын Эйвазов, заведующий Отделом грузиноведения, доктор философии по философии Вахид Омаров, ведущий научный сотрудник того же отдела, доктор философии по истории Эльнур Кальбизаде и другие говорили о геноцидах, совершенных армянами против азербайджанцев на протяжении всей истории, а также уничтожении, разграблении и присвоении памятников материальной культуры на оккупированных территориях в рамках этой политики агрессии.