AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova kütləvi qanlı qırğınların ermənilərin xalqımıza qarşı iki əsr davam edən mənfur siyasətinin təzahürü olduğunu bildirib. 1918-ci ilin mart-aprel aylarında ermənilərin Bakıda, Qubada, Şamaxıda, digər şəhər və rayonlarımızda törətdikləri qanlı faciələrdən danışan institut direktoru qeyd edib ki, mənfur düşmən bu hadisələr zamanı on minlərlə günahsız insanı qətlə yetirib, kəndləri, qəsəbələri, şəhərləri viran edib.
Akademik İ.Hüseynova ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ilk dəfə bu qanlı hadisəyə siyasi və hüquqi qiymət verildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən soyqırımının tarixi köklərindən danışıblar.

An event was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS on the 100th anniversary of the 1918 genocide of Azerbaijanis.
Director of the Institute, acad. Irada Huseynova said mass bloody massacres were a manifestation of the Armenians' two-year defensive policy against our people. Speaking about the bloody tragedies committed by Armenians in Baku, Guba, Shamakhi, other cities and regions in March-April 1918, the director of the institute noted that the enemies killed ten thousand innocent people during the events and ruined villages, towns and cities.
Academician I.Huseynova noted that on the initiative of national leader Heydar Aliyev for the first time this bloody incident was given a political and legal assessment.
Other speakers at the event talked about the historical roots of the genocide committed by Armenians against the Azerbaijanis.