AMEA-nın Dilçilik İnstitutunda erməni vandalları tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş 31 mart soyqırımının 100 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri institutun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu açaraq Prezident İlham Əliyevin “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” 18 yanvar 2018-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. O, ermənilərin tarixən azərbaycanlılara qarşı soyqırımı siyasəti həyata keçirdiklərini, 31 mart hadisələrinin isə törədilmiş qırğınlar içərisində ən ağrılı və faciəli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Leninin tapşırığı əsasında Stepan Şaumyanın başçılıq etdiyi daşnak-bolşevik qüvvələri 30 mart 1918-ci ildə saat 16:40-da azərbaycanlılara qarşı ilk atəşi açıblar.
Alim azərbaycanlıları qırmaq, milli hökumətin yaranmasına imkan verməmək, eləcə də Bakının paytaxt olmasının qarşısını almaq üçün Şaumyanın xahişi ilə Leninin 2 təyyarə göndərdiyini, o cümlədən hərbi gəmilərin dənizdən şəhərin azərbaycanlılar yaşayan məhəllələrini bombaladığını deyib. O, hadisələr zamanı təkcə Bakıda 12 mindən çox həmyerlimizin öldürüldüyünü, "İsmailiyyə" binasının, "Kaspi" mətbəəsinin, "Açıq söz" qəzetinin redaksiyasının yandırıldığını, "Təzəpir" məscidinin minarələrinin top atəşləri nəticəsində uçurulduğunu söyləyib.
M.Nağısoylu qırğınların Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Səlyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə aprelin 2-dək davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Şaumyan hadisələrlə bağlı sovet hökumətinə göndərdiyi məktubunda qırğınlara 4 minə yaxın Daşnaksütyun hərbçilərinin cəlb edildiyini və soyqırım törədildiyini etiraf edib.
İnstitut direktoru ermənilərin tarixboyu xalqımıza qarşı törətdiyi bu cinayətlərin və həyata keçirdikləri işğalçılıq siyasətinin ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci ildə imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanda tam əksini tapdığını və bunun sayəsində soyqırıma siyasi-hüquqi qiymət vermək imkanının yarandığını qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Baba Məhərrəmli, Tətbiqi dilçilik şöbəsinin müdiri, professor İsmayıl Məmmədli, professor Roza Eyvazova və digərləri çıxış edərək ermənilərin tarixən azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımlardan, 31 mart hadisələri zamanı Sultanov qardaşlarının şücaətindən, bədnam qonşularımızın Cənubi Qafqaza, o cümlədən Dağlı Qarabağa köçürülmələrindən, 1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların Ermənistan SSR ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyasından danışıblar.

В Институте языкознания НАНА прошло мероприятие, посвященное 100-летию геноцида, совершенного армянскими вандалами против азербайджанцев 31 марта.
Сначала минутой молчания была почтена память жертв геноцида.
Открыв мероприятие, директор института академик Мохсун Нагисойлу, напомнил о Распоряжении Президента Ильхама Алиева «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года» от 18 января 2018 года.
Он сказал, что армяне исторически проводили политику геноцида против азербайджанцев, кульминационным моментом этой политики стали события 31 марта. Он отметил, что на основании поручения Ленина дашнакско-большевистские силы во главе с Степаном Шаумяном открыли огонь по азербайджанцам 30 марта 1918 года в 16:40.
Академик подчеркнул, что с целью уничтожения азербайджанцев, предотвращения создания национального правительства и недопущения сделать Баку столицей, Ленин послал Шаумяну два самолета, а военные корабли бомбардировали населенные пункты, в которых проживали азербайджанцы. Во время событий только в Баку было убито более 12 000 наших соотечественников, застрелено здание «Исмаилийя», типография «Каспи», редакция газеты «Открытое слово», минареты мечети «Тазапир».
Он отметил, что массовые убийства продолжались в Шамахе, Губе, Хачмазе, Ленкоране, Гаджигабуле, Сальяне, Зангезуре, Карабахе, Нахчыване и других областях до 2 апреля.
Директор института отметил, что в своем письме к Советскому правительству о событиях Шаумян признал, что около 4000 активистов «Дашнакцутюн» были вовлечены в массовые убийства, был совершен геноцид.
Ученый довел до внимания, что международные конвенции запрещают использование оружия против гражданских лиц во время военных конфликтов, но армяне никогда не придавали этому значения.
Он напомнил, что после обретения независимости Азербайджана во второй раз эти события были объективно оценены, а общенациональный лидер Гейдар Алиев подписал Указ «Об объявлении 31 марта Днем геноцида азербайджанцев» от 26 марта 1998 года.
В мероприятии также приняли участие заместитель директора института по научной работе, доктор философии по филологии, доцент Баба Магеррамли, заведующий Отделом прикладной лингвистики, профессор Исмаил Мамедли, профессор Роза Эйвазова, доктор философии по филологии Шабнам Гасанлы Гарибова и др., которые рассказали о геноцидах, исторически совершенных армянами против азербайджанцев, отваге братьев Султановых во время событий 31 марта, переселении наших пресловутых соседей на Южный Кавказ, включая Нагорный Карабах, массовой депортации азербайджанцев с историко-этнических земель на территории Армянской ССР в 1948-1953 годах.