Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında 13 mövzu təsdiq olunub
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda 3-ü elmlər doktorluğu, 16-sı fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə təqdim olunmuş 19 dissertasiya işi nəzərdən keçirilib.
Tədbirdə elmlər doktoru hazırlığı üzrə müraciət etmiş AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun dissertantı Əflatun Baxşəliyevin “Səməd Vurğun və türk xalqları ədəbiyyatı” mövzusu adında heç bir dəyişiklik edilmədən, Ədəbiyyat İnstitutunun dissertantı İlham Məmmədlinin mövzusu isə “Dördlük formasının genezisi və müasir Azərbaycan şeirində poetik təkamülü” şəkilində təsdiqlənib. Ədəbiyyat İnstitutunun qiyabi doktorantı Lalə Həsənovanın “Müasir Azərbaycan ədəbiyyatında bədii-sənədli nəsr (1980-2000-ci illər)” mövzusunun isə elmlər doktorluğu səviyyəsinin tələblərinə daha uyğun problem şəkildə formalaşdırılması və plan-prospektin bu aspektdə təkmilləşdirilməsi üçün yeniləşdirilərək növbəti iclasda yenidən baxılması qərara alınıb.
Fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun dissertantı Könül Cəbrayılovanın “Səməd Vurğunun epistolyar irsi”, Bakı Dövlət Universitetinin dissertantı Gülarə Quluzadənin “Azərbaycan və qırğız epik folklorunda nağıl janrının müqayisəli təhlili”, Azərbaycan Dillər Universitetinin dissertantı Nərmin Muradovanın “Orta nəsrlər İspan romanslarında ərəb poeziyasının elementləri”, AMEA Naxçıvan Bölməsinin dissertantı Kübra Vəliyevanın “Azərbaycan və ərəb dillərində tibb terminləri və onların leksik-semantik xüsusiyyətləri” mövzularının adlarına heç bir dəyişiklik olunmadan təsdiq edilib.
İclasda 8-nin adından dəyişiklil edilməklə, 13 mövzu təsdiq olunub. 6 nəfərin mövzusu isə təsdiq olunmayıb və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Qəzənfər Kazımov, Aida Qasımova, Bədirxan Əhmədov, Qulu Məhərrəmli, Azadə Musayeva, Nadir Məmmədli, Paşa Kərimli, Ramiz Əsgər, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək, fikir və təkliflərini bildiriblər.

В Национальном музее азербайджанской литературы НАНА состоялось очередное заседание Научного совета по проблемам филологии Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики.
На заседании, проведенном под председательством академика Рафаэля Гусейнова, было рассмотрено 19 тем диссертаций, 3 из которых предазначены для соискания ученой степени доктора наук и 16 - доктора философии.
На мероприятии были утверждены темы диссертаций диссертантов Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА Афлатуна Бахшалиева «Самед Вургун и литература тюркских народов» и Ильхама Мамедли «Генезис четвертичной формы и поэтическая эволюция в современном азербайджанском стихотворении». А тему диссертации докторанта заочного отделения Института литературы Лалы Гасановой «Художественно- документальная проза в современной азербайджанской литературе (1980-2000 гг.)» было принято решение рассмотреть на очередном заседании с целью приведения проблемы в ссответствие с требованиями программы подготовки докторов наук и усовершенствования плана-проспекта в данном аспекте.
Темы диссертаций на соискание ученой степени доктора философии диссертанта Института рукописей им. Мухаммеда Физули НАНА Кенуль Джабраиловой «Эпистолярное наследие Самеда Вургуна», диссертанта Бакинского государственного университета Гюляры Гулузаде «Сравнительный анализ сказочного жанра в азербайджанском и кыргызском эпическом фольклоре», диссертанта Азербайджанского университета языков Нармин Мурадовой «Элементы арабской поэзии в испанских романсах средних веков», диссертанта Нахчыванского отделения НАНА Кубры Велиевой «Медицинские термины в азербайджанском и арабском языках и их лексико-семантические особенности».
На заседании было утверждено 13 тем с внесением изменений в 8 из них. Темы 6 человек не были утверждены, им были даны соответствующие рекомендации по правильному оформлению своих работ.
В ходе обсуждений выступили и выдвинули свои рекомендации и предложения доктора филологических наук, профессора Джалил Нагиев, Аскер Расулов, Газанфар Кязымов, Аида Гасымова, Бедирхан Ахмедов, Гулу Магеррамли, Азаде Мусаева, Надир Мамедли, Паша Керимли, Рамиз Аскер, Сейфаддин Рзасой и Шафаг Алибейли.