Azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi ilə bağlı Qafqazşünaslıq İnstitutunda "dəyirmi masa" keçirilib
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunda erməni daşnakları tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş 31 mart soyqırımının 100 illiyinə həsr olunan "dəyirmi masa" keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” 18 yanvar 2018-ci il tarixli Sərəncam imzaladığını xatırladıb. Alim 1918-ci ildə ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımının tarixindən bəhs edərək, bu soyqırımının Azərbaycan xalqının məruz qaldığı qanlı faciələr sırasında özünün ağır və dəhşətli nəticələri ilə seçildiyini bildirib.
M.Qasımlı azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımına ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə əsl hüquqi-siyasi qiymətin verildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun Ermənişünaslıq şöbəsinin müdiri, t.ü.e.d. Qasım Hacıyev, həmin şöbənin əməkdaşı Aydın Eyvazov, Gürcüstanşünaslıq şöbəsinin müdiri, f.ü.f.d. Vahid Ömərov, həmin şöbənin aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. Elnur Kəlbizadə və digərləri çıxış edərək ermənilərin tarix boyu azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımlardan, eləcə də  bu təcavüz siyasətinin tərkib hissəsi kimi işğal olunmuş ərazilərimizdə maddi-mədəniyyət abidələrimizin dağıdılması, talan edilməsi, mənimsənilməsindən danışıblar.

A roundtable dedicated to the 31 March genocide was held at the Institute of Caucasian Studies
A roundtable dedicated to the 100th anniversary of the 31 March Genocide committed by the Armenian dashnaks against the Azerbaijanis was held at the Institute of Caucasian Studies of ANAS.
The round table was opened by the director of the institute, correspondent member of ANAS Musa Gasimly and recalled that President Ilham Aliyev signed an Order on January 18, 2018 "On the 100th anniversary of the 1918 genocide of Azerbaijanis".
The scientist then informed participants about the causes and consequences of the March 31 genocide.
M.Gasimli noted that March 31 was marked by state order in our country by Order of great leader Heydar Aliyev in 1998.
At the round table, head of the Armenian Studies Department of the Institute, Ph.D. Gasim Hajiyev, employee of the same department Aydin Eyvazov, head of the Georgian Studies Department, Ph.D. Vahid Omarov, leading researcher of the same department, Ph.D. Elnur Kalbizade and others spoke about the genocide committed by Armenians against Azerbaijanis throughout the history, as well as the destruction of our cultural and cultural samples.